Starší dorost vydřel výhru nad Slavií

Radek Bařina • 02.02.2013

Cenný skalp pražské Slavie vybojovali starší dorostenci Vsetína. Pomohl jim k tomu nástup do zápasu, když se už ve druhé minutě ujali vedení. Jinak ale první polovina utkání patřila jednoznačně Pražanům a jen výborný výkon brankáře Jana Vlacha držel slibný stav pro Vsetín. Hostům se sice povedlo srovnat, chvíli po polovině utkání ale vrátil VHK vedení Forch a tento náskok už si Valaši vzít nenechali. V napínavém závěru udrželi stav 2:1 a připsali si tříbodovou výhru.

ESD - 36.kolo so 2.2.11:00
HC Slavia Praha
2:1(1:0, 1:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 2. Hajda (Kuchařík), 31. Forch (Hořanský, Tydlačka) - 24. Tejral (Červený). Rozhodčí: Dobeš - Adamec, Poruba. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 121. Střely na branku: 26:22 Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.
VHK ROBE Vsetín: Vlach - Hajda, Žabčík, Běhula, Svozílek, Hryciow, Ščotka, Hohl - Pancza, Forch, Světlík, Tydlačka, Haničinec, Kuchařík, Grygar, Abdul, Hořanský, Rod.
HC Slavia Praha: Sochůrek - Weinhold, Saňa, Adam, Krejčí, Drahorád, Bureš, Mašín, Červený, Josefus, Vyskočil, Kellerstein, Žemlička, Tejral, Zajíc, Andres, Furch, Mušo.

Povedený nástup měli vsetínští starší dorostenci do utkání se Slavií. Již po sto pěti sekundách také vytěžili z úvodní aktivity vedoucí branku. Jiří Hajda vypálil hned po vhazování od modré a jeho rána proklouzla mezi betony gólmana Sochůrka až za brankovou čáru. Hosté se probouzeli pomalu, střela Bureše z levého křídla, která jen o vlásek minula tyč Vlachovy svatyně, ovšem nastartovala jejich nápor. Červenobílí byli od této chvíle lepším celkem a dobrým napadáním nutili Valachy k četným chybám. V koncovce si ale nepočínali dobře.

V páté minutě měli i smůlu, když Vlach vyrazil Kellersteinovu střelu na tyč své svatyně. K vyrovnání Pražanům nepomohly ani dvě přesilové hry, přestože, zejména v té první, měli výrazný tlak. Ve třinácté minutě se neradoval ani Tejral, který v samostatném úniku neprostřelil Vlacha. O tři minuty později zase obrana VHK ustála velký závar na brankovišti. V závěru třetiny se domácí přeci jen vymanili z tlaku a několikrát zaměstnali hostující obranu. Nejnadějněji vypadala akce Abdula, který se protáhl na mezikruží, po ledě ale Sochůrka neprostřelil. Po dvaceti minutách přesto Vsetín držel jednobrankové vedení.

Do druhého dějství vlétli hosté jako uragán. Již po deseti sekundách byl sám před Vlachem Kellerstein, svůj bekhendový blafák ovšem zakončil mimo V čase 23:19 už se ale hosté po zásluze dočkali. Červený poslal z rohu puk před bránu a špatně pokrytý Petr Tejral ho pohodlně uklidil do odkrytého kouta svatyně. Hned o dvě minuty později mohla jít Slavia do vedení, agilní Kellerstein ale zblízka neprostřelil Vlacha.

Vsetín po vyrovnávací brance ožil a přeci jen se začal zabývat též činností zvanou útok. V polovině zápasu ještě zblízka neuspěl Grygar bekhendem, o minutu později ale Valaši znovu strhli vedení na svou stranu. Hořanský s Janem Forchem ujeli ve dvou proti jedinému obránci a ideální přihrávku prvně jmenovaného uklidil Forch zblízka do odkrytého kouta svatyně Pražanů. V dalších minutách mohlo být pro Vsetín ještě veseleji. VHK si totiž zahrál hned tři navazující přesilovky. Přes solidní tlak je ale využít nedokázal. V největších šancích neuspěli Kuchařík, který zblízka přestřelil takřka odkrytou bránu a Pancza, jehož reflexivním zákrokem lapačkou vychytal Sochůrek V samém závěru třetiny to byla naopak Slavia, kdo byl blízko vyrovnání. Hrála totiž minutu a půl v pěti proti třem. Nejblíže úspěchu byl Kellerstein, který ale jen orazítkoval tyč Vlachovy klece. Po dvou třetinách si tak Vsetín držel těsný náskok.

Do třetí třetiny vstoupili hosté dle očekávání náporem. Domácí obrana ale fungovala výrazně lépe než v periodě první, krom několika skrumáží či střel ze střední vzdálenosti se tudíž Slavisté k ničemu významnějšímu nepropracovali. Vsetín navíc nezapomínal ani útočit a chvíli před polovinou třetího dějství byl na dosah třetí brance. Grygar střílel v přesilovce na opuštěnou svatyni, puk ale zastavily nohy obránce, který se v poslední chvíli vrhnul puku do cesty. Pak si zahrála přesilovku Slavia a v ní už před Vlachem hořelo. Hbitě se protáhnuvší obránce Mašín i jeho spoluhráč Červený, ale z velmi dobrých pozic netrefili bránu.

Závěr zápasu zvládal VHK velmi dobře a hosty držel na distanc. Slavistům se ale půl minuty před sirénou přeci jen povedlo odvolat brankáře a v posledních sekundách rozpoutali před Vlachem peklo. Sekundu před koncem v obrovském závaru ale výborný Vlach silou vůle udržel puk před brankovou čarou. Vzápětí se oba celky málem přesvědčily, že ani sekundu před koncem nemusí být rozhodnuto. Po buly v čase 59:59 toho totiž Pražané stihli obdivuhodně mnoho a společně se sirénou dokonce poslali puk do branky. Hlavní rozhodčí ale rezolutním rozpažením překazil rodící se radost hostů. Na jeho verdiktu nic nezměnily ani slavistické protesty, po prohře 1:2 tak červenobílí opouštějí Lapač s prázdnou.