Valašské derby: Junioři přišli o body v samotném závěru

Václav Trávníček • 28.09.2013

O velké smůle mohou po sobotním derby se Zlínem mluvit vsetínští junioři. Svěřenci kouče Luboše Jenáčka drželi až do času 58:28 remízu 3:3 a dostávali soupeře pod tlak. Pak ale z ojedinělé akce Zlínských inkasovali na 3:4 a následný vabank v power-play jim nevyšel. Berani v něm pojistili vítězství pátou brankou a radovali se nakonec ze zisku všech třech bodů. Zářijové valašské derby, první od roku 2009, tak skončilo radostí celku z Baťova města.

ELJ - 8.kolo so 28.9.12:30
Berani Zlín
5:3(0:0, 3:3, 2:0)
Branky a nahrávky: 25. Gremlica (Galuška, Karola), 27. Zaremba (Popelka, Kovařík), 29. Sedláček, 59. Galuška (Gremlica), 60. Popelka (Kovařík) – 22. Kuchařík, 29. Pokorný (Hruška), 34. Klíma (Klečka). Rozhodčí: Dědek – Toman, Klein. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Střely na branku: 24:29. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3, 5:3.
Berani Zlín: Svoboda – Macharáček, Zbořil, Andrýsek, Buchta, Talán, Kužílek – Hlaváč, Kratochvíl, Dalajka, Gremlica, Kovařík, Zaremba, Karola, Popelka, Stránský, Galuška, Matula, Mika, Sedláček.
VHK ROBE Vsetín: Veselý – Žabčík, Hryciow, Hruška, Červínek, Zuzaník, Vašíček, Hajda – Pokorný, Klečka, Kuchařík, Štrbík, Forch, Surý, Klíma, Jirušek, Stodůlka, Neuwirth, Tobola, Račický, Zvonek.

Hosté přijeli k valašskému derby posíleni o početnou skupinku fanoušků, která již od prvních minut podporovala Valašský hokejový klub. Oba soupeři vstoupili do zápasu s opatrnou taktikou a prim hrála zejména defenzivní taktika, kterou se dařilo stoprocentně dodržovat, jak Zlínu, tak i Vsetínu. Valaši si zahráli v první třetině početní výhodu, ale ani ta změnu stavu v první části nepřinesla.

Druhá třetina byla naprostým opakem úvodní periody a góly padaly jako na běžícím páse. Do vedení šli nejprve hosté a dokonce v oslabení. Lukáš Kuchařík obral na modré čáře o kotouč Zarembu a namířil si to rovnou na Svobodu, kterého dokázal prostřelit. Vsetínu vedení vydrželo pouze tři minuty, když zaváhání obránce využil Martin Gremlica a pod padajícím Veselým dokázal skórovat.

Vsetínští se ani nestihli vzpamatovat z branky na 1:1 a podruhé inkasovali. Michal Popelka si vybruslil z rohu a kotouč před prázdnou branku naservíroval přímo na hůl osamoceného Miroslava Zaremby, jenž neměl potíže zakončit a poslal poprvé berany do vedení.

Uplynuly pouze dvě minuty a znovu bylo vyrovnáno. V přesilové hře nejprve Neuwirth střílel nepřesně na branku, ale poté už se mocný tlak vsetínského týmu podařilo přetavit v gól zásluhou Dominika Pokorného, jenž se před Svobodou dokázal dobře zorientovat. Valaši se těšili z vyrovnaného stavu pouze třiatřicet vteřin, jelikož vedení na stranu žluto-modrých znovu strhl Pavel Sedláček po hezké akci kapitána Dominika Matuly.

Vsetín se nevzdal a za vytrvalé povzbuzování fanoušků se odměnil Jakub Klíma, jenž zakončil pohlednou akci, kterou založil Denis Klečka. Sedmou branku měl v početní výhodě na holi Matula, který nedokázal procedit kotouč za Veselého, jenž následně vychytal i dorážky Dalajky. Po bezbrankové první části, tak druhá dvacetiminutovka přinesla rovnou šest gólů.

Dobrou šanci si vypracoval v úvodu třetí části Dalimil Zvonek, který z bezprostřední blízkosti nedokázal prostřelit Svobodu. Na druhé straně měl ideální pozici k zakončení dvakrát Lubomír Kovařík, ale ani on nedokázal změnit vyrovnaný stav.

Utkání stále nabíralo na tempu a bylo se, na co dívat. V početní výhodě orazítkoval od modré čáry Lukáš Buchta tyč, jenž se poté provinil podražením a nabídl přesilovku i soupeři, kde Vsetín pořádně zatlačil berany. Svoboda s notnou dávkou štěstí odolal střelám Toboly i Juruška. Vzápětí již za vyrovnaného počtu hráčů na ledě v přečíslení dvou proti jednomu orazítkoval Dalimil Zvonek spojnici.

Rozuzlení napínavého zápasu přinesl až v 58. minutě samostatný únik Lumíra Galušky, který bekhendem dokázal zakončit nad Veselého rameno. Po brance na 4:3 si vzal vsetínský trenér Luboš Jenáček time-out a následně odvolal i Veselého z branky. Ovšem po vyhraném vhazování přišli hosté o kotouč, který vyvezl z obranného pásma Kovařík a předložil přihrávku Michalu Popelkovi, jenž definitivně zlomil odpor vsetínské družiny.

Tradiční derby přineslo spoustu branek a oboustranně pohledný hokej. Ovšem slavit budou pouze ševci, kteří ustáli zásluhou Martina Svobody nápor soupeře ve třetí části a za vítězství 5:3 si do tabulky připisují tři body. Berani se stále vyhřívají na čele tabulky NOEN extraligy.

Robert Svoboda (trenér Zlína): "Derby nikdy nemá favorita. Bylo to vyhecované a pohledné utkání. Zápas byl vyrovnaný a napínavý až do samotného závěru. My jsme byli šťastnější. Soupeř měl hodně příležitostí, ale nakonec jsme to zvládli. Jsme rádi za tři body. Stále se držíme na vítězné vlně."

Luboš Jenáček (trenér Vsetína): "My jsme teď po zápase samozřejmě smutní, protože jsme tady na získání bodů měli. Remíza po šedesáti minutách by byla spravedlivá, a pak bysme si to rozdali buď v prodloužení nebo na nájezdy. Jenže jsme bohužel udělali fatální chybu při čtvrtém gólu, kdy jsme podcenili situaci a byl tam vynikající bruslař Galuška, který přebruslil naše hráče. Poté už bylo málo času na srovnání. Za stavu 3:3 jsme tam měli dvě obrovské šance a opět platilo nedáš-dostaneš. Byl to velmi dobrý zápas, my jsme se bohužel na každý gól nadřeli, zato Zlínu jsme většinu gólů doslova darovali. Je to velká škoda, protože bojujeme o každý bod."