Ostravu čeká atraktivní souboj páté Poruby s druhým Vsetínem

Jan Tajzler • 26.01.2016

K atraktivnímu utkání pátého s druhým se schyluje v ostravské Porubě. Tamní celek přivítá ve středu od 18:00 druhý Vsetín. V utkání půjde domácím o hodně, Ostravané totiž bojují o umístění v elitní čtveřici, na kterou ztrácejí dva body. Valaši by naopak rádi dokázali, že dokáží mimo Techniku Brno porážet i další soupeře z první pětky tabulky. Utkání v ostravské Porubě odstartuje v 18:00, a pokud do Ostravy neplánujete vyrazit, můžete využít online přenosu z místa dění.

Letošní vzájemné souboje zatím přinesly více radosti na stranu ostravského celku. Poruba dokázala v úvodu soutěže na Lapači zvítězit, když zelenožluté přemohla v samostatných nájezdech 5:4. Podobný scénář měla i odveta v Ostravě, Valaši byli po většinu utkání ve vedení, ale domácí utkání dotáhli do prodloužení, kde další vítězství 5:4 obstaral Bůček. Až napotřetí se radoval Vsetín, v domácím prostředí tentokrát Porubě příliš nedovolil a zaslouženě zvítězil 6:3. Poslední bitvu před vyřazovacími boji bude hostit Ostrava.

Kolem čtverky je těsno, vleze se Poruba?

Jasným cílem porubských hokejistů, v probíhajícím závěru základní části, je umístění v elitní čtveřici, místenka v těchto patrech tabulky totiž zaručuje start čtvrtfinále na domácím ledě a při vyrovnanosti a potenciálním rozložení soupeřů pro 1. kolo play-off, může být právě domácí prostředí strategickou výhodou. Pro Porubu mluví statistiky, červenobílí se od sezony 2012/2013 pravidelně umísťují mezi nejlepší čtverkou a vždy došli dokázali přejít přes první kolo play-off, v roce 2013 to bylo dokonce přes Vsetín. Aktuálně sídlí tým trenéra Sršně na páté pozici, ztráta na čtvrtý Hodonín činí dva body, na třetí Techniku čítá manko tři body.

Od posledního střetnutí se Vsetínem, se porubský tým zvedl, bodově naprázdno vyšel pouze proti suverénnímu Frýdku-Místku, jinak červenobílí vítězili, slušně rozjetou mašinu se podařilo zastavit až Opavě, která v derby zvítězila na porubském ledě 4:3 v prodloužení. Mrzet může Porubské hlavně porážka na ledě Hodonína, Ostravané vedli na horkém jihomoravském ledě už 3:0, ale své vedení si nechali vynulovat a v prodloužení Drtiči dokonali velký obrat. Právě toto utkání je důvodem, proč Poruba ještě není ve čtverce.

Do cílových pozic potáhne Porubu proti Vsetínu Aleš Kilnar 15+31. Nejlepším střelcem týmu je pak David Zachar 26+17, formy tohoto útočníka si všimli i v 1. lize, konkrétně Jestřábi z Prostějova, kde Zachar nastupuje formou střídavých startů. Vsetínská obrana si pak bude muset dát pozor také na Davida Ballnera, třetí muž porubské produktivity prozatím nasbíral 28 bodů. Nepříjemnou hrou se znovu bude prezentovat také Jan Chaloupka, jehož pohyb v útočném pásmu dokáže vždy vyvolat zmatek v obranných řadách soupeřů.

Také defenzivní řady středečního soupeře nabízejí zajímavá jména, bodově se v obraně nejvíc daří Robinu Malému 6+16, Poruba má ve svých řadách také velezkušeného Milana Ovšáka, jenž dokáže mimořádně podpořit také ofenzívu. K tomu všemu připočtěme ještě šikovného Jakuba Peslara, mladý obránce ostravského celku sbíral zkušenosti také o soutěž výš v dresu havířovského Azetu.

Slabinu nemá Poruba ani v brankovišti, zde dostal zatím nejvíc prostoru Radek Tihlář, s bilancí 3,01 branky na jedno utkání. Druhým vytěžovaným brankářem v ostravském celku je Andreas Kubáň, jeho průměr sice činí 3,53 branky na jedno utkání, ale proti Vsetínu se tomuto muži vždycky dařilo.

Vsetín míří za jistotou druhého místa

Valaši se po třízápasovém venkovním tripu vrátili zpět do svého domovského prostředí na Lapač, kde se s fanoušky přivítali povinným vítězstvím proti poslední Karviné. Rozjetý Vsetín byl však ve venkovní misi pozastaven, nejprve Hodonínem a po sléze také Novým Jičínem. Valaši stále opakují chyby z předchozích čtvrtin, když téměř totožně kopírují výsledky jednotlivých zápasů. Proti ostravské Porubě však přeci jen vyvstává napětí, po Technice je totiž právě Poruba jediným soupeřem z první pětky soutěže, kterého dokázali Valaši porazit, na druhou stranu proti červenobílým dvakrát padli. Přesto Vsetín celkem bezpečně drží druhé místo, které je jeho jasným cílem do po konci základní části, k jeho jistotě je třeba ještě ujít pár kroků, ten další vede právě přes Porubu.

Do prověrky před šlágrem kola proti Frýdku-Místku, potáhne Vsetín jeho nejproduktivnější útočník Jan Kolařík 27+24. Klubovou produktivitou pak výrazně stoupá Petr Dvořák 15+30, spoléhat se Vsetínští mohou také na přesné nahrávky kapitána Daniela Vaňka 13+30. Je však otázkou jak útočné formace do utkání v Porubě nastoupí, trenér Jenáček v sobotním utkání proti Karviné kompletně přestavěl jednotlivé lajny, uvidíme, zda se Valaši v pozměněném složení představí také v severomoravské metropoli.

Valaši prozatím inkasovali 97 branek, nepopulární stovce se bude snažit defenzíva, které produktivně vládne ostřílený Radim Tesařík s Michalem Nedbálkem, k dispozici mají mladé obránce, kteří postupně nabírají cenné zkušenosti. Hlavním mužem vsetínské obrany by měl být znovu Petr Hromada s mimořádnou úspěšností zákroků nad 90%.

Atraktivní střetnutí domácí Poruby proti hostům ze Vsetína začne ve středu od 18:00 na zimním stadionu v ostravské městském obvodu Poruba. Pokud na sever Moravy nemíříte osobně, můžete utkání sledovat prostřednictvím online přenosu v režii porubské redakce.

Sestavy v minulém kole:

Poruba: Tihlář – Slavík, Baca, Puškár, Ovšák, Vajda, Malý – Ballner, Kilnar (od 32. Blahuta), Vaněk, Vrána, Gelnar, Sedlář, Seidler, Zachar, Stejskal.

Vsetín: Hromada – Tesařík, Řezáč, Nedbálek, Ambruz, Ostrčil, Hryciow, Vrba – Kajaba, Hrazdira, Vaněk, Slováček, Dvořák, Vítek, Abdul, Vávra, Kolařík, Ondráček, Daněk, Hruška.

Dnes v 16:00 | Jun.
Piráti Chomutov