V dramatickém utkání proti Třinci se na Lapači zrodila první výhra dorostu

Helena Hegeďová • 22.09.2018

Po první třetinu byli Valaši značně lepší, favorita utkání herně převyšovali a na první přestávku se tak odebrali se zaslouženým dvoubrankovým náskokem. Oceláři začali druhou třetinu gólem, což je zvedlo, a na konci druhé dvacetiminutovky už drželi soupeře pod tlakem. Skóre se také změnilo, dvougólové manko hostů však nikoliv. Utkání zdramatizovalo nahození Bujaka od modré, které, Vilémovi propadlo okolo vyrážečky do branky. Výkon vsetínského gólmana, pro kterého to byl ve 12 letech první zápas v dorostenecké extralize, byl však skvělý a i v hektickém závěru svůj tým podržel. V nadstavbě přidal Babeliak ke svým dvěma gólům třetí a rozhodl o tom, že Valaši poprvé v sezóně berou plný počet bodů.

ELIOD Extraliga dorostu - 4. kolo - 1. část so 22.9.12:00
HC Oceláři Třinec
4:3(2:0, 2:2, 0:1 - N 1:0)

Branky a nahrávky: 9. Babeliak (Turek), 12. Půček, 31. Babeliak (Bednařík), 33. Kočí (Dědek, Jurek), 65. Babeliak (Kunst, Turek) – 26. Hykl (Przybyla), 37. Procházka, 53. Bujak (Andrle). Rozhodčí: Vaněk – Kociňák, Novák. Vyloučení: 0:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 136. Střely na branku: 40:32. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:3.

VHK ROBE Vsetín: Vilém – Machů, Velikovský, Kočí, Dořičák, Prčík, Kunst – Bednařík, Rybár, Jurek, Babeliak, Urban, Půček, Dědek, Turek, Čajanová.
HC Oceláři Třinec: Halouzka (33. Klimek) – Mošnička, Andrle, Chovaniak, Bujak, Kyselý, Hrůzek – Šutý, Pánek, Raszka, Przybyla, Šotkovský, Wawrzkiewicz, Kriščák, Samuhel, Ramik, Procházka, Hykl.

Divák, který se před zápasem díval na pořadí obou týmu v tabulce, by si nemusel být již od úvodních minut jist, zda přišel na správné utkání. Valaši začali aktivně a po celou první třetinu byli lepší než jejich soupeř. Již prvních pět minut úvodní dvacetiminutovky přineslo šance zelenožlutých, ta největší ze začátku zápasu byla ale k vidění v minutě sedmé, kdy Turek tečoval Půčkovu střelu. V následném protiútoku se ukázal i hostující obránce Chovaniak, který byl před vsetínským gólmanem sám.

Netrvalo dlouho a Vsetínští sklízeli ovoce. Boris Babeliak čekal v mezikruží na přihrávku Adama Turka a z první ji poslal pod lapačku brankáře Halouzky. Domácí pokračovali ve své hře, ale museli si dávat pozor na nebezpečné protiútoky. Ty povětšinou hasil až brankář Vilém a jinak tomu nebylo ani v případě, kdy proti němu vyjel Procházka. A stejný třinecký útočník otestoval Viléma i po brance Jana Půčka. Ten navyšoval vsetínský náskok bekhendovou trefou do horního rohu.

Třinečtí si jistě měli o přestávce co říci a jejich odhodlání ve druhé třetině bylo znát. Na rozdíl jedné branky snížil v 26. minutě Jakub Hykl, který z mezikruží zametl kotouč k pravé tyčce. Odpovědět mohl Jurek, svůj brejk však neproměnil. S odpovědí to tedy vzal na sebe Boris Babeliak, který všem unikl po levém křídle a poslal puk mezi Halouzkovy betony. Netrvalo dlouho a Halouzka musel lovit kotouč ze své sítě počtvrté.

A naposledy. Po skvělé spolupráci se totiž Václav Kočí trefil bekhendem pod horní tyčku a Matěje Halouzku nahradil v bráně Jakub Klimek. Oceláři začali pomalu přebírat iniciativu, která skončila gólem Adama Procházky. Třinečtí hráči se natlačili do brankoviště a zasypali Viléma hned několika střelami a dorážkami. Vystřídali, ale další pětka ve stejné hře pokračovala. A vyplatilo se.

Snížení vsetínského náskoku na jednobrankový se Třinci do konce druhé třetiny nepovedlo a těžké to měl také na začátku té třetí, když úvodní dvě minuty odehráli ve 4 proti 5. Jednalo se o vůbec první vyloučení v zápase, který tak byl po této stránce bezproblémový. Hra byla vyrovnaná a Jurek mohl svůj tým uklidnit, když se před ním ve druhé vsetínské přesilovce objevila odkrytá brána.

Třinec věděl, že musí srovnat. Nejlépe velmi rychle. Vytvořil nepřehlednou situaci před brankou soupeře, Vilém však zachoval chladnou hlavu a se všemi nebezpečnými šancemi si poradil. A možná proto se Patrik Bujak v 53. minutě divil, když za záda domácího brankáře propadlo jeho nahození od modré čáry. Hosté dřeli a hnali se za vyrovnáním, což mělo na svědomí i únik Urbana po levém křídle nebo přečíslení, ve kterém jeli sami na brankáře hned dva vsetínští hráči. Z žádné akce už ale branka nepadla a z výhry se radovali Vsetínští.

A to z výhry čtyřbodové, protože v nadstavbě zkompletovat hattrick Boris Babeliak.

Lubomír Konečný (VHK ROBE Vsetín): Měli jsme dobrý vstup do utkání. Myslím si, že první třetina, ve které jsme byli jasně lepší, tak se nám povedla. Konečně jsme po dlouhé době odehráli dobrou první třetinu, kdy se kluci nebáli hrát a hráli zodpovědně. Ve druhé třetině to naopak začalo vypadat, že se bojíme o výsledek a už to založení a ani hra nebyly ideální. Odskakovaly nám puky a z naší strany to nebylo ono. Bylo dobře, že jsme do třetí třetiny šli za stavu 4:2. Bylo to pořád o dva góly a řekli jsme klukům, ať to odehrají zodpovědně. A i když to ke konci bylo drama, tak na druhou stranu musím říct, že měli kluci ve třetí třetině tři gólové příležitosti, které kdyby dali, tak je asi po zápase dřív a nemuseli jsme se strachovat. Jsem rád, že to vyšlo gólmanovi Lukáši Vilémovi, který je ročník 2006. Nakoukl do extraligy, i když tam vlastně nepatří, takže velké poděkování patří taky jemu. I když mu tam taky spadl jeden nešťastný gól, ale jsem rád, že se mu to jinak povedlo. Na druhou stranu, říkal jsem brankářům, že David Tkadlec je pro mě pořád gólman číslo jedna a určitě bude chytat teď v Šumperku a doufám, že si odpočine a bude to takhle fajn. Jsem rád, že jsme po třech zápasech vyhráli a doufám, že už to teď bude jenom lepší.