Starší dorost nedal Rebelům šanci

Radek Bařina • 05.03.2011

Poklidné vítězství nad Havlíčkovým Brodem si připsali starší dorostenci VHK Vsetín. Zápasu dominovali od první minuty, a byť se přes pozorně bránící Rebely jen těžce prokousávali do šancí, přesto si během úvodní dvacetiminutovky dokázali vybudovat dvoubrankový náskok. Ten již ve zbytku utkání poměrně s přehledem kontrolovali. Po 60. minutách tudíž Vsetín slavil důležité vítězství v boji o osmé místo v poměru 5:2.

ESD - II. část so 5.3.14:00
BK Havlíčkův Brod
5:2(2:0, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 9. Báchor (Slováček, Daněk), 20. Ptáčník (Slováček, Pelc), 28. Tobola (Žabčík), 46. Štrbík (Tobola, Janeba), 58. Kývala (Kohout, Stodůlka) - 24. Kuchta (Zohorna, Beránek), 49. Dvořák (Dolejš). Rozhodčí: Fiedler - Smilek, Škrobák. Vyloučení: 3:6. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 125. Střely na branku: 46:26. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:2, 5:2.
VHK ROBE Vsetín: Bača - Žabčík, Pelc, Neuwirth, Báchor, Galia, Kovář, Štědrý - Surý, Daněk, Pokorný, Štrbík, Ptáčník, Stodůlka, Kohout, Kývala, Janeba, Slováček, Brida, Tobola.
BK Havlíčkův Brod: Dolejš - Vala, Pavlas, Dvořák, Lobo, Meloun, Pecen, Novotný, Dundáček - Kuchta, Křesťan, Špringl, Žemlička, Chlubna, Zohorna, Jelínek, Turek, Beránek, Němec

Od úvodních minut utkání extraligy staršího dorostu mezi Vsetínem a Havlíčkovým Brodem byli domácí celkem, který se jal diktovat tempo hry. S několika náznaky valašských příležitostí si ale poradila pozorně pracující defenzíva Rebelů, první výraznější šance zápasu se tak zrodila až v minutě 6. Pokorného průnik zakončený kličkou ale dokázal gólman Dolejš vytěsnit mimo a střela Ptáčníka z mezikruží, o pár vteřin později, mezi tři tyče nenamířila.

O chvíli později si hosté mohli zahrát v početní výhodě. Bránící čtveřice však Rebelům více než minutu nepůjčila puk, načež se hosté sami dopustili faulu a z přesilovky bylo rázem oslabení. Domácí pak Havlíčkobrodským záhy předvedli, jak má vypadat úspěšně sehraná přesilovka. V útočném pásmu si několikrát vyměnili puk, Stanislav Báchor poté nahodil kotouč od modré na bránu, a puk skrytý v houštině těl objevil Dolejš až v síti (1:0).

Vsetínští i poté pokračovali v aktivní hře a domácí brankář Bača měl práci jen sporadickou a v zásadě jednoduchou. Ve 14. minutě dostal Pokorný krásnou přihrávku mezi beky, při snaze o zakončení byl však seknut, což znemožnilo domácímu útočníkovi umístit puk dle potřeby. Valaši poté nevyužili přesilovou hru, když už ale zdálo, že celky půjdou do kabin za stavu 1:0, přeci jen se skóre ještě pohnulo. Sedmnáct sekund před sirénou usedl na lavici hanby Dvořák a přesně stejný časový úsek potřebovali domácí ke zvýšení náskoku. Slováček přistrčil od mantinelu puk Martinu Ptáčníkovi a jeho střela z pravého křídla prošla, za zvuku sirény, za brankovou čáru. Po dvaceti minutách tak vedli Valaši 2:0.

Do druhého dějství vstoupili hosté přeci jen o něco odvážněji, k čemuž jim výrazně dopomohla i 24. minuta. Rebelové vybojovali puk za domácí svatyní, Zohorna poslal puk Petru Kuchtovi a ten přesně umístěnou střelou ze čtyř metrů vymetl pravý horní růžek Bačovy svatyně (2:1). Rebelové tak proměnili hned svou první velkou příležitost v zápase a nemuselo zůstat jen u toho. O necelé tři minuty později totiž nahazoval Křesťan z vrcholu kruhů puk na domácí svatyni a ten zazvonil na břevno. Udeřilo ale až o pár vteřin později a na druhé straně. Dominik Tobola se s pukem prosmýkl z rohu kluziště až před Dolejše a bekhendem po ledě našel skulinu mezi brankářovými betony (3:1).

Od 29. minuty si mohli podruhé v zápase zahrát přesilovku hosté. Sehráli ji mnohem lépe než v prvním případě a Pecnova dělovka od modré jen těsně minula domácí branku. V zápětí se ovšem Němec dopustil faulu a po rebelské přesilovce. Přesto měli hosté kolem 30. minuty poměrně vydařenou pasáž. V dobré střelecké pozici se ocitl Zohorna, jenž ovšem nepropálil Baču a Žemličkovi v brejku, v minutě 34., zase vůbec nesedla střela.

Toto varování si nicméně Valaši vzali k srdci a zbytek prostřední dvacetiminutovky se znovu odehrál plně v jejich režii. Pozorně bránící hosté ale dokázali odrazit hned několik nebezpečně se vyvíjející útoků Vsetína, po čtyřiceti minutách tudíž stále svítil na časomíře údaj o domácím vedení v poměru 3:1.

Do závěrečného dějství vstoupili Havlíčkobrodští náporem, několik nadějně rozehraných situací ale nedokázali vyřešit ideálně. Domácí brankář Bača tak musel čelit spíše střelám ze střední či větší vzdálenosti. Ve 46. minutě pak dostali snaživí hosté citelný zásah do své víry v obrat. Štrbík přistrčil na útočném modré puk Tobolovi, jeho únik a následnou střelu ještě Dolejš dokázal vyrazil, puk ale dopadl před Matina Štrbíka, dojíždějícího ze druhé vlny, a ten bez problémů doklepl puk do sítě (4:1). Hosté sice reklamovali domnělý ofsajd, rozhodčí se ale obměkčit nenechali. V čase 48:01, se hostům při přesilové hře přeci jen ještě povedlo vykřesat jiskřičku naděje. Tomáš Dvořák převzal u vlastní branky puk, dojel s ním až na útočnou modrou a poté přesně umístěnou střelou zpoza obránce překonal Baču (4:2).

Vsetínští se snížením nenechali znervóznit a aktivní hrou nedovolovali hostům pomýšlet na další zdramatizování zápasu. Další dvě přesilovky Vsetína ale zůstaly, přes značný tlak, nevyužity a neujal se ani brejk Pokorného, který skončil na břevně Dolejšovy branky. Definitivní rozuzlení tak přišlo až v minutě 58. Centr z rohu hřiště vykopl Dolejš pouze před sebe a dojíždějící Martin Kývala dorazil černý nesmysl do odkrytého kouta branky (5:2). V závěru zápasu ještě předvedl výborný zákrok Bača, který pohotově vykopl ránu Jelínka a neméně zdatně si vedl i na druhé straně Dolejš, který vychytal Štrbíka. Z vítězství 5:2 se nakonec po zásluze radují hráči vsetínského VHK, kteří si tak připisují důležité tři body v boji o osmou příčku.