Odchovanec David Vítek se chystá na svoji 14. sezonu za Vsetín. Věřím, že bude dlouhá, říká

Redakce • 14.07.2022

První starty za vsetínský A-tým zaznamenal v sezoně 2009/2010, kdy Valaši bojovali ve třetí nejvyšší soutěži. Následně byl u postupu do první ligy a zelenožlutý dres obléká doposud. Bez přestávky. Útočník David Vítek na podzim naskočí už do své 14. sezony v řadě za Vsetín. „Těším se na ni, protože máme pro koho hrát. Sport se přece dělá pro lidi,“ hlásí (co se kontinuity týče) služebně nejstarší člen kabiny, jenž doposud nastřílel za mateřský klub 95 gólů. Elitní společnost „stovkařů“ má na dohled.

Jaká pro vás byla letošní suchá příprava?
Suchá příprava je každý rok podobná. Obsahuje to, co potřebujeme. To znamená posilovnu, běhání nebo skákání do chodů. Vesměs tedy to samé, co v předchozích letech. Celý týden jsme vždycky jeli naplno. Následně každý regeneroval, jak potřeboval. Masáže, sauna…

K sauně máte velký vztah, dokonce jste si před časem pořídil svoji vlastní. Jak to vzniklo?
Jedná se o pojízdnou saunu, kterou využívám sám, nebo ji půjčuji jiným. Vzniklo to v období play-off, kdy jsme byli hodně v autobuse nebo na hotelu. Říkal jsem si, co bych k tomu vymyslel. Napadla mě pojízdná sauna, kterou tvoří sud na vozíku. Zajdu si do ní od podzimu do jara, případně i se spoluhráči, ale více času trávím v sauně, kterou máme v kabině.

Byly vítaným zpestřením fotbalové zápasy, které jste v rámci druhé fáze hráli proti obcím v okolí?
Pro nás to bylo určitě zpestření a vítaná změna. Byl jsem za to rád, člověk aspoň změnil prostředí a nebyl neustále na stadionu nebo v jeho okolí. Myslím, že fotbalové zápasy byly zajímavé i pro jednotlivé obce. Například ve Francově Lhotě přišlo na utkání asi dvě stě diváků, což je super. Bylo mezi nimi plno dětí, které si o přestávce zahrály na hřišti fotbal.

Šlo poznat, že některé týmy hrají poměrně vysokou soutěž a mají svoji kvalitu?
Jednoznačně. My nejsme úplně všichni fotbalisté a naše souhra podle toho někdy mohla vypadat. Ale bylo super, že jsme si mohli takto zahrát fotbal. Myslím, že nás to všechny bavilo víc, než běhat po kopcích.

Vy osobně ale máte v běhání dobré výsledky, že?
Nevadí mi to. Dobře vím, že kdybych netrénoval letní přípravu naplno a něco bych ošulil, dřív nebo později by se mi to vrátilo. Proto dělám vše naplno a snažím se splnit všechno, co máme v rámci tréninku. Jinak by to člověka v sezoně dohnalo.

Jsou partie, kterým v přípravě věnujete speciální pozornost?
Určitě bych měl zesílit nohy. To ale nejde lusknutím prstu, že bych zesílil nohy během jednoho měsíce. Každý má jiné přednosti, které využívá. Někdo má silnější nohy, někdo ruce, jiný je dobrý v běhání. Kdyby měl každý hráč všechno, je každý Gretzky. (úsměv)

Jak do týmu zapadly posily?
Myslím si, že úplně v pohodě. Parta se u nás vždycky udělá. Uvidíme, jak se to potom projeví na ledě. V letní přípravě se spíš poznáváme. Na ledě se ukáže, jak se hráč chová. Důležitá je chemie, aby všechno fungovalo.

Jak trávíte volno, které jste po suché fázi přípravy dostali?
Mezi dvěma měsíci suché přípravy jsme měli týdenní volno, takže jsme si s manželkou na tento termín naplánovali dovolenou, kterou jsme spojili se svatbou. Nyní trávím volno tak, že chystám dřevo v lese. V tomto ohledu pro mě jede příprava dál. (smích) Možná se tedy ještě podíváme někam po Česku. Je potřeba načerpat síly, protože věřím, že nás čeká dlouhá sezona.

Ta pro vás bude už čtrnáctá ve vsetínském dresu. Co to pro vás znamená?
Když se ohlédnu zpátky, promítnou se mi všechny zážitky jak z první, tak druhé ligy. Za ty roky je ve mně opravdu hodně pocitů. Těším se ale na každou další sezonu, protože nikdy nevíte, kolik jich ještě máte před sebou. Samozřejmě záleží i na klubu, zda o vás má zájem. Proto se těším i na tu následující. Vsetín se od většiny prvoligových klubů liší tím, že na hokej chodí spousta fanoušků. Člověka to baví o to víc, když má pro koho hrát. Sport se přece dělá pro lidi.

Na kontě máte v současné chvíli 95 gólů, které jste v mistrovských utkáních vstřelil za Vsetín. Láká vás v nové sezoně tohle číslo zakulatit
Chtěl bych hlavně pomoci týmu, abychom byli úspěšní. Myslím si, že moje role v týmu je trošku jiná, gólová smršť se ode mě asi nečeká. Že jsem dal 95 gólů za třináct sezon? Jsou hráči, kteří by to samé dokázali za dvě sezony. Na Vsetíně s námi hráli vynikající střelci jako Fero Zúbek nebo Honza Kolařík. Nemyslím na to, i když by samozřejmě bylo hezké být někde uvedený jako autor stovky gólů. Nijak se na to však neupínám.