Vstupenky online

Den "D" se blíží. Co bude znamenat pro vsetínský hokej?

Václav Trávníček • 09.07.2007

V s e t í n – Už jen dny zbývají do zasedání arbitrážní komise hokejového svazu. Ta má zkoumat odvolání Vsetína proti vyloučení z extraligy, ke kterému došlo 6. května rozhodnutím Asociace profesionálních klubů (APK) ve Velké Bíteši. Pro valašský klub, který v uplynulých týdnech ztratil obránce Kučného a útočníka Marka Dubce, tak může přijít částečná úleva. Co se ale stane, pokud komise verdikt APK nezruší? A jaké budou možnosti dalšího vývoje? Na tyto otázky jsme si zkusili odpovědět v následujícím článku.

UVNITŘ: ROZBOR

Prvním předpokladem pro optimističtější zítřky je, že se bude komise odvoláním Vsetína vůbec zabývat. Odborník na právo Vladimír Balaš, jenž je jejím předsedou, si není příliš jistý. Alespoň se v tom smyslu vyjadřoval v minulých dnech. „V prvé řadě musíme rozhdout, zda arbitrážní komisi ČSLH vůbec přísluší tuto věc řešit," řekl.

Pokud se tedy komise nebude valašskou kauzou zabývat, vznikne problém. Šéf vsetínského hokeje Oldřich Štefl plánuje jít se svojí stížností až k civilnímu soudu. Tam však podle svých slov nelze jít reklamovat rozhodnutí APK, ale až verdikt odvolací komise. Teoreticky tak lze říct, že pokud by se komise odvoláním nezabývala, nešlo by se odvolat k sivilnímu soudu. A protože se problém nebude dát hnát k žádným vyšším instancím, budou se muset Vsetínští smířit s vyhazovem. Je otázka, zda by se od příští sezóny přihlásili do krajského přeboru či nikoliv. Právě tato soutěž je totiž jedinou, ve které by mohli žlutozelení působit.

Dobiaš/
⇒ Jestliže by Vsetín chtěl hrát na Slovensku některou ze soutěží, musel by splnit všechny legislativní a právní normy. Samozřejmě o účasti týmu v soutěži by rozhodoval řídící orgán soutěže na základě oficiální žádosti.“
Peter Dobiaš, tiskový mluvčí slovenského hokeje.
Pojďme ale k druhé variantě a sice té, že se komise bude vsetínským případem zabývat. Pak existují tři možnosti:

1. KOMISE ROZHODNUTÍ APK ZRUŠÍ. V takovém případě by se šestinásobný šampión vrátil zpět do extraligy, která bude mít patnáct účastníků a bude se muset znovu rozlosovat. Otázkou zůstává, jak by si v ní Valaši vedli. V posledních dvou sezónách skončili poslední, přičemž do konce přestupního termínu rozprodali opory a ročník dohráli vesměs s juniory. Že by se nyní blýskalo na lepší časy není příliš pravděpodobné. Kádr přes jaro nedoznal větších změn, přišel jenom brankář Biegl, trenér Neliba a klub se dohodl na další spolupráci s hráči, kteří tu loňský ročník dohrávali – Janem Fadrným, Janem Hruškou a letkou lotyšských reprezentantů. Co se týče odchodů, byly jako každý rok velké. Klub dokonce opustil i "věčný talent" Marek Dubec a průměrný obránce Kučný. Navíc se stále hlasitěji hovoří o odchodech talentovaného beka Ostrčila a opory Hrabala do zámoří. Kdo by pak v defenzivních řadách nastoupil? Pokud budete počítat s námi, zjistíte, že v úvahu připadají pouze Horák se Šmachem a mladíčkem Stříteským.

Kapitán juniorských mistrů Lukáš Navrátil, který se na jaře připojil k A-týmu, o soupisku obavy nemá. „Dvě pětky dohromady dáme,“ říká. Jenomže tyto dvě pětky by tvořili většinou hráči z konce loňské sezóny nebo hokejisté, které Vsetín už dříve z výkonnostních důvodů poslal na hostování do nižších soutěží. Určitě by tak muselo na pořad dne přijít posílení kádru. Jestliže do dnešních dnů nikdo nový do vsetínského mužstva nepřišel, je zcela pochopitelné. Nikdo přece nepůjde do klubu, který neví, co s ním bude za čtrnáct dní. Hrozí ale riziko, že konečné rozhodnutí přijde pozdě a na trhu už nebude z čeho brát. Důležitým předpokladem pro shánění posil je hlavní sponzor, který však Vsetínu chybí už řadu let. Jeho vedení sice prohlašuje, že letos sehnalo dlouhodobého partnera, ale to vše je třeba brát s rezervou. Další zajímavá situace nastane, pokud zástupce znovu přijatého Vsetína bude mít jednat s některým z manažerů, kteří valašský klub poslali svým hlasováním 6. května ke dnu. „Co se týče chuti s nimi jednat, je jasné že s panem Břízou nebo Jechem na dovolenou nepojedu,“ řekl nedávno Štefl. A konečně poslední otazník visí nad otázkou, zdali by zelenožlutí nebyli v soutěži „trpěným“ týmem. Sport se má ze zásady provozovat čistými praktikami, ale člověk nikdy neví. A zkušenost českého fanouška s fotbalem je velice čerstvá.


2. KOMISE ROZHODNUTÍ APK POSVĚTÍ. Tento verdikt by znamenal prodloužení nucené agónie, do které byl Vsetín uvržen. Naděje na návrat mezi elitu by byly ještě menší a do klubu by rozhodně žádní noví sponzoři, stejně jako hráči, nepřišli. Naopak by se dal očekávat velký odliv hokejistů, kteří sice mají platné smlouvy, ale prostřednictvím svých agentů by se jistě snažili z nich vyvázat a hledat si nová angažmá. Lze předpokládat, že by v šatnách na Lapači zůstali jenom vysoce odolní a klubu loajální jedinci. Vedení Vsetína by tak mělo několik dalších možností, jak z této situace ven:

A) Odvolání k civilnímu soudu. Tato možnost je velice pravděpodobná. Navíc by Vsetín mohl podat návrh na předběžné opatření, což by znamenalo dočasné zmrazení extraligy. Česká nejvyšší soutěž by se prostě nehrála, dokud by případ Vsetína nebyl vyšetřen. Z tohoto řešení by ale neměli příliš radost fanoušci ostatních extraligových klubů, ani ředitel nejvyšší soutěže Stanislav Šulc. „Nedokážu si vůbec představit, sportovní, finanční a společenské dopady tohoto kroku,“ řekl nedávno. Lidově řečeno, Vsetín by si nadělal ve sportovních kruzích nepřátelé, což by mu na jménu nepřidalo. Vždyť nyní se dá říct, že názor veřejnosti je „provsetínský“. Ovšem civilní soud je pro Valachy poslední možná záchrana…

B) Odkoupení prvoligové licence. Další vcelku reálná varianta. Protože extraligovou licenci zřejmě nebude možné získat, může se Vsetín pokusit odkoupit práva alespoň na druhou nejvyšší soutěž. Je známo, že v ní působí celky s finančními problémy a pokud by přišel zájemce, možná by se obchod podařil zrealizovat. Není však vůbec jisté, kdyby se toto dalo uskutečnit. Letos už rozhodně ne, liga je již rozlosovaná. Snad na jaře, kdy do ní může postoupit klub, který nemá ambice ji hrát.

Šulc/
⇒ Vsetín by měl jít do první ligy. Jsem zastáncem tohoto názoru, protože poprvé v historii České republiky byl extraligový klub vyřazen administrativně. A řešení pro něj nemáme.“
Stanislav Šulc, ředitel české extraligy.

C) Přihlášení se do slovenské ligy. Zdá se vám to příliš dobrodružné? Ale proč ne, vždyť ve světě je zcela normální, že kluby hrají soutěže za hranicemi svých států. V případě Vsetína by nejspíš připadala v úvahu rakouská nebo slovenská liga, ovšem v současné situaci jej tlačí čas a tento rok by to už pravděpodobně nevyšlo. Jisté však je, že tato možnost existuje. „O účasti nebo neúčasti klubu v soutěži rozhoduje řídící orgán na základě žádosti daného klubu a po splnění všech náležitostí,“ řekl exkluzivně stránkám hc-vsetin.cz tiskový mluvčí slovenského hokejového svazu Peter Dobiaš. „Jestliže by tedy Vsetín chtěl hrát na Slovensku některou ze soutěží, musel by splnit všechny legislativní a právní normy. Samozřejmě o účasti týmu v soutěži by rozhodoval řídící orgán soutěže až na základě oficiální žádosti,“ dodal. No, jak by se vám líbilo „kysucké“ derby Vsetín – Trenčín?

D) Pád do krajského přeboru. Tato soutěž je v současné době jedinou, do které může Vsetín bez licence nastoupit, neboť první i druhá liga je již rozlosovaná. Navíc vyhazov Vsetína administrativním způsobem je v Česku doposud neznalý jev a pro činné orgány nastává nerudovská otázka „kam s ním“. Na devětadevadesát procent by ale šestinásobného šampiona čekal pád až do krajského přeboru. Jestliže si Stanislav Šulc nedokáže představit důsledky, které by nastaly po předběžném opatření, nedovede si jistě vsetínský fanoušek představit, co by pro jeho klub znamenal krajský přebor. Postupem času by totiž zcela jistě spadly do nižších soutěží i mládežnické kategorie, které všechny hrají extraligu. Postupně by to mohlo znamenat konec hokeje ve Vsetíně.


3. STANE SE JINÁ NEPŘEDVÍDATELNÁ UDÁLOST. Poslední možností je, že se v průběhu léta stane jiná nepředvídatelná událost, která usměrní pohyb „kauzy Vsetín“. Kdoví, třeba bude Vsetín dodatečně dopsán do tabulky první ligy. Ostatně s takovýmto návrhem přišel sám ředitel extraligy Stanislav Šulc. „Jsem zastáncem tohoto názoru, protože poprvé v historii České republiky byl extraligový klub vyřazen administrativně. A řešení pro něj nemáme,“ řekl. Jasněji by v celé situaci mělo být po zasedání odvolací komise, tedy za pár dní. Alespoň trochu.

×
Odehrané v 17:30 | Muži
VHK ROBE Vsetín
SC Kolín