Vsetín bez reprezentantů podlehl Rize

Václav Trávníček • 09.11.2006

V s e t í n – Přátelské utkání mezi HC Vsetín a baltským týmem HK Riga 2000 dopadlo lépe pro lotyšského mistra. Domácí sice vyhráli první třetinu, avšak hosté dokázali ve druhé části nastřílet čtyři branky a přetáhli tím vedení na svoji stranu. Vsetínským už pak nestačil ani vsítěný gól Ľubomíra Sabola ve třetím dějství, o vítězství Rigy 4:5 bylo rozhodnuto. Do utkání nezasáhlo vsetínské duo Lotyšů Galvinš – Berzinš, protože oba momentálně plní reprezentační povinnosti. Další zápas čeká vsetínské hokejisty ve středu, kdy reprezentační přestávka končí.

Přípravné zápasy - přát. čt 9.11.17:00
HK Riga 2000
4:5(2:1, 1:4, 1:0)
Branky: 10. Kucharčík (Demel), 13. Kraus (Hrňa), 25. Hrňa (Kraus), 42. Sabol (Kapr) – 19. Griškevičs (Demiters), 32. Bullitis (Koklins), 34. Žaltkovskis (Brahmanis), 36. Bullitis (Koklins), 37. Ignatovičs (Brahmanis). Rozhodčí: Husička. Vyloučení: 9:6, navíc Bobček (VSE) 10 minut. Využití: 1:4. Diváků: 200.
VHK ROBE Vsetín: Štefl (31.Kučera) – Pokora, Bolf, Bobček, Všetečka, Kapr, Farda – Davídek, Kucharčík, Demel – Dubec, Sakrajda, Grill – Hrňa, Sabol, Kraus, od 51.min. navíc Sznapka a Navrátil.
HK Riga 2000: Avotinš – Demidovs, Valters, R.Ozolinš, Mironovičs, Sotnieks, Orlovs, Griškevičs, Demiters – Brahmanis, Žaltkovskis, Ignatovičs – Klujevskis, Galajevs, Undelis – Brancis, Aldis Abolinš, Andis Abolinš – Rutkis, Koklins, Bullitis.
Od první minuty měli navrch domácí, kteří nastoupili v sestavě s osmi juniory. Brankového vyjádření této převahy se diváci dočkali až v polovině úvodní třetiny, kdy Demel připravil v signalizované výhodě palebnou pozici pro Kucharčíka. Vsetínští mohli vzápětí zvýšit, ale Sakrajdova dělovka skončila na horní tyči Avotinšovy svatyně.

Skóre se tak měnilo až za dvě minuty. Hrňa našel před brankou Krause a ten se nemýlil. Vzápětí se prokličkoval až před lotyšského golmana Demel, ale akci nezakončil. Přesilovku při vyloučení Davídka nehráli hosté příliš dobře. Stačila však Bolfova chybička a přestože byl Griškevičs faulován, dokázal snížit na rozdíl jediné branky.

Když se ve 25.minutě protáhl Kraus až před Avotinše a jeho pokus doklepl Hrňa na 3:1, zdálo se, že utkání už bude jen otázkou skóre. Zvýšit totiž mohli postupně Sakrajda, Demel a Dubec. V polovině utkání vystřídal Štefla v domácí brance Kučera a s jeho příchodem se poměr sil na ledě rapidně změnil. Hosté začali bruslit, Vsetínští obránci si začali vypomáhat fauly a ty dokázal jejich soupeř nekompromisně trestat. Nejprve se před Kučeru proháčkoval Bullitis a přestože byl i on faulován, upravil na 3:2.

O minutu a půl později si hosté vyzkoušeli přesilovku pět na tři, která trvala pouhých 19 vteřin. Poté Žaltkovskis vymetl pravý horní roh Kučerovy branky a bylo vyrovnáno. Ve 36.minutě vužil Bullitis zaváhání Pokory a střelou po ledě poslal Rigu do vedení. A aby toho nebylo ve druhé části hry málo, přílišnou ofenzívu domácích v dalším oslabení potrestal po pěkné kombinaci prvního útoku zkušený lotyšský reprezentant Ignatovičs – 3:5.

Hned z první vážnější akce v závěrečné části hry Vsetínští utkání zdramatizovali. Sabolův bekhend znamenal využití přesilovky a snížení na rozdíl jediného gólu. Hosté mohli kontrovat Brancisem, jeho rána švihem v přesilovce však šla těsně nad. Poté měli domácí 65 vteřin výhodu dvou hráčů v poli, ale výsledkem jejich snahy byla pouze Bolfova horní tyč a Grillova střela, která prošla brankovištěm, aniž by ji někdo doklepl za Avotinšova záda. Poslední šanci Vsetína na vyrovnání zmařil čtyři minuty před koncem Hrňa, jemuž po Sabolově vysunutí do brejku sklouzl kotouč při pokusu o blafák z hole.

Jednu zajímavost nakonec – tři branky lotyšského mistra vstřelila a na výhře se tak největší měrou podílela čtvrtá pětka, kterou si náš soupeř vypůjčil z konkurenčního SK Riga.