Výborně! Dorostenci deklasovali jihlavskou Duklu a míří na 1. místo tabulky

Jan Tajzler • 11.01.2020

Extraligový dorost Vsetína přivítal v sobotním poledni celek jihlavské Dukly, která na Lapač přijížděla jako lídr skupiny O udržení. Vsetín coby druhý tým tabulky dokázal během vyrovnané první periody získat jednobrankový náskok, který navýšil ve druhé třetině na rozdíl tří branek. Rozhodující byl pak vstup Valachů do závěrečné periody, když se během jednačtyřiceti vteřin rozsvítilo červené světlo za brankou Jihlavy dvakrát a Vsetín tak pečetil vysoké vítězství nad již bývalým lídrem tabulky. Zelenožlutí by tak po úspěšném šestibodovém víkendu měli sdílet první místo společně s českobudějovickým Motorem.

ELIOD Extraliga dorostu - 9. kolo - 2. část so 11.1.12:00
HC Dukla Jihlava
7:3(2:1, 3:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 5. Hrnčíř, 10. Turek (Babeliak, Kunst), 26. Babeliak (Turek, Kunst), 37. Tobola (Kuchařík), 39. Jurek (Kunst, Babeliak), 41. Babeliak, 42. Kuchařík (Kočí, Dědek) – 5. Jungwirth (Melenovský, Polodna), 29. Jungwirth (Melenovský), 57. Melenovský (Janda). Rozhodčí: Goňa – Poláček, Kociňák. Vyloučení: 7:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 154. Střely na branku: 27:27. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 7:2, 7:3.

VHK ROBE Vsetín: Nešpůrek – Velikovský, Kočí, Mikula, Fojtík Krajčík, Kunst – Bednařík, Kopřiva, Rigo, Babeliak, Tobola, Juráň, Adámek, Kuchařík, Hrnčíř, Dědek, Turek, Jurek.
HC Dukla Jihlava: Maláč – Vovsík, Sapík, Adam, Hrbek, Vranka, Šabatka, Janda – Melenovský, Polodna, Zdarsa, Nevšímal, Valach, Pavelec, Fábry, Jungwirth, Báťa, Bulík.

Utkání mezi prvním a třetím celkem tabulky bylo již od úvodních minut hrané ve vysokém tempu, což dokazují také dvě vstřelené branky v prvních pěti minutách hry. Nejprve se prosadili domácí Valaši, konkrétně Tadeáš Hrnčíř, jenž se dobře orientoval po vhazování před jihlavskou brankou a umístil kotouč za brankáře Maláče. Dukla ovšem dokázala velmi rychle odpovědět, stačilo ji k tomu pouhých jednapadesát vteřin, když pohlednou kombinaci hostů zakončoval Jonáš Jungwirth.

Valaši následně dostali možnost početní výhody, tu však nevyužili. Přesto se krátce po vypršení přesilové hry radovali ze druhé branky v zápase. Do protiútoku vystartoval Babeliak, jenž byl v přečíslení dva na jednoho podporován Adamem Turkem, a ten brejkovou situaci zužitkoval přesným zakončením pod horní tyč jihlavské branky. Dukla se snažila o vyrovnání, podařilo se ji i nakrátko dostat Valachy pod tlak, který byl umocněn přesilovou hrou, ovšem defenzíva domácích odolala. Do první sirény mohl Vsetín do dvoubrankového náskoku poslat znovu Hrnčíř, ale proti jeho střele z voleje se stačil Maláč přemístit. Jihlava mohla srovnat Fábrym, ten však ve slibné palebné pozici trefil pouze horní tyč vsetínské branky, po první dvacetiminutovce tedy odcházeli do kabin spokojenější hráči domácích.

Vsetín zahájil druhou třetinu v početní výhodě, ve které měl slibnou příležitost na hokejce Turek, jenž se snažil za Maláče usměrnit přihrávku Babeliaka, kotouč však skončil těsně mimo jihlavskou klec. Valachům se však přeci jen podařilo do dvoubrankového vedení odskočit, Turek vysunul Borise Babeliaka a ten přesnou střelou nad vyrážečku skóroval. Jihlava odpověděla v přesilové hře, přihrávku Melenovského přes šíří pásma zužitkoval svou druhou trefou v utkání Jonáš Jungwirth, v této chvíli byla Jihlava na koni a bušila na vyrovnání, ovšem Nešpůrek v další příležitosti hostujícího Báti všas zasáhl.

Vsetín následně ustál oslabení a v čase 37:00 si bral zpět dvoubrankový náskok. Po přihrávce Kuchaříka zívala prázdná branka na Tomáše Tobolu a vsetínský útočník neměl s úklidem kotouče problém. Ještě před druhou sirénou se Vsetínu podařilo využít početní výhodu, Kunst poslal kotouč na Štěpána Jurka, jenž byl sice v ostrém úhlu, přesto se mu podařilo Maláče překonat střelou do protipohybu, a Vsetín tak po dvou periodách držel slibné vedení 5:2.

Valaši v úvodu třetí třetiny odmítli jakékoliv drama a velmi rychle svůj náskok navýšili na rozdíl pěti branek. Nejprve potrestal zaváhání jihlavské defenzívy Boris Babeliak. Již v čase 41:25 bylo s Duklou opravdu zle, tentokrát se Kočímu podařilo proniknout do jihlavského pásma po pravém křídle a bekhendovou přihrávkou předložil kotouč Dominiku Kuchaříkovi, jenž navyšoval vsetínské vedení na 7:2. Valachy dvě slepené branky uklidnili a dá se říci, že průběh třetí třetiny měli pod kontrolou. Přesto si zelenožlutí zkomplikovali závěr, když nejprve povolili skórovat Marku Melenovskému, jenž se na hranici brankoviště prosadil bekhendovým zakončením pod horní tyč. Následně museli Vsetínští čelit dvojnásobné početní výhodě soupeře, tu už však ustáli bez úhony a nakonec se radovali z cenného vítězství 7:3.

Jan Dědek (VHK ROBE Vsetín): Velice těžký soupeř s dobrým pohybem a aktivním napadáním. Chvílemi měli více ze hry. Dnes nám k vítězství pomohl důraz a lepší zakončení.