Měli jsme více ze hry, ale neproměnili jsme šance, hodnotí Jan Bartko bitvu s Frýdkem

Alena Ryšavá • 21.02.2021

V sobotu se Vsetín vydal na led frýdecké haly Polárka, kde naposledy plně bodoval před pěti lety. Průběh víkendového duelu však silně napovídal tomu, že by Valaši mohli nepříznivou bilanci zlomit. Šli jako první do vedení, Frýdek ovšem srovnal a postupně otočil skóre. Vsetínští tak po výborném výkonu padli těsně 2:3. „Myslím si, že v posledních sekundách zvonila dokonce tyčka frýdecké branky, mrzí mě, že už do ní nic nepadlo," říká obránce Jan Bartko.

„Utkání mělo od začátku velký náboj. Myslím si, že jsme první třetinu hráli velmi dobře," vrací se k úvodu nedělního zápasu Bartko. Valaši hráli s domácími hned v prvních minutách velmi vyrovnanou partii. Vsetínským se podařilo ustát úvodní tlak soupeře a následně otevřeli skóre. „V první části hry jsme si vypracovali spoustu šancí, je škoda, že jsme proměnili jen jednu," ví produktivní obránce. Autorem první branky Vsetína byl Roman Vlach, kterému se povedlo uniknout podél mantinelu a nadvakrát překonat brankáře domácích. Frýdek ale ještě v první třetině srovnal. „Soupeř nám dal první branku v přesilovce, padla po nešťastném odrazu od zadního mantinelu, určitě to byl smolný gól, ale bohužel i takové někdy padají," mrzí Bartka.

Ve druhé části hry byl k vidění litý boj o to, kdo půjde v utkání do vedení. Nakonec se prosadili Frýdečtí, kteří podruhé v zápase potrestali nedisciplinovanost Vsetína, jenž se do početní nevýhody dostal v poslední minutě druhé periody. Bylo to nějakých dvacet sekund do konce oslabení, já osobně jsem faul neviděl, takže situaci z tohoto pohledu nemohu hodnotit, nicméně jsme byli vyloučení a soupeř nás podruhé v zápase potrestal."

Prostřední dějství skončilo příznivěji pro domácí, avšak Valaši se rozhodně nevzdávali a tempo hry nezpomalovalo. Ve 48. minutě se v přesilové hře prosadil Lukáš Bednář. „Vyrovnávací gól na 2:2 jsme vstřelili z pěkné akce," chválí své spoluhráče vsetínský zadák. Trefa přišla v přečíslení, kdy po pasu Vlacha střílel mladý vsetínský útočník do odkryté frýdecké klece. „Už o pauze mezi druhou a třetí třetinou jsme si řekli, že se budeme tlačit před brankáře. Když prohráváme o gól, snažíme se vytvořit si větší tlak a z něho pramení velký počet střel. Je pak větší pravděpodobnost, že se nějaká z nich ujme," konstatuje Bartko. Vedení bohužel Valachům dlouho nevydrželo, za necelou půl minutu se ke slovu opět dostali domácí, kteří zvýšili na 3:2. „Střídání po vyrovnávací brance se nám vůbec nepovedlo, nakupili jsme spoustu chyb a soupeř je potrestal, měli jsme si situaci lépe pohlídat."

Ve třetí třetině Valaši na domácí od 48. minuty gólově ztráceli, to samé ale nelze říct o herním projevu Vsetína. Na samém sklonku zápasu odvolali Valaši Gábu a snažili se v šesti hráčích vyrovnat skóre zápasu. „Hráli jsme něco přes minutu power-play, nebylo to špatně sehrané, ale chyběl nám gól," ví rodák z Nového Jičína. „Myslím si, že v posledních sekundách zvonila dokonce tyčka frýdecké branky, mrzí mě, že už do ní nic nepadlo." Velká bojovnost se nedala upřít ani domácím rysům. „Frýdek výborně blokoval střely, závěr utkání prostě ubojoval," oceňuje kvality soupeře vsetínský zadák.

Dobře rozehrané, agresivní a bojovné utkání nakonec bohužel další tři body do tabulky nepřineslo. „Já si myslím, že jsme měli celý zápas více ze hry, dostávali jsme do šancí, ale chyběla nám koncovka," hodnotí celkový herní projev Vsetína Bartko. „Řekl bych, že hlavně ve třetí třetině jsme na soupeře vytvořili velký tlak, často se kotoučů zbavovali po mantinelu," popisuje obránce. „Je jen škoda, že jsme nezvládli proměnit šance, které jsme si vytvořili,“ uzavírá hodnocení nedělního utkání.

Pro Jana Bartka mělo ale utkání ještě jiný význam. Odchovanec Nového Jičína kromě dresu Třince hájil i barvy Frýdku-Místku. Za rysy hrál mladý obránce ještě loni. „Tuto sezonu jsme se s Frýdkem už potkali, takže jsem měl možnost vidět, jak na to letos jsou. Za rysy jsem hrál dlouho, takže znám jejich taktiku i herní styl," říká Bartko. Zápasy proti „svým“ jsou pro něj specifické: „Tyto boje jsou pro mě přece jen trošku víc vyhecované. Snažím se vždy vypsat nějakou prémii na výhru, aby to i kluky více motivovalo."

Základní část se pomalu chýlí ke svému konci, Valaši budou čelit ještě pěti soupeřům. Z pěti následujících utkání je proto důležitý co nejvyšší bodový zisk. Ve středu se Vsetín utká na domácím ledě se sedmými Jestřáby, kteří mají na kontě rovněž 47 bodů. „Bude to pro nás velmi těžký a důležitý souboj. Takové zápasy se vždy, jak se říká, hrají o šest bodů. Věřím, že nás trenéři na středeční utkání co nejlépe připraví a odneseme si z něj tři body do tabulky," uzavírá rozhovor odhodlanými slovy Jan Bartko.