Finská premiéra ve vsetínské brance?

Aleš Koňařík • 08.09.2005

V s e t í n – NHL edice extraligy patří minulosti, v pátek 9. září startuje nejvyšší soutěž ve všedním kabátě. Všedním? Pro Vsetín začíná zřejmě nejobtížnější sezóna za dobu jeho působení v nejvyšší soutěži. Ze základního kádru, který se stejně jako loni i dnes postaví v prvním kole Slavii Praha, zůstali pouze nově jmenovaný kapitán Tomáš Demel a navrátilec Roman Stantien. Mladý výběr trenérů Vladimíra Jeřábka a Břetislava Kopřivy čeká na úvod souboj s jedním z kandidátů na zisk extraligové trofeje. Ve vsetínské brance by měl poprvé v extralize nastoupit finský gólman Sasu Hovi.

Loňská Slavia: Čtvrtfinálový kolaps

Na uplynulý ročník nebude tým ze Sazka Arény vzpomínat jako na úspěšný. Ambicím Slavie vystavili stopku draví Tygři z Liberce už ve čtvrtfinále, které přitom měli Pražané báječně rozehrané. Ovšem za stavu 3:1 na zápasy promrhali Růžičkovi svěřenci všechny tři mečboly a v rozhodujícím utkání na vlastním ledě utržili debakl 1:5. Do semifinále postoupil senzačně Liberec a na Slavii se mohli nečekaně brzy začít připravovat na novou sezonu, už bez zámořských posil Stümpela, Pálffyho, Vašička, Špačka a Kloučka. S rozpočtem 146 milionů však Slavia nemůže mít ani letos menší ambice než minimálně účast ve finále extraligy.

Změny v kádru:

Příchody: Jaroslav Bednář (Avangard Omsk), Tomáš Divíšek (Pardubice), Lukáš Havel (Litvínov), Radek Duda (návrat z host. v Plzni), Lukáš Hronek (návrat z host. v Jihlavě), Aleš Krátoška (návrat z host. v K.Varech), Ondřej Staněk (návrat z host. v Kadani), Roman Červenka (návrat z host. v Hradci Králové).

Odchody: Milan Antoš (host. Ústí nad Labem), Jaroslav Špaček (návrat z host. Plzeň), Zdeněk Šmíd (návrat z host. K.Vary), Roman Málek (Plzeň), Patrik Martinec (Anyang Halla - Korea), Aleš Krátoška (České Budějovice), Petr Jaroš (Mladá Boleslav).

Posila léta: Jaroslav Bednář, útočník

Odchovanec Slavie se do mateřského klubu vrací po osmi letech s vizitkou protřelého forvarda s čichem na góly. Po finských (Jyväskylä, IFK Helsinky) zámořských (L.A. Kings, Florida Panthers) angažmá zakotvil devětadvacetiletý útočník na poslední dva roky v milionářském klubu ruské superligy Avantgard Omsk, kde se v jedné formaci potkal i s Jaromírem Jágrem. V přípravných zápasech Slavie se stal nejproduktivnějším hráčem, v 7 zápasech nasbíral 10 bodů (6+4).

Loňská bilance Vsetín vs. Slavia

Vsetín – Slavia 5:1 (2:0, 1:0, 2:1)
Branky:
11.Frolo (Stantien, Radivojevič), 17.Kowalczyk (Stantien), 35.Vak (Radivojevič), 41.Zadina, 51.Brabenec (Pavliš, Kowalczyk) - 42.Kopecký.

Slavia – Vsetín 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
Branky:
2. Tomica (Stümpel, Vlasák), 28. Duda (Vašíček) - 1. Kovář (Vak, Demel).

Vsetín – Slavia 4:3 (2:1, 0:2, 2:0)
Branky:
3. Hudler (Radivojevič), 7. Hudler (Somík), 41. Brabenec (Somík), 43. Gýna (Vak) - 14. Pálffy (Stümpel, Kolařík), 22. Antoš (Graňák), 39. Sup (Pálffy).

Slavia – Vsetín 3:4pp (0:3, 2:0, 1:0 – 0:1)
Branky:
22. Žižka (Pálffy), 28. Špaček (J. Novák), 52. Pálffy (Vašíček, Kolařík) - 1. Somík (Klesla), 8. Dubec (Vlach), 18. Němec (Vak, Demel), 61. Selingr (Radivojevič).

Pravděpodobné sestavy:

Vsetín: Hovi (Plšek) - Štefanka, Luža, Bauer, Hrabal, Spitzer, Kučný, Horák M., Nedbálek – Tomík, Stantien, Demel – Květoň, Steiner, Gorev, – Sakrajda, Bacul, Beck – Dubec, Hruška R., Hruška O.

Slavia: Franěk (Hronek) – Kadlec, Pojkar, J.Novák, Kolařík, Drtina, R.Horák, L.Špelda – L.Havel, Beránek, Tomica – Duda, Vlasák, Sup – Hruška, Červenka, Dlouhý – Kukla, Vondrka.

Pohled z kabiny: Ondřej Hruška, útočník

„Na zápas se opravdu těšíme, konečně to začne. Příprava byla fajn, ale teď extraliga bude o něčem jiném. I když je Slavia favorit, tak věříme, že se nám podaří zvítězit. Soupeře se nebojíme, jsme mladý tým, takže si takové starosti moc nebereme. Taktika bude samozřejmá, musíme hrát z obrany a čekat na brejky. Začneme na čtyři formace, kdo nastoupí v brance, to ví teď asi jen trenéři.“