Bývalý vsetínský junior úspěšně hájil branku Řecka

Václav Trávníček • 10.04.2008

L u c e m b u r k - Poprvé od roku 1999 mělo řecké národní mužstvo možnost opět bojovat na turnaji mistrovství světa. Po vítězné kvalifikaci v Sarajevu, kde Řekové vyhráli nejprve nad domácí Bosnou a Hercegovinou 10:1 a poté nad favorizovanou Arménií 8:5, nastoupili na mistrovství v Lucembursku proti vesměs podstatně zkušenějším soupeřům. Není bez zajímavosti, že do branky Řecka se už v zahajovacím duelu proti Jižní Africe postavil zlínský rodák Dalibor Ploutsis, který v devadesátých letech chytal za vsetínský dorost a juniorku. Jak se mu na turnaji vedlo?

V úvodním zápase kryl celkem 53 střel Jihoafričanů, ale prohru 1:5 neodvrátil. Za stavu 1:2 sice chytil trestné střílení Maraise, ale poté jeho spoluhráči zkolabovali ve vlastní přesilovce, když soupeři povolili dvě branky. Navíc během utkání přišli Řekové o svého nejlepšího hráče Igora Apostolidise. „Po zápasech, které jsem viděl, by to byl jasně nejlepší hráč celého turnaje,“ povzdychl si Ploutsis.

Mezi tyče se rodák ze Zlína postavil znovu ve třetí třetině duelu s Tureckem. Tento mimořádně prestižní zápas se však Řekům vůbec nepovedl. Ploutsis přišel na led za stavu 1:6 a jeho spoluhráči mu start do utkání příliš neulehčili. Po dvou obrovských chybách přišly dva brejky a - dvě branky. Dalibor pak svůj tým ještě několikrát podržel, ale prohře 1:9 nezabránil. „Všechno špatně,“ to byl jeho komentář k utkání, který charakterizoval balkánské derby naprosto přesně. „V posledním utkání proti Lucembursku ale budeme chtít dokázat, že hokej hrát umíme,“ říkal před kláním s domácím mančaftem.

To se Řecku skutečně podařilo. Dalibor Ploutsis nastoupil do utkání jako jediný gólman v řeckém dresu. Jeho kolega Fiotakis totiž utrpěl v závěrečné dvacetiminutovce zápasu s Tureckem, už na střídačce (!), tržnou ránu na čele a závěrečné střetnutí celého šampionátu začal sledovat v civilu. Jeho průběh jej však dostal, stejně jako jeho spoluhráče, do takového tranzu, že se brzy objevil ve výstroji a dirigoval povzbuzující fanoušky. Ploutsis svůj tým skutečně držel. Poprvé inkasoval až v závěru druhé třetiny, kdy mu při ráně od modré spoluhráči zcela zakryli výhled. Stejná situace se pak opakovala na začátku závěrečné dvacetiminutovky.

Řekové se však neuvěřitelně zvedli a na rozhraní poslední minuty během devatenácti vteřin skóre srovnali. Na řadu přišlo prodloužení. Po zákroku G. Scheiera na Kesidise hráli Řekové tři a půl minuty přesilovku, ale bezúspěšně. „Kluci se báli vzít zodpovědnost na sebe,“ krčil po utkání rameny Ploutsis. „Měli strach, aby při neúspěšné kličce nebo přihrávce někdo neujel“.

Na řadu tedy přišly samostatné nájezdy. Nikos Papadopoulos předvedl blafák á la Kysela a dostal Řecko do vedení. Poté však jak R. Scheier, tak Dessouroux doslova vymetli růžek nad Ploutsisovou lapačkou. „Trenér tam poslal dva praváky,“ všiml si řecký brankář, který kryl v utkání úctyhodných 43 ran protivníka. „Ale ty střely jim vyšly nádherně. Škoda, ale nám chyběl k výhře opravdu jenom kousek. Odehráli jsme s favoritem vyrovnaný zápas“.

Pokud Řekové budou pokračovat v podobných výkonech, budou brzy znovu nebezpečným protivníkem. Podmínkou je ovšem zimní stadion v jejich zemi a také ligová soutěž. „Říká se, že v říjnu by měla být otevřena nová hala. Pak už to bude jenom lepší,“ věří ex-vsetínský brankář. Toho tak může těšit alespoň fakt, že se v úspěšnosti zásahů vyšplhal až nad 91 %. To na šampionátu této divize znamená extratřídu.