Na tahu je Šumperk. Odolají Vsetínští v domácím prostředí?

Petr Vychopeň • 23.03.2009

Se středou 25. března se blíží další semifinálový střet vsetínských hokejistů. V tom prvním se postarali o velkou senzaci, když zdolali Šumperk na jeho vlastním ledě 2:1 a prodloužili tak spanilou jízdu play-off. Všechno přitom rozhodla až branka Josefa Štrauba v čase 59:59. Velká chvála také putuje na triko tradiční opory Valachů, brankáře Plška, který čelil mnoha nebezpečným ranám a až na jednu výjimku všechny s bravurou ustál. "Užíváme si toto play-off naprosto fantasticky," nechal se slyšet kouč zelenožlutých - Viktor Hlobil. Podaří se jeho týmu vyhrát i ve středu? Utkání začíná v 18:00!

Vsetínští se vezou na vlně euforie. Ještě před čtrnácti dny si leštili hokejky na nadstavbového soupeře z Nového Jičína a nyní? Nechali za sebou jak zmiňovaný Jičín, tak i houževnatý Hodonín a co víc? V první semifinálovém klání si podrobili i Draky ze Šumperka - po základní části nejúspěšnější celek tabulky.

Situaci přitom neměli vůbec lehkou. Čtvrtfinále s Drtiči rozhodovalo až třetí utkání, hrané v sobotu. To Valaši s vypětím všech sil zvládli a svého soka po neuvěřitelně napínavém duelu přehráli na nájezdy. Jenže si nestihli ani moc odpočinout a v pondělních 18:00 je čekal střet v Šumperku. Do toho vstupovali domácí, kteří měli v nohách o tři zápasy méně než svěřenci trenéra Hlobila, jako favoriti, jenže tohle břemeno nakonec neunesli.

Skóre utkání otevřeli hokejisté VHK, jmenovitě bek Pšeja v 18. minutě. Od té chvilky si šli Šumperští tvrdě za vyrovnáním a zásobovali Plška a vůbec celou vsetínskou obranu množstvím nebezpečných akcí. Jenže v koncovce jim přáno nebylo a domácím příznivcům nezbylo než si ťukat na čelo, co všechno nejde proměnit v branku. Ať už to byl Ambruz, Drábek, Blanár nebo Duba, všechny naděje domácího mančaftu ztroskotaly buď na nepřesné střelbě nebo umu brankáře Plška. O tom, jak je pro Vsetín tenhle mrštný gólman důležitý, mluvil po zápase i forvard Vaněk: "Lukáš Plšek měl snad šedesát zákroků. Byly to tutovky, ale polapal všechno. Strašně nás držel, bez něj bychom nemohli pomýšlet na vítězství."

Draci ale přece jenom vyrovnali. Psala se 52. minuta, když v přesilovce střílel Stejskal a Hulva jeho ránu dorazil. Všechno už vypadalo tak, že se dostane na prodloužení, jenže se stalo něco nevídaného. Vsetínský Štraub v posledních vteřinách zkusil štěstí od modré čáry a kupodivu všech přítomných, jeho pokus gólman Maláč nezkrotil.

Psal se tak čas 59.59 a rozvlnila se síť domácího mužstva. Tím si Valaši zajistili výhru v poměru 2:1 a také vedení v semifinálové sérii. Šumperk si tedy vypil svůj kalich hořkosti až do dna. "Je to fantazie. Mohli jsme jenom překvapit. Věděli jsme, že favoritem je jednoznačně Šumperk a my je první semifinálovou výhrou určitě zarazili," pravil Vaněk chvilku po utkání.

Teď ovšem Valachy čeká další přetěžký úkol - potvrdit famózní formu i v domácím prostředí. A nutno dodat, že to nebudou mít vůbec lehké. Od Draků, jakožto jediného profesionálního týmu tabulky, se očekává, že budou chtít mermomocí odčinit prohru z pondělí a srovnat tak sérii. Pokud by VHK na Lapači neuspěl, zajížděl by v pátek na led Salithu za stavu 1:1 a bylo by hodně těžké, zopakovat pondělní úspěch.

Zanechme ovšem spekulací a nechme se překvapit, s čím na nás hokejisté obou mužstev ve středeční podvečer vyrukují. Každopádně pokud máte čas, nenechte si tenhle veledůležitý střet uniknout. Duel začíná v 18:00! "Doufám, že přijde plný dům," svěřoval se Daniel v pondělním rozhovoru.

Předchozí utkání

Salith Šumperk - Valašský hokejový klub 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 14. Hulva (Kubala), 20. Vymazal (Meluzín), 60. Hulva (Brunec) - 41. Ašer (Zavrtálek, Mikeš).

Valašský hokejový klub - Salith Šumperk 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 13. Zavrtálek (Klabačka), 32. Podešva z trestného střílení - 10. Vymazal (Osina), 24. Žalčík (Peška), 38. Drábek, 42. Fischer (Drábek, Čížek).

Nadstavbová část

Salith Šumperk – VHK Vsetín 2:3pp (0:0, 2:1, 0:1 – 0:1)
Branky a nahrávky: 29. Novosad. (Duba, Sedlák), 32. Ambruz (Vymazal, Osina) - 30. Knebl (Podešva, Ašer), 50. Tesařík (Vaněk, Jurík) , 61. Mikeš (Tesařík). Rozhodčí: Dědek - Humpolíček, Pospíšil.

VHK Vsetín – Salith Šumperk 4:3 (1:2, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 20. Hrňa (Mikeš), 28. Šimek (Marek, Vaněk), 46. Hrňa (Černý, Štraub), 52. Tesařík (Haschka) - 4. Ambruz (Hulva), 11. Hulva (Ambruz), 37. Stejskal (Novosad).

První semifinálové klání

Salith Šumperk - Valašský hokejový klub 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 53. Hulva (Stejskal) - 18. Pšeja (Šimek, Matula), 60. Štraub.

Sestavy v minulém kole:

Salith Šumperk: Maláč - Osina, Hegegy, Blanár, Ondráček, Holík, Novotný, Sedlák, Vrtík - Brunec, Drábek, Meluzín, Vymazal, Čížek, Domian, Hulva, Ambruz, Rozum, Novosad, Duba, Stejskal.

Valašský hokejový klub: Plšek - Bezouška, Šimek, Knebl, Haschka, Pšeja, Zavrtálek, Mikeš, Štraub, Tesařík, Černý, Ašer, Klabačka, Vaněk, Gajdošík, Rajnoha, Gergela, Podešva, Hrňa, Matula, Jurík.