Starší dorost znovu úspěšný, Kometu zdolal 2:1

Radek Bařina • 10.12.2011

Cenné vítězství proti silné Kometě Brno si připsali starší dorostenci VHK Vsetín. Ti na Lapači předvedli kvalitní výkon, svého soupeře předčili v důrazu a nakonec slaví zaslouženou výhru 2:1. Brankami v prostřední dvacetiminutovce se o ni postarali Lukáš Stodůlka a Kamil Šiafutdinov. Kometa sice v úvodu závěrečného dějství snížila, na víc se ale nezmohla a Vsetín nakonec opouští s prázdnou. Valaši si připsali již pátou výhru v řadě.

ESD - 27.kolo so 10.12.11:00
HC Kometa Brno
2:1(0:0, 2:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 27. Stodůlka (Helešic, Kohout), 39. Šiafutdinov (Hryciow) - 45. Kusko (Jenyš). Rozhodčí: J. Fiedler - R. Adamec, M. Poruba. Vyloučení: 6:7. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 115. Střely na branku: 32:26. Průběh utkání: 2:0, 2:1.
VHK ROBE Vsetín: Svoboda - Hajda, Žabčík, Hryciow, Vašíček, Zuzaník, Ščotka - Zvonek, Surý, Neuwirth, Kohout, Stodůlka, Helešic, Kuchařík, Grygar, Šiafutdinov.
HC Kometa Brno: Jekel - Zbořil, Mytiška, Koch, Řeřucha, Vlček, Vojáček, Vágner - Vaverka, Kozel, Lašák, Mrázek, Jenyš, Kusko, Grünwald, Beneš, Král, Kovářů, Boltvan.

První třetina duelu Vsetína s brněnskou Kometou přinesla opatrný hokej. Oba celky se snažily vycházet především ze zabezpečené obrany, příliš šancí tak v úvodních pasážích střetnutí k vidění nebylo. Domácí byli o něco aktivnějším týmem a byli to proto po zásluze oni, kdo se první dostal do zajímavé příležitosti. Ve třetí minutě našla přihrávka z rohu zcela volného Grygara před brankou, jeho pokus z bezprostřední blízkosti ale přemisťující Jekel lapil. Kometa výrazněji zahrozila na sklonku své přesilovky v minutě deváté. Grünwald se šikovně proháčkoval skrz obranné pásmo, místo následné střely ale zvolil ještě jednu kličku a dostal se z pukem až za branku.

Ani druhá desetiminutovka žádnou změnu obrazu hry nepřinesla. Důrazně hrající Valaši nepouštěli Kometu do blízkosti Svobodovy svatyně, takřka totéž se ovšem dalo říci i o defenzívě Brna. Výjimkou byla patnáctá minuta, kdy šikovný Šiafutdinov zamotal hostujícímu bekovi hlavu i nohy, následnou střelu ale zastavil gólmanův beton. A protože úplně stejně skončil i Lašákův průnik na straně druhé, odcházely oba celky do šaten za stavu 0:0.

Start do druhé třetiny přinesl několik oboustranných náznaků šancí a též první přesilovou hru Vsetína. Valaši v ní nic kloudného nevymysleli, o to větší šanci si ale připsali nedlouho po jejím skončení. Šiafutdinov předložil v akci dva na jednoho tutovku Grygarovi, ten ale ve výborné pozici nastřelil jen přemisťujícího se Jekela. O minutu později, v čase 26:37 se už ovšem domácí dočkali. Lukáš Stodůlka dostal přihrávku zpoza brány a ranou z první trefil neomylně mezírku mezi Jekelovými betony (1:0).

V dalších minutách si oba celky zahrály po přesilovce, Vsetín dokonce minutu ve čtyřech proti třem, větší šanci si ale ani jeden z celků nevypracoval. Opravdu nebezpečný byl snad jen pokus Stodůlky z úhlu, který se otřel o brankovou konstrukci. Nejblíže vyrovnání byla Kometa zřejmě v sedmatřicáté minutě. Nenápadná Vágnerova střela od modré totiž nadělala Svobodovi velké potíže a vsetínský gólman lovil touš po všech čertech – za brankovou čáru ho ale nepustil. To Jekel v brance Komety měl o poznání méně štěstí. V devětatřicáté minuty Valaši zamkli hosty v jejich pásmu, Šiafutdinov nahodil puk zpoza brány a jeden z obránců Jihomoravanů srazil bruslí puk za nebohého brankáře (2:0). Po dvou třetinách tudíž odcházeli do kabin spokojeněji domácí mladíci.

Třetí perioda začala dvěma, krátce po sobě jdoucími, vyloučeními. Rezultovala z toho hra ve čtyřech a v ní velká šance Brna. Jenyš v akci tři na jednoho volil střelu, Svoboda ale jeho pokus vytěsnil lapačkou. Nedlouho po skončení zkrácené přesilovky se ale Kometa přeci jen dočkala. Silvester Kusko dostal přihrávku na hranici brankoviště a pohotovou střelou nedal brankáři VHK šanci (2:1).

O dvě minuty později mohl vrátit Valachům dvoubrankový náskok Neuwirth, jeho střela z mezikruží ale zamířila mimo. Třetí branky se pak domácí nedočkali ani v přesilové hře, přestože po krásné kombinaci na jeden dotek stačilo Zvonkovi pouze netrefit gólmana. To se však nestalo a Kometa dál držela své šance na bodový zisk. K tomu ovšem potřebovala vstřelit branku, k čemuž byla poměrně vzdálena. Vsetínští totiž drželi hosty úspěšně na distanc. Teprve v poslední čtyřminutovce se Brňanům povedlo vynutit si tlak. S několika nebezpečnými nahozeními a závary si ale Svoboda poradil, a protože hostům nepomohla ke vstřelení branky ani minutová power-play, opouštějí Vsetín s prázdnou. Vsetín porazil Kometu Brno v zajímavé zápase 2:1.

Luboš Jenáček (VHK Vsetín): Jsme hrozně spokojeni, protože Kometa a Vítkovice jsou podle mě nejlepší mančafty v této skupině a každé vítězství s nimi je velký úspěch. Zvlášť pro nás. Myslím si, že zápas byl rychlý, vyrovnaný a hodně tvrdý. My jsme prokázali zvýšenou formu z posledních 10, 12 zápasů. Zpětně mě teď mrzí, že jsme to nenastartovali o chvíli dřív. Všechno má ale svůj čas a kluci teď do sebe spoustu věcí dostali, pochopili. Hrají hokej takový, jak já bych chtěl hrát. Dnes se to lidem muselo líbit, byl to dobrý zápas, který gradoval v závěru. My jsme to naštěstí dobře ubránili a odehráli jsme zápas i dobře takticky, což podpořil i výborný výkon Svobody a celého týmu. Všichni kluci odvedli maximum bojovnosti a obětavosti a já jim za to děkuju. Budeme se snažit překvapit i ve Vítkovicích, které mají neuvěřitelnou sérii - z 26 zápasů prohráli jen jednou.

Jan Konečný (trenér HC Kometa): Dnes byla první třetina výborná, chodili jsme do branky, bruslili jsme a sráželi jsme se, souboje tam byly. Nic nám tam ale nepadlo. Druhá třetina byla katastrofální a v té poslední už jsme to honili. Neměli jsme tlak do brány a málo střílíme, neprosazujeme se. V posledních zápasech venku jsme dali jen 3 branky, což je hodně málo. Musíme na tom zapracovat.