Petr Hromada: Nesmíme nic vypustit nebo podcenit. Pak přijdou body

Václav Trávníček • 16.01.2014

U jedné inkasované branky přiznává podíl, jinak byl tradičně klíčovým článkem vsetínského týmu. Brankář Petr Hromada výraznou měrou přispěl k vítězství Valachů v Břeclavi 3:2. Utkání na jihu Moravy bylo zároveň prvním dílem z trilogie venkovního miniturné VHK, v sobotu Valaši zajíždějí do Orlové a pak do Brna. Dokážou navázat na povedené středeční vystoupení? „Orlová je nevyzpytatelná, bude kousat. A Technika Brno má zase nepříjemný a kvalitní tým,“ zamýšlí se Hromada.

Jaké bylo utkání v Břeclavi z vašeho pohledu?
Bylo náročné spíše psychicky. Hrálo se přeci jen o „šest“ bodů s tabulkovým soupeřem. Herně jsme si na soupeře věřili, ale ne vždy se všechny potřebné maličkosti sejdou. Důležité bylo, že jsme vydrželi hrát zodpovědně a koncentrovaně celý zápas a po inkasovaném gólu vždy rychle odpověděli.

Nebylo frustrující, že jste navzdory herní převaze museli výsledek dvakrát dotahovat?
Nebyl to úplně ideální scénář. Pomohlo nám i to, že jsme poslední zápasy bodovali a možná i proto měli vetší klid na hokejkách než soupeř. Břeclav potřebovala nutně bodovat, aby na nás v tabulce stáhla bodové manko. I když Jihomoravané byli dvakrát v zápase ve vedení, my jsme vždy velice rychle odpověděli. A to soupeře sráželo. Po třetím gólu jsme už věřili, že zápas zvládneme. Koncentrovanou hrou jsme si došli pro tři důležité body.

Oslabení jsme skvěle ubránili

V první třetině jste hráli dlouhou dobu v oslabení, po přestávce se ale vaše disciplinovanost zlepšila. Bavili se s vámi o tom trenéři?
To byly důležité momenty utkání. Hrát na začátku zápasu dvě oslabení pět na tři je snad nejhorší možný scénář. Skvěle jsme to ale ubránili. Trenéři nasazují na oslabení vybrané hráče, kteří odvádí výbornou práci. Nevím, jestli to byly opravdu takové zákroky, po kterých by se mělo vylučovat, ale ubránění soupeřových přesilovek nás nakoplo. S tou nedisciplinovaností bojujeme celý rok, je to taková naše brzda.

Podobně jako v předchozím utkání proti Prostějovu, i tentokrát jste zlikvidoval množství soupeřových šancí. Který zákrok byl nejtěžší?
Nemyslím, že by těch šancí bylo zase nějak moc, ale o to víc se musí brankař koncentrovat a čekat na ten jeden zákrok, který může utkání rozhodnout. Soupeř hrozil hlavně z přečíslení. Využíval širokého domácího kluziště.

Na druhou stranu - cítíte podíl na některém ze dvou inkasovaných gólů?
Určitě u druhé branky. To byl ukázkový příklad kolektivní chyby. Začalo to v útočném pásmu, kdy se útočníci nevrátili a nepomohli bekům. Ti museli couvat až do brankoviště, já jsem špatně vyrazil puk a z dorážky padl gól. Kdybychom prohráli, hodně bych si to vyčítal.

Který moment středeční utkání rozhodl?
Bylo jich víc, ubráněná oslabení, rychlé odpovědi na inkasované branky, a koncentrovaný výkon po celých šedesát minut.

Poznám, kdy jsem týmu pomohl a kdy ne

Od nástupu nové trenérské dvojice Hlobil - Weintritt loni v prosinci jste s výjimkou zápasu s Frýdkem-Místkem pokaždé dokázali bodovat. Cítíte, že jste na úspěšné vlně?
Ta úspěšná vlna je strašně pomíjivá. Hrajeme ještě dvakrát venku, nemusí se dařit a najednou to může být všechno pryč. Musíme hrát s pokorou před soupeřem, nesmíme si dovolit nic vypustit nebo podcenit a potom přijdou body. Toto nás musí zdobit.

Pro letošní sezonu jste byl zvolen brankářskou jedničkou. Pozorujete na svoji osobu zvýšený tlak?
Ani ne tlak jako spíš velkou zodpovědnost. Trenéři na nás žádný tlak v brankovišti nevytváří, ani se k tomu moc nevyjadřují, což je pro mě dobře. Sám poznám, kdy jsem týmu pomohl a kdy ne. Po zápase se na sebe usmějeme, ale nechávají nás v klidu.

Vsetín disponuje velmi mladou obranou. Dirigujete si obránce před sebou hodně?
To se musíte zeptat kluků. Asi po nich řvu hodně, ale už si zvykli a berou to s nadhledem. Někteří to už i vyžadují, někteří se tomu smějí. Když chytám, lítá to ze mě nějak samo. Pomáhá mi to udržet se v koncentraci.

Tři zápasy venku nejsou příjemné

Utkání s Břeclaví bylo prvním dílem třízápasové šňůry po venkovních kluzištích, doma se v zápase ukážete až 25. ledna. Jak to snášíte?
To je dáno losem, s tím moc neuděláme. Tři zápasy venku nejsou příjemné. Většinou to má dva možné scénáře. Buď uhrajete body a tím máte vetší klid na hokejkách při zápasech doma, nebo je to přesně naopak. Padne na vás deka s tím, že se doma musí vyhrát za každou cenu. Svazuje to ruce.

Co očekáváte od nadcházejících zápasů v Orlové a Brně?
Orlová je nevyzpytatelný soupeř. První zápas u nich jsme vysoko vyhráli, ale měli jsme štěstí, kdy domácí v úvodu utkání neproměnili šance a nám pak sedlo vše, na co jsme sáhli. Technika je zase velice nepříjemný a kvalitní tým. Musíme hrát zodpovědně dozadu, to je základ úspěchu. A čekat na chyby.

V sobotu svedete bitvu na velkém orlovském ledě. Co bude na severomoravského soupeře platit?
Ustát jeho počáteční tlak. Orlová bojuje o každý bod a na ledě bude hodně kousat. Musíme se vyvarovat faulů a předvést trpělivý výkon.