Vsetín podlehl Spartě a v sérii prohrává 0:1

Michal Kubáň, Ivana Paulová • 26.03.2005

P r a h a - V prvním zápase juniorka nestačila na svého sparťanského soka a prohrála 2:4. I když ve 3. minutě vsetínský obránce Josef Hrabal otevřel skóre, Sparta ve své následující přesilovce dokázala srovnat. Gólem do šatny ke konci první části se pak Pražané dostali do vedení. Vsetín odpověděl už ve 24. minutě, kdy se v přesilovce trefil David Květoň. Valaši, kteří nevyužili další přesilovku 5 na 3, inkasovali podle stejného scenáře Sparty z první třetiny, 10 vteřin před koncem druhé části. V závěru pak Vsetínští odvolali brankáře, ale to se jim nevyplatilo, neboť Sparta zvýšila na konečných 2:4. Druhý zápase se hraje v pondělí v 17:00 na vsetínském ledě.

- F1 so 26.3.17:00
HC Sparta Praha
4:2(2:1, 1:1, 1:0)
Branky: 5. Dušátko (Voříšek, Řepík), 18. Kratzer (Culka, Handlovský), 40. Schejbal (Hertl, Fišer), 59. Fišer - 3. Hrabal (Hruška R.), 25. Květoň (Havira). Rozhodčí: Florian – Český, Pešek.Vyloučení: 8:5 + Dědek 10 min. OT a Nedbálek DKU. Využití: 2:2. Diváci: 320. Střely na bránu: 32:27.
HC Sparta Praha: Valent - Cunik, Kučera, Vojta, Kanov, Protivný, Míka - Hertl, Handlovský, Voříšek, Dušátko, Krätzer, Fišer, Culka, Schejbal, Řepík.
VHK ROBE Vsetín: Štefl - Hrabal, Giba, Pelikán, Dalecký, Pavelec, Zeman, Nedbálek, Ostrčil - Hrňa, Hruška O., Květoň, Husička, Hruška P., Dědek, Kapsa, Badiura, Buš, Hubáček, Hruška R.
Po úvodním oťukávání přišla první příležitost při přesilovce za Valentovo zdržování hry. Vsetín nasadil svou přesilovkovou formaci, útočník Radim Hruška pálil z pozice obránce, před Valentem ještě puk tečoval Josef Hrabal a skákavému kotouči Valent s trochou smůly pomohl do brány.

Rychlá branka Spartu nezlomila, nejprve měl dobrou šanci Culka, o minutu později své snažení Sparta dotáhla do zdárného konce. Při početní výhodě šel kolem útočného pásma puk od Tomáše Protivného přes Michala Řepíka a Luboše Voříška na volného Jana Dušátka a ten krásnou kombinaci zakončil střelou do odkryté branky.

I nadále se hrál se tvrdý, fyzický hokej a Sparta měla v první části nad svým soupeřem navrch, ojedinělé šance hostů pokryl Valent. Sparta převahu zúročila v 18. minutě, kdy ujel Culka vsetínský obráncům a Martin Štefl musel povyjet z brány, Culka mu udělal kličku, ale puk už do brány nezasunul. Ten se ale odrazil směrem před bránu a dotírající Jakub Krätzer dopravil puk do brány – 2:1. V závěru třetiny ještě Culka nebezpečně dorážel střelu Krätzera, ale Štefl byl pozorný.

Zatímco v první části pomohli přesilovky Spartě, druhá třetina přinesla branky Vsetínu. V čase 23:45 byli potrestáni dva hráči Sparty za hákování, Vsetín tak měl dvě minuty výhodu přesilovky pět na tři. Sparta se dobře bránila, ale jen minutu. Poté Hrabal napřáhl od modré, Valent puk vyrazil, ale pouze před volného Davida Květoně a ten neměl problém vyrovnat na 2:2.

Stejně jako bylo vyrovnané skóre, byla ve druhé třetině vyrovnaná i hra a rozhodovaly tak přesilové hry. Ve 32. minutě kopnul Řepík soupeři do jeho ležící hokejky a dostal dvouminutový trest. O chvíli později Jakub Vojta nedovoleně vrazil soupeře na hrazení a Vsetín měl znovu výhodu dvou mužů v poli. Sparta se však tentokrát ubránila a pomalu začala stupňovat svůj tlak. Ve 38. minutě hrála přesilovku Sparta, Řepík si ťuknul puk s Voříškem, ale byl už z úhlu a jeho střelu Štefl v klidu lapil.

Když už to vypadalo, že se půjde do kabin za nerozhodného stavu, vyslal deset vteřin před koncem třetiny, stále v přesilové hře, střelu z kruhu Miloš Schejbal a ta záhadně prošla za Šteflova záda.

Třetí třetinu začali hosté pomaleji a naopak Sparta hýřila aktivitou. Ve 44. minutě zavezl Řepík puk do třetiny podél mantinelu až za bránu, objel ji zprava a střelou bekhendem se snažil Štefla zaskočit. Sparta držela puk na svých hokejkách a hrála jednodušší hokej. Vsetín hrozil z brejků, ale akce byli často překombinované a končily chybou. V 54. minutě vytvářel Vsetín tlak na Spartu, výsledkem byl faul Matěje Cunika. Před Valentem se ocitl osamocený Husička, ale nedokázal puk zvednout a zcela minul. V 56. minutě se snažila udeřit také Sparta, vyjetého Štefla ale nedokázal překonat Handlovský.

Jenže gól musel dát Vsetín a ten se znovu tlačil do útoku. Nevytvořil si vyloženou příležitost a výbušný trenér Kopřiva si vzal oddechový čas. Brankář Štefl zůstal na střídačce a Vsetín hrál se šesti hráči v poli. To se jim ale nevyplatilo, hosté chybovali v rozehrávce a k puku se dostal Václav Fišer, který už neměl problém dopravit puk do prázdné brány.

Po konečném výsledku 4:2 tak jede Sparta na Moravu už s šancí zaútočit na mistrovský titul, před bouřlivým Lapačem naopak budou domácí muset zvítězit, aby jim sezóna neskončila.

Jaromír Šindel (Sparta): „ V první třetině jsme dostali rychlý gól, ale pak jsme hráli výborně a v pohybu. Ve druhé třetině jsme se nechali tak trochu uspokojit, tím že nám to šlo první třetinu. Začali jsme jí s ne takovým nasazením a s horším pohybem, a proto přišly ty fauly. Soupeř dostal dvakrát výhodu pět na tři, naštěstí ji využil jen jednou. Celá ta druhá třetina byla taková rozháraná, naštěstí se nám podařilo dát vítězný gól. Ten zápas rozhodl. Ve třetí třetině jsme vyčkávali na soupeřovu chybu, oni jich moc neudělali a my také ne. Valent chytil dva tři góly. Myslím si, že jsme ve třetí třetině měli hru pod kontrolou. Rozhodlo, že jsme byli důraznější před bránou. Byli jsme jednodušší v koncovce. Soupeř před bránou stále něco vymýšlel.

Břetislav Kopřiva (Vsetín): "Bylo to vyrovnané utkání. Potrestali jsme hned první faul, ale v první třetině byla Sparta lepší. My jsme se nemohli dostat do zápasu, přijeli jsme pozdě, byli jsme takový nerozhýbaní. Ve druhé třetině šla naše hra podstatně nahoru. Srovnali jsme stav, ale v závěru druhé třetiny jsme inkasovali. Ve třetí třetině se hrálo opatrně z obou stran. Nemohli jsme se prosadit, ale myslím si, že zápas velmi ovlivnil rozhodčí a jsme velmi nespokojení. Jeho výkon neměl nic společného z extraligou juniorů. Absolutně utkání nezvládl. Já osobně jsme velice zklamán, protože do této doby nás pískali extraligový rozhodčí velmi dobře, až jsem byl překvapen tou úrovní. Dnes jsme čekali, že to tak také bude. Rozhodčí pískal evidentně pro Spartu. Po tom co v první třetině udělal rozhodčí dvě hrubé chyby, po kterých Sparta vstřelila góly, zase ve druhé třetině dal výhodu nám. To je znehodnocení práce kluků. Říkal jsem, že prohrajeme po lepším výkonu Sparty, ale ne že rozhodčí takhle ovlivní hru. K tomu abychom druhé utkání vyhráli budem potřebovat i trochu štěstí.