Valaši sfoukli slávistickou svíčku naděje

Petr Vychopeň • 20.10.2007

V s e t í n - Mezitím co dorost Sparty dotáhl výhrou nad žlutomodrými svou vsetínsko-zlínskou misi do zdárného konce, zelenožlutí dorostenci se právě z páteční prohry otřepávali proti druhému pražskému celku, Slavii. Otěže utkání, jemuž přihlížely necelé dvě stovky diváků, drželi pevně v rukou domácí, jenž po první siréně odcházeli do kabin podpíráni dvoubrankovým vedením. Ve druhé části ovšem zaúřadoval slávista Poletín, jehož eso z rukávu znamenalo zúžení náskoku Valachů na jednu branku, avšak nelehkou situaci kádr trenéra Turka zvládl s bravurou a díky trefě Matuštíka, Kentoše a Pořického si mohl z výhry v poměru 6:2 mnout spokojeností ruce.

- 16.kolo so 20.10.12:00
HC Slavia Praha
6:2(3:1, 0:1, 3:0)
Branky a nahrávky: 3. Ptáčník (Jaškin D.), 15. Kentoš (Tyralík, Kubo), 15. Hladký (Vrba L., Ptáčník), 46. Matuštík (Kentoš, Pořický), 51. Kentoš (Pořický), 57. Pořický (Vrba L.) - 9. Poletín (Wszolek), 29. Palaščák (Müller). Rozhodčí: Dočkal - Škrobák. Vyloučení: 6:13 navíc Müller a Tichý (oba SLA) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 190.
VHK ROBE Vsetín: Hromada - Vrba F., Vrba L., Jaškin M., Hladký, Mikulaštík, Tyralík - Ptáčník, Vávra, Kentoš, Pořický, Kozák, Jaškin D., Kubo, Kajaba, Matuštík
HC Slavia Praha: Meravý - Doležal, Tichý, Barák, Krejčí, Humpolíček, Hruška, Sedláček, Krejčík - Poletín, Koubek, Suchánek, Hellar, Wszolek, Chlapík, Cikánek, Žejdl, Mavrojanidis, Palaščák, Müller, Sůsser
Souboj Valachů s Pražany vryl do mysli diváků, především těch domácích, famózní hokejový zážitek. O to se začal starat už ve 2. minutě hostující Müller, jenže než stihl dokončit svůj záměr, gólman Hromada mu puk vypíchl. Přesto se obecenstvo brzké branky dočkalo. O minutu později totiž k ofenzivnímu výpadu zavelel domácí Dmitrij Jaškin, jenž bravurně naservíroval puk na hůl Ptáčníka a ten brankaře Meravého proškolil poprvé. Bleskurychle mohl odpovědět slávistický Mavrojanidis, to by ale slibnou přihrávku nesměl jenom promáchnout. Nicméně v rychlém tempu hry se pokračovalo a gólově toho dokázali využít hosté, když se v 9. minutě krásně prosadil Poletín, jehož rána z mezikruží vyvolala u spoluhráčů neskrývanou radost. Po vyrovnávající brance byl puk jako na houpačce, někdy hrozili domácí, někdy hosté.

Využili toho nakonec Vsetínští, a to jmenovitě Kentoš, jenž byl posledním, kdo se dotkl puku před doklouzáním se za brankovou čáru. I když to byl dotyk bruslí, rozhodčí to jako kopnutí puku neposoudil. Morálka domácího celku se po vstřeleném gólu opět navýšila a důkazem toho se stal další puk za zády Meravého. Tentokráte se všechno událo tak, že obrana červenobílých zaváhala při rozehrávce, Valaši se usadili v útočném pásmu a titulkem: šťastný střelec, se může chlubit Matuštík, jenž od modré čáry propálil všechno, co mu stálo v cestě k tíženému úspěchu. Do konce první části jsme pak byli svědky šance slávisty Mavrojanidise, kterému ovšem radost pokazil Hromada a následně pokusil své štěstí i Mikulaštík. Ani tomu však přáno nebylo.

Dvoubrankové manko na červenobílém trikotu nebylo úplně nejlepší vizitkou hry Slávistů v první třetině a podle toho to taky vypadalo v té prostřední. Hosté se pustili do druhé části doslova a do písmene po hlavě a zejména Poletínovi a Žejdlovi scházely k vsítění branky pouze centimetry. Osmělil se ale i vsetínský Kentoš, který otestoval pozornost Meravého z úhlu. Zůstalo však jenom u testování. To se ale nedá tvrdit o pokusu Palaščáka z 29. minuty, jenž byl jedním z úspěšných. Celé se to seběhlo tak, že hostujícímu Palaščákovi namazal Müller a prvně jmenovaný svým blafákem zakončeným střelou do růžku klece vytřel domácím zrak. Když se ale výsledek dostal na rozdíl jedné branky, hra od této doby začala postrádat šance.

Z vyjetých kolejí vybočil až domácí Vrba v 36. minutě, jehož projektil však odrazil slávista Doležal. Nutno podotknout, že ránu zablokoval obětavým pádem, a to na úkor svého zdraví. Vše se ale obešlo bez zranění. Při dalším střídání se diváci dočkali i neúplně běžné situace, při které se dva domácí beci srazili za brankou a poté přihlíželi, jak puk klouže před branku. Ani tahle možnost však gólovou tečku neměla a tak se po druhé třetině odcházelo do šaten za stavu 3:2. To sice nahrávalo do karet domácímu mančaftu, ovšem dalo se očekávat, že hosté vývoj klání zdramatizují.

Třetí dvacetiminutovka se stala tou nejzajímavější a oku nejvíce lahodící. Avšak to pouze v případě, že by jste byli nestranným divákem. Slávisté totiž i přes vynaloženou snahu k bodům nevyšplhali, právě naopak, Vsetínští si tři body pojistili a to triem branek. Pojďme ale krůček po krůčku. V první vyložené šanci se ocitl červenobílý Žejdl, jenž po předchozí spolupráci Mavrojanidise a Doležala mohl pálit do poloodkryté klece. Tohle zatápění v obranném pásmu domácích však ohýnek nevykřesalo, proti byl jmenovitě brankař Hromada. V režii excelentní hokejové momentky se poté vyskytl slávistický Palaščák, který stylovým bodyčekem sundal jednoho ze vsetínských mladíků. Vsetínští se ale zahanbit nenechali a ve 46. minutě se prosadil svým sólem Matuštík. Asistovali Kentoš s Pořickým.

Nepěknému pocitu z inkasovaného gólu mohl dát sbohem Poletín, avšak jeho pumelici z mezikruží Hromada famózně zlikvidoval. O svých kvalitách pak v 51. minutě přesvědčil domácí Kentoš, který se nadechl k útočné akci, která se později ukázala jako zdárná a to i přes fakt, že šanci v gól přetavil domácí forvard až na třetí pokus. Atraktivní hra plná šancí. Tak by se dal nazvat zbytek koncertu, který v šestnáctém kole Slávisté s Valachy rozehráli. Blízkou blizoučko byl k vstřelení branky Krejčík, jenž využil nepředvídatelného odrazu puku od mantinelu a poté vypálil na Hromadu. Ten, ač dezorientován, puk přece jenom vyrazil mimo svou klec. Jak se to má dělat chtěl o minutu později okázat hostům Pořický, ale jeho snažení dopadlo neúspěšně. Černou kaňku na výkonu hostů pak udělali v krátkém časovém úseku Müller s Tichým, kteří za své fauly obdrželi ještě deset minut navíc. Vsetínskou výhru pak podrthl ještě agilní dříč Pořický, který potrestal hosty v přesilové hře. Brance předcházela překrásná kombinace Mikulaštíka a Lukáše Vrby.