Starší dorost poprvé v novém roce padl, nestačil Havířovu

Jan Tajzler • 26.01.2018

Vsetín v dalším pokračování prolínací části přivítal celek Havířova, který je horkým konkurentem v boji o kvalifikaci do play-off. Azet začal ve Vsetíně dobře a během prvních dvou třetin si vypracoval dvoubrankový náskok. Valaši zabrali až v závěrečné periodě, když do kontaktu dostal zelnožluté Ondračka. Havířov pak ale během tří minut dokázal odskočit do tříbrankového náskoku. Vsetín utkání ještě v závěru zdramatizoval a o vyrovnání se pokoušel i ve hře bez brankáře, ale marně. Po vyhroceném závěru tak Vsetín poprvé v novém roce 2018 prohrál, jeho vítězná série čítala pět vítězných utkání v řadě.

ELSD - 37.kolo pá 26.1.17:45
2:4(0:1, 0:1, 2:2)

Branky a nahrávky: 48. Ondračka, 57. Lukačka (Matiaško) – 13. Revaj (Hilšer), 24. Juhász, 50. Janeček, 53. Bochnak (Hilšer). Rozhodčí: Volf – Hübl, Hubáček. Vyloučení: 4:5, navíc Juhász (HAV) 5+OK a Krupa (VSE) 5+OK. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 141. Střely na branku: 33:35. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4, 2:4.

VHK ROBE Vsetín: Chrástecký – Jenáček, Ondračka, Lašák, Kožený, Mikulenčák, Fojtášek, Vávra – Půček, Matiaško, Klímek – Baďura, Petriska, Vašenka – Lukačka, Pernický, Krupa.
AZ Havířov: Štipčák – Koubek, Uhlíř, Thiel, Máca, Šěvěček, Pavelek, Grygar, Adámek, Bochnak, Hilšer, Juhász, Janeček, Revaj, Cienciala, Žídek, Tomeček, Dufek, Pindel.

Havířov se od úvodních minut prezentoval aktivnější hrou a snažil se vsetínské dostat pod tlak, žádné vážnější brankové příležitosti se však v úvodu utkání nekonaly. Havířovský vstup byl pak v čase 4:22 umocněn přesilovou hrou, ale krom dvou střeleckých pokusů nedokázal Azet nijak vyvést z míry brankáře Chrásteckého. Vsetín se těžko dostával do útočného pásma, Havířov velmi dobře bránil již ve středním pásmu a o moc lepší to nebylo ani v průběhu přesilové hry, kterou Vsetín zahrával od 10. minuty první třetiny. Azet oslabení celkem v poklidu ustál a poté poprvé udeřil. Psal se čas 12:21, kdy se Slezanům podařilo Valachy uzamknout v obranném pásmu, od modré čáry pak nahazoval kotouč Hilšer, jeho pokus Chrástecký pouze vyrazil na číhajícího Marka Revaje, jenž ze vzduchu dokázal dopravit kotouč do vsetínské branky. Havířov si zbytek první periody pohlídal a zaslouženě ji zakončil těsným vítězstvím.

Vsetín se v úvodu druhé třetiny dostal do velice slibné příležitosti, Půček vedl kotouč podél mantinelu a přesnou přihrávkou vyzval ke skórování Klímka, tomu však chyběla potřebná razance na to, aby prostřelil Štipčáka v havířovské brance. Krátce na to měl Vsetín další početní výhodu, ale ta se domácím hrubě nepovedla, naopak se ve vlastním oslabení prosadil Havířov. V čase 23:52 se kotouče chopil Lukáš Juhász, společně s ním vyrazil na zteč také Hilšer, ale prvně jmenovaný vzal zakončení na sebe a přesnou ranou k tyči poslal Havířov do dvoubrankového vedení.

Vsetín mohl jít do kontaktu ve 26. minutě, kdy Matiaško připravil skvělou pozici pro Lukačku, na jeho pokus však vyzrál pohotovým zákrokem Štipčák. V čase 28:17 byl Vsetín potrestán za příliš mnoho hráčů na ledě a Havířov byl v početní výhodě aktivní, dokonce tak aktivní, že si Vojtěch Pindel vysloužil i trestné střílení. V opakovaném nájezdu však havířovský útočník neuspěl. Dvoubrankový náskok Havířov uklidnil, naopak Vsetín se konečně trochu probral a začal podnikat útočné vpády, které však většinou troskotaly na organizované defenzívě Slezanů, nic platná nebyla ani početní výhoda.

Do třetí třetiny nastoupil Vsetín odhodlaně a začal havířovský tým přehrávat. V úvodu opět vypracoval Matiaško příležitost pro svého spoluhráče, tentokrát Vašenku, jenže vsetínský borec střelou z voleje minul. V čase 47:32 se vsetínská aktivita konečně dočkala kýženého ovoce, kdy se mimořádným důrazem před brankou prezentoval Tomáš Ondračka a procedil kotouč za záda doposud bezchybného Štipčáka. Havířov ovšem dokázal najít odpověď, v čase 49:03 potrestal laxní rozehrávku Mikulenčáka Michal Janeček. Pořekadlo nedáš dostaneš se potvrdilo v 53. minutě, nejprve Půček připravil výhodnou pozici pro Lašáka, jenž byl před Štipčákem nikým nepokrytý, vsetínskému hráči však zpracování trvalo až příliš dlouho a havířovský brankář jej zneškodnil. Ernest Bochnak pak vyvezl kotouč do útočného pásma, jeho první střelecký pokus Chrástecký zastavil, ale ihned po vhazování byl na přesnou střelu z voleje zmíněného hráče krátký a Havířov šel do luxusního náskoku tří branek.

Hned v další akci se Vsetín mohl Havířovu přiblížit, Lašák našel přesnou přihrávku Petrisku, jenž však na pohotového Štipčáka nedokázal vyzrát. Přesto se Vsetín dočkal branky naděje, když přesilovou hru využil Marco Lukačka, jenž se dokázal nejlépe orientovat ve zmatku před havířovskou brankou. Závěr utkání patřil Vsetínu, který rozpoutal drtivý tlak, Valaši to zkoušeli i bez brankáře, ale zdramatizování utkání se již nedostavil. Naopak trochu zbytečně se na obou stranách trestaly likvidační fauly, jak v podání havířovského Juhásze, tak i vsetínského Krupy, oba hráči byli potrestání pětiminutovými tresty + do konce utkání. To už ale nic neměnilo na tom, že Havířov si do Slezska odvezl všechny body a stal se prvním týme v novém roce, který dokázal Vsetín porazit.

Jan Tencner (AZ Havířov): Pro nás je to velmi cenné vítězství, navíc tady ve Vsetíně, který v poslední dobou hraje výborně. Jsme spokojeni, že jsme se udrželi v boji o postupující čtverku. Mrzí mě pouze konec utkání, kdy se tam objevily zbytečně dva likvidační fauly z obou stran. Nám dva beci nedohráli, s tím se musíme poprat a poctivě se připravit na neděli, abychom dnešní body potvrdili. Budeme se snažit udržet v postupové čtverce. Děkuji klukům za výkon a až na ten závěr to byl parádní zápas.

Josef Turek (VHK ROBE Vsetín): Dvě třetiny jsme byli slabším týmem, moc nám to nešlo. Za třetí třetinu však kluky musím pochválit. Pro nás to byla první porážka po novém roce, měli jsme pět zápasů v řadě vítězných. Narazili jsme na soupeře, který byl v utkání lepší, na Havířov jsme tentokrát neměli.