Starší dorost vyhrál na nájezdy, o postupujícím rozhodne třetí zápas

Radek Bařina • 15.03.2012

Infarktové utkání se šťastným koncem pro svěřence Luboše Jenáčka se ve čtvrtek odpoledne odehrálo v Praze. Ve druhém čtvrtfinále ELSD Vsetín čtyřikrát prohrával, pokaždé však dokázal na branku Sparty odpovědět.V polovině třetí třetiny se mu dokonce dvěma slepenými brankami podařilo skóre otočit. Vedení ale Valaši neudrželi, neboť tři minuty před koncem inkasovali při vlastní přesilovce. Utkání tak musely rozklíčovat až samostatné nájezdy. Ty rozhodla až desáté série. Třikrát se Kamil Šiafutdinov z penalty neprosadil, napočtvrté ale propálil Neužila a zařídil tak srovnání série na 1:1. O postupujícím tedy rozhodne až třetí zápas, hraný v Praze v pátek od 15:00.

ESD - ČF2 čt 15.3.16:00
HC Sparta Praha
5:6sn(2:2, 2:1, 1:2 - 0:0)
Branky a nahrávky: 3. Pokorný (Bartoš), 10. Réway (Matějček, Simon), 31. Vacek (Matějček, Réway), 34. Preševa (Réway), 58. Brém (Réway) - 9. Neuwirth (Zvonek), 13. Neuwirth (Šjafotdinov), 33. Neuwirth (Šjafotdinov), 50. Šjafotdinov (Ščotka, Zuzaník), 51. Kuchařík, 70. rozh. nájezd Šjafotdinov. Rozhodčí: Lacina - Beneš, Štofa. Vyloučení: 11:10. Využití: 1:3. V oslabení: 2:0. Diváci: 86. Střely na branku: 43:35. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3, 4:5, 5:5, 5:6.
HC Sparta Praha: Neužil - Horevaj, Kliment, Keller, Knobloch, Hemr, Réway, Bartoš, Klindera, Brém, Slavíček, Vacek, Pokorný, Březina, Bílek, Pulkrab, Preševa, Matějček, Simon, Abdul, Procházka. Trenér Geffert.
VHK ROBE Vsetín: Svoboda - Žabčík, Zvonek, Neuwirth, Stupka, Hryciow, Forch, Stodůlka, Vašíček, Helešic, Kuchařík, Ščotka, Zuzaník, Svozílek, Grygar, Šjafotdinov, Mikula. Trenér Jenáček.

Podobně jako první čtvrtfinále, i to druhé, nabídlo gólové hody. Do hlediště tentokrát kromě sparťanských diváků dorazil i hlouček hostujících fanoušků. Ti se mohli dočkat gólu již po třiceti vteřinách, když nenápadný oblouček od modré čáry málem překvapil gólmana Neužila. Gólově ale udeřilo o dvě minuty později na druhé straně. Na brankovišti se nejlépe zorientoval Dominik Pokorný a Sparta vedla. První třetina nabídla relativně vysoký počet vyloučených a jedno z nich využili hosté ke srovnání. Robert Neuwirth si sjel k brankovišti a vyražený puk dokázal uklidit za sparťanského gólama, který již v poloze vleže nemohl s jeho pokusem nic dělat. Jenže vzápěti Valaši zazmatkovali v obraně a před jejich brankou se ocitli dva zcela osamoceni hráči Sparty. Martin Réway, střelecké eso domácích poslal puk o břevno nekompromisně do branky a převážil vývoj utkání zase na stranu Sparty.

Pokud bychom hledali společného jmenovatele pro první třetinu, byl byla by to jistě hra v předbrankovém prostoru. Tam totiž ve třinácté minutě uplatnil opět důraz Robert Neuwirth, nadvakrát přehodil Neužila a bylo znovu vyrovnáno. Vsetín fakt, že dokázal dvakrát vyrovnat notně povzbudil a Grygar za další dvě minuty z ideální pozice mezi kruhy Grygar trefil jen břevno. Gól již ale nepadl a do kabin se tedy šlo za vyrovnaného stavu.

Aktivitu si hosté přenesli i do druhé třetiny, ale chyběla jim střelecká přesnost. Naopak v obrovské šanci se ocitl na druhé straně Bartoš, když doklepával puk u pravé tyčky Svobodovy branky. Už už se radoval, ale puk brankovou čáru nepřešel, což potvrdil rezolutním rozpažením i hlavní rozhodčí. Ten byl také hlavním hrdinou dalšího okamžiku, když po několikerém varování udělil trest hráčské lavici Vsetína, odkuď opakovaně zaznívala kritika k jeho výkonu. Spartě se však přesilovky v zápase vůbec nedařily a tato nebyla výjimkou. Lepší už to bylo chvilku po polovině utkání. Výbornou kombinační akci předvedla trojice Simon, Réway a Vacek a posledně jmenovaný nedal Svobodovi šanci. Luboš Vacek se neukvapil a našel skulinku v postoji hostujícího gólmana.

Jenže za chvilku dostali hosté příležitost sehrát dvouminutovou přesilovku pět na tři a bleskově jí využili. Na přesnou přihrávku napříč pásmem si najel Robert Neuwirth a hattrickem opět vyrovnal skóre. Jenže neuplynula ani minuta a půl a Enver Presheva dotáhl forehandovou kličku do úspěšného konce. V závěru třetiny mohli hosté opět srovnat, ale Simon perfektním obranným zákrokem znemožnil Neuwirthovi čtvrtý gólový zápis.

Ve třetí třetině se Sparta možná trochu spokojila s vedením, a to se jí vymstilo. V padesáté minutě, v době kdy, Sparta právě ubránila přesilovou hru soupeře poslal přesnou přihrávku na čepel Kamila Šjafotdinova, a ten podobně jako jako Neuwirth v druhé třetině, tefil odkrytou sparťanskou branku. Ještě hůře bylo pro domácí o dvě minuty později, kdy propadli při rozehrávce ve vlastním pásmu a samostatný nájezd proměnil suverénně Lukáš Kuchařík.

Spartu rychlý obrat hodně poznamenal a na její hře to bylo znát. Vsetín kontroloval puk a pečlivým přístupem bránících hráčů znemožňoval domácím hráčům dostávat se do zakončení. Nakonec to však byli samo hosté, kteří umožnili Spartě vyrovnat. V čase 57:11 nedokázali vsetínští vyhodit puk z pásma a nahození před branku usměrnil mimo dosah Svobody Tomáš Brém. Sparta se ve snaze zvrátit skóre pustila do závěrečného tlaku, ale obrana hostů již odolala.

Prodloužení nenabídlo opatrnou hru, jak by mnozí očekávali. Byli to sparťané kteří diktovali tempo a také mohli několikrát rozhodnout. Jenže ani Vacek, ani Matějček nedokázali prostřelit Svobodu ani z těch nejvyloženějších pozic. Domácím nepomohla ani přesilová hra čtyři na tři po vyloučení Kuchaříka.

Rozhodnout se tedy muselo v nájezdech. V sériích prvních třech nájezdníků byl na každé straně úspěšný jeden střelec. Na Neuwirthovo zakončení dokázal za Spartu odpovědět Simon. Poté se pořadí obrátilo, ale střelci nedokázali vyzrát na gólmany až do desáté série. V ní uspěl utěšenou střelou k tyči Kamil Šjafotdinov. Za Spartu vzápětí nedokázal odpovědět Bartoš, což rozhodlo tom, že Vsetín zvítězil, srovnal stav série na 1:1 a o postupujícím se rozhodne ve třetím zápase. Ten je na programu opět v Tipsport Aréně, a to zítra od 15:00.

Jiří Zelenka(Sparta): Play-off je hrozně nevyzpytatelná soutěž a nemůžete si dovolit udělat tolik chyb v obraně, kolik jsme dnes předvedli my. To nás stálo celý zápas. Sice se nám těsně před koncem podařilo srovnat, ale v prodloužení jsme zase neproměnili spoustu šancí. Co se týče nájezdů, ještě nikdy jsem snad na takové úrovni nezažil tolik sérií. Bohužel, to jak s nimi kluci naložili je trestuhodné.