Přenese Vsetín domácí neporazitelnost do roku 2012?

Ondřej Konvičný • 03.01.2012

První utkání roku 2012 je tady. Ve středu 4. ledna v 17:30 přivítají Valaši na svém ledě celek Hc Slezan Opava. Že půjde o vyrovnaný a zajímavý souboj, dokládá i to, že Opava se v tabulce nachází hned za Vsetínem, totiž na 6. místě se ztrátou 5 bodů na domácí hokejisty. Vsetín bude chtít potvrdit roli týmu, který na domácím ledě téměř neprohrává, naopak hosté budou chtít stáhnout zmiňovanou ztrátu. Budou na konci zápasu šťastnější vsetínští, nebo opavští hokejisté? Zápas můžete sledovat i prostřednictvím online přenosu.

Jsou to už dva měsíce a pár dní k tomu, co vsetínští hokejisté okusili porážku na domácím ledě. Na konci října totiž doma podlehli věčnému rivalovi z Valašského Meziříčí, který si odvezl vítězství 0:2. To je však dávno zapomenuto a od té doby domácí hokejisté na svém ledě válcují takové soupeře jakými jsou Přerov (5:1), Prostějov (5:3) nebo Havířov (2:1). Když se k tomu přidají „povinná“ vítězství s týmy ze spodní části tabulky – Nový Jičín (6:1), Frýdek-Místek (6:1) či Uherské Hradiště (5:2) - je jasné, co je letos hlavní zbraní Vsetínských. To vše se děje i přes fakt, že průměrná návštěvnost letos klesla pod 1000 diváků, což je při kvalitě hokeje, který vsetínští hráči na domácím ledě nabízejí, jen s podivem.

K domácí sérii výher se v předvánočním rozhovoru vyjádřil i asistent trenéra Hlobila, Luboš Jenáček: „Máme relativně mladý tým. Myslím si, že po fyzické stránce jsou kluci připraveni velmi dobře. Bruslí nám to a jsme schopni na soupeře napadáním a forčekingem vytvořit tlak. Soupeř pak pod ním dělá chyby. Pomáhá nám i úzké kluziště, přece jenom se tak do tlaku dostaneme rychleji. Máme hodně střel na bránu, dorážek a celé dohromady to na soupeře většinou platí. Hlavně ze začátku sezóny jsme měli v některých domácích utkáních štěstí. Třeba když jsme obraceli zápasy s Novým Jičínem Prostějovem. Tím, že se první domácí utkání zvládly, narostlo klukům sebevědomí. I když se prohrává, hráči teď za každého stavu věří, že mohou utkání vyhrát. V mužstvu je pozitivní nálada, protože tomu kluci věří a hlavně mají zkušenost, že jsou schopni zápasy otáčet.“

A jak si vedou vsetínští hráči v tabulce produktivity ? Nejvíce bodujícím hráčem domácího týmu je Daniel Vaněk, který v 28 zápasech posbíral 37 bodů (15+22), hned za ním je nejlepší střelec týmu František Zůbek s 33 body (18+15) a trojici nejlepších uzavírá Antonín Sprušil se 17 body (7+10). Z obránců bodově vyčnívá trojice Spitzer, Farda a Heš, kdy první dva jmenovaní mají shodně 13 bodů (3+10) a Jiří Heš, jakožto nejlépe střílející obrance, nasbíral bodů 12 (6+6). V brance se pravidelně střídá dvojice Plšek – Hromada, kdy úspěšnost obou se pohybuje kolem 90% a počet obdržených gólů na zápas kolísá mezi čísly 2,6 – 2,8.

HC Slezan Opava: 6. místo, 47 bodů, skóre 96:83

Opavští hokejisté se nenacházejí v nejlepší části sezóny, vždyť 3 z posledních 4 utkání prohráli. Nutno však dodat, že nešlo o utkání jednoduchá. Naopak, nejprve Slezan prohrál na ledě Havířova (5:4), poté doma nestačil na Prostějov (2:3), tři dny nato podlehl silné Karviné (3:1). Až v posledním zápase před Vánocemi dokázal vyhrát na ledě Frýdku-Místku (1:4). Vsetínští obránci a gólman budou mít co dělat, jelikož dres Opavy oblékají Tomáš Měch (8+16), který je nejlépe bodujícím a zároveň nejlépe přihrávajícím hráčem Slezanu, dále Tomáš Grofek (11+12), následovaný nejlepším střelcem Opavy Lukášem Černým (12+6) a Ivo Kociánem (8+10). Z obránců jsou nejaktivnější Josef Tichý (7+15), Michal Kukol (3+10) a Radek Tůma (4+8). Jedničkou v brance je Dušan Šafránek s 2,8 obdrženými góly na zápas.

Vzájemná utkání zatím pro domácí tým

10.kolo, středa 12.10.2011
Valašský hokejový klub - HC Slezan Opava 5:2 (2:0, 2:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 16. Vaněk (Korčák, Vítek), 18. Zúbek (Hruška P., Hoďa), 21. Rufer (Zúbek), 26. Rufer (Spitzer), 56. Farda (Vaněk, Korčák) - 26. Chalupa (Vítek J.), 34. Pavelek (Kocián).

Zaznělo po utkání - Michal Piskoř (trenér HC Slezan Opava): „Gratuluji, gratuluji Vsetínu k vítězství. My jsme si ten zápas, dá se říct, prohráli v první třetině, protože jsme byli moc pasivní a nechali jsme Vsetín hrát. Ti nás jasně přestříleli a vedli 2:0. Potom jsme tu hru vyrovnali, ale bohužel jsme měli některé vyložené šance, které jsme nedali a nebyli jsme schopni přiblížit se Vsetínu víc jak na dva góly, tak Vsetín zaslouženě vyhrál.“

20.kolo, středa 16.11.2011
HC Slezan Opava - Valašský hokejový klub 3:2 (3:0, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 8. Kocián (Chalupa), 11. Mlýnek (Kocián), 13. Mlýnek (Kocián, Chalupa) - 21. Zúbek, 42. Sprušil (Vaněk, Zúbek).

Zaznělo po utkání - Viktor Hlobil (trenér VHK Vsetín): "My jsme promhrali první třetinu, neodvedli jsme práci, kterou jsme odvést měli. V následujících čtyřiceti minutách jsme byli Opavě minimálně vyrovnaným soupeřem, protože jsme měli více šancí hlavně ve třetí třetině, ale bohužel první část utkání rozhodla. Nastoupili jsme sice ve slepené sestavě, ale to nemění nic na tom, že musíme začít hrát naplno od začátku duelu."

Předpokládané sestavy:

Vsetín: Plšek - Farda, Heš, Mečiar, Spitzer, Hoďa, Hrčka - Zúbek, Vaněk, Sprušil - Kubo, Hruška O., Vítek - Kajaba, Podešva, Bajtek.

Opava: Šafránek - Bednárek, Kysela, Tichý, Tuma, Kukol, Mosler, Jurčík, Baďura, Měch, Herman, Polok, Pavelek, Kocián, Koschatzký, Wolf, Černý, Grofek, Vítek, Mlýnek

Další zápasy kola:

Karviná - Přerov