Ve šlágru kola porazil Vsetín Havířov!

Filip Bazala • 07.10.2012

Souboj dvou týmů, které ještě v sezóně neprohrály hostil dnes od 10:30 vsetínský Lapač. Od začátku zápasu byli viditelně lepší domácí, ale díky dobré obraně a ještě lepšímu gólmanovi hosté neinkasovali. Naopak se dostali do dvoubrankového vedení po chybách vsetínské obrany. Vsetín po bojovném výkonu nakonec zápas dokázal otočit díky brankám Žáka, Ondry a vítězné trefě Toboly. Vsetín má tak nyní náskok na první místě v tabulce o čtyři body.

LJ - 6.kolo ne 7.10.10:30
3:2(0:1, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 34. Žák (Kajaba), 47. Ondra (Žák, Kývala), 52. Tobola (Uchin) - 9. Smuž (Kostelník), 28. Mihal (Jaroch). Rozhodčí: Fiedler - Hanzlík, Štěpán. Vyloučení: 7:9. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 72. Průběh utkání: 0:2, 3:2.
VHK ROBE Vsetín: Kohn - Vašíček, Valentík, Daněk, Štrbík, Koutský, Surý, Koutník, Gromus, Žabčík, Kývala, Uchin, Baroš, Hradil, Žák, Ondra, Zvonek, Kajaba, Horák, Tobola, Báchor.
AZ Havířov: Tomšů - Flamík, Kostelník, Szewieczek, Přívara, Matějek, Lenomar, Mihal, Patrman, Smuž, Putniorz, Křibík, Matěj, Jaroch, Weisser, Graca, Hřehulka, Synek.

Na poměry ligy juniorů vysoce nadstandartní utkání bylo k vidění v neděli dopoledne na Lapači. Aby také ne, vždyť na led vedoucího Vsetína přijel druhý Havířov. Domácí se do soupeře od začátku zakousli a už po několika vteřinách vyzkoušel pozornost brankáře Tomšů Kývala. Vstupní nápor VHK ukončil čas 3:37 a čtyřminutový trest pro domácího Baroše. Havířov sehrál dobře hlavně první polovinu přesilovky, v největší šanci ale Přívara dorážel mimo. Co se AZtu nepovedlo v přesilovce, povedlo se mu, hnedle byl Vsetín kompletní. Po chybě ve středním pásmu se do brejku dostal Daniel Smuž a nadvakrát dokázal dostat puk do Kohnovy svatyně.

Vsetín se, ve snaze o vyrovnání, pustil do útočení, v jedenácté minutě jej ale přibrzdilo další vyloučení. V přesilovce však Severomoravané nevymysleli nic. Zbytek třetiny byl ve znamení marného dobývání havířovské svatyně. Domácí sice měli výraznou převahu, výborná obrana hostů ale nepouštěla Valachy do vyložených příležitostí a střely ze střední a větší vzdálenosti spolehlivě lapal Tomšů. Vyrovnání nepřinesla ani početní výhoda VHK v závěru první periody, po dvaceti minutách proto odcházeli do kabin spokojenější hosté.

Do prostředního dějství vlétli Valaši jako uragán a od prvních okamžiků si vypracovali velký tlak. V čase20:20 měl na hokejce vyrovnání Kývala, bekhendovou dorážkou ale minul poloodkrytou svatyni AZtu. Hosté se takřka nedostávali z pásma a často zastavovali domácí příležitosti jen za cenu faulu. Vsetín sice přesilovky nehrál špatně, bezchybná defenzíva hostů v čele se skvělým brankářem ale stále držela nulu. Nic na tom nezměnil ani brejk Uchina v minutě šestadvacáté – zakončení mezi betony si totiž Tomšů pohlídal. V čase 27:51 z čista jasna udeřilo na straně druhé. Defenzívě VHK ukázal záda Patrik Mihal a přesně umístěnou střelou k levé tyči překonal nerozchytaného Kohna.

O minutu později mohl nejspíš definitivně rozhodnout Smuž. V oslabení jel sám na branku VHK, udělal sice hezkou kličku, nestihl však přesně zakončit. Krátce po polovině utkání Valaši nevyužili další přesilovku, půl minuty po jejím skončení se ale přeci jen dočkali snížení. Kajaba zavezl puk do útočného pásma, nabil na modrou Michalu Žákovi a jeho dělovka proletěla houštinou těl k pravé tyči havířovské branky. V závěru třetiny byl blízko vyrovnání Tobola, jeho dorážku ale mrštným skokem zhatil skvěle chytající Tomšů.

Tobolova šance zakončila třetinu druhou a rovněž otevřela třetinu třetí. Ani tentokrát se ale domácí forward neradoval, ocitl se sice sám před Tomšů, neměl ale dostatek prostoru k přesnějšímu zakončení. Následně Vsetín přežil oslabení a ve čtyřicáté sedmé minutě se dočkal kýženého vyrovnání. Hosté měli puk na holi, nedokázali jej ale dostat z vlastního pásma a zle za to pykali. Žákovu střelu od modré Tomšů vyrazil, nikým nehlídaný Michal Ondra měl ale dostatek času puk si zpracovat a poté přehodit ležícího gólmana.

Havířov mohl získat ztracené vedení v přesilovce od minuty osmačtyřicáté, tu ale nevyužil. Krátce na to naopak nabídl Vsetínu minutovou výhodu hry v pěti proti třem. Valaši ji dobře nesehráli, v pokračující klasické přesilovce se ale prosadili a obrat skóre byl dokonán. Uchin nahodil puk od modré a Dominik Tobola jej ze vzduchu sklepnul mimo dosah bezmocného Tomšů. Havířov se poprvé v zápase musel začít věnovat ofenzívě a hned z prvního útoku se mu to málem vyplatilo, Matějek, tváří v tvář Kohnovi, ale ani nadvakrát neuspěl. V pětapadesáté minutě si půl minuty zahráli v pěti proti třem také hosté. V největší příležitosti ale odmítl vyrovnání Přívara, který zblízka těsně minul.

Závěr zápasu už si Vsetín pohlídal. V poslední dvou minutách hosty držel daleko od své brány. Jedinou výjimkou bylo nepovedené střídání, po kterém jel AZ ve třech na jediného Žáka. Ten ale zahrál pozičně výborně a letící střelu ke Kohnovi vůbec nepustil. Hosté se nakonec nedostali ani k power-play a poprvé v sezóně opouštěli led s nulou na bodovém kontě. Prohra 3:2 je pro Havířov krutá, vzhledem k obrazu hry si ale domácí vítězství zasloužili.

Luboš Jenáček (trenér Vsetína): „Havířov je těžký soupeř, který přijel s velmi defenzivní taktikou. Hrál v podstatě mužský hokej a v pěti hráčích čekal ve středním pásmu. Bylo těžké se přes ně prokousat. Myslím, že jsme od prvního střídání byli lepším týmem. Kluci byli šikovnější na kotouči. Havířov hrál důrazný severomoravský hokej a čekal na naši chybu. Bohužel hned tu první potrestal, pak se to opakovalo a prohrávali jsme 0:2. My jsme hráli a soupeř dával branky. Poté jsme však udělali nějaké změny. Sevřeli jsme Havířov do kleští, které jsme postupně utahovali. Tým věřil, že může výsledek otočit. Velmi důležitý byl první gól Michala Žáka na 1:2 a vyvrcholilo to dvěma brankami ve třetí třetině. Až na jednu menší chybu jsme si její závěr pohlídali a nebáli se o výsledek. Celkově jsme měli snad padesát střel a Havířovští dvacet, takže si myslím, že jsme zaslouženě vyhráli. Jsme za to moc šťastní.“

Dalibor Pasker (trenér Havířova): „Kdybych měl být upřímný, tak by se mé hodnocení zápasu muselo „vypípat“. Byli jsme rozezleni na způsob vedení utkání hlavním rozhodčím. Byly nám odpískány fauly, o kterých bychom velmi lehce mohli diskutovat. Dostali jsme se do velkých problémů, protože jsme vypadli z herního rytmu. Naši klíčoví hráči byli díky tomu nějakým způsobem unaveni atd. Diskutabilní byla i třetí branka domácích, která z našeho pohledu byla hrána vysokou holí. Prohráli jsme 3:2 a křivda v nás je velká. Úroveň zápasu splnila očekávání, oboustranně bylo utkání na vysoké míře jak po stránce herní, tak i strategické, ale bohužel hlavní sudí zápas ovlivnil v náš neprospěch.“