Vstupenky online
PRODEJ VSTUPENEK A PERMANENTEK ZDE! | Počet prodaných permanentek: 1637

Představení účastníků ELJ

Kristýna Guricová, Radek Bařina • 02.10.2007

V s e t í n - 24. Tak přesně toto je počet týmů startujících v naší nejvyšší juniorské soutěži. Je tudíž jasné, že kromě hokejových odborníků nebo dlouhodobých fanoušků juniorské soutěže, si jen málokdo dokáže udržet v této záplavě týmů přehled. Právě proto jsme si pro vás dovolili připravit stručné představení všech účastníků této soutěže, zaměříme se také na ambice jednotlivých družstev a seznámíme vás i s největšími osobnostmi těchto týmů. Dle tvrzení hráčů i odborníků patří mezi hlavní favority na zisk trofeje Karlovy Vary, ovšem na titul si brousí zuby řada dalších týmů, včetně Vsetína. Zajímavé bude také sledovat, zda si i nadále udrží svou skvělou výkonnost letošní překvapení soutěže - Třebíč. Opačné starosti budou mít pravděpodobně celky Znojma, Ústí nad Labem, Českých Budějovic a brněnské Komety, které se již od úvodních kol drží na samotném chvostu tabulky ELJ.

Valašský klub vstupuje do nadcházející sezóny pod vedením nové trenérské dvojice Žilka – Tabara jako obhájce mistrovského titulu. Právě končící černé léto vsetínského hokeje však zle otřáslo i juniorským kádrem klubu. Oproti předpokladům opustilo tým vsetínského klubu hned několik hráčů, přičemž především ztráta Stříteského, Vrdlovce a Mičulky je pro valašskou juniorku značně bolestivé. I přes odchod těchto plánovaných opor, ale Vsetínští od prvních kol dokazují, že se s nimi i letos bude muset počítat. Ač zatím okupují místa ve středu ligové tabulky, mimo trapné prohry v Karlových Varech, která však rozhodně nebyla způsobena výkonnostními důvody, si Valaši vesměs připsali jen těsné a nešťastné prohry po dobrých výkonech. Navíc je známou pravdou, že v mládežnickém hokeji jsou výsledkové či výkonnostní výkyvy na denním pořádku.

Samotní hráči přistupují ke své roli obhájců titulu realisticky, ovšem bez zbytečné skromnosti. „Šanci obhájit titul určitě máme, i když odešli někteří dobří hráči, tak je ta šance pořád veliká,“ říká Erik Hrňa a jednohlasně však dodává: “Teď se však musíme soustředit na jednotlivé zápasy.“ S jeho názorem se ztotožňuje i další z opor mezi vsetínskými juniorky obránce Libor Haschka, který dodává: „Máme dobrý tým a brankář Hynek Kůdela má zrovna formu, která mu, doufám, vydrží až do konce sezóny a nevidím proto důvod, proč bychom nemohli titul obhájit.“ Ani bývalý vsetínský junior Daniel Vrdlovec nevylučuje šance Vsetína, k tomu však připojuje známou pravdu: „Myslím si, že obhájit titul je ještě mnohem těžší, než ho získat. Budou k tomu potřebovat moc štěstíčka.“

Týmy z Čech

HC Energie Karlovy Vary – Společně s Kladnem se jedná o nejúspěšnější český tým základní části loňské sezóny. V Play-off však nestačili Karlovarští na rozjetý Zlín a museli se smířit s bronzovými medailemi. V letošní sezoně zatím předvádí svěřenci trenéra Antonika výborné výkony. Patří jim prozatím 6. místo v tabulce a mohou se pyšnit letošní nejvyšší výhrou 13:0, která se zrodila v 5. kole, bohužel právě na úkor týmu z Valašska. Nejnápadnějším hráčem karlovarského týmu je Pavel Kuběna, který reprezentuje Českou republiku za výběr dvacetiletých.

HC Mladá Boleslav – tým Boleslavi je jedním ze tří nováčků mezi juniorskou elitou. Šéftrenérem juniorského týmu je Luděk Bukač mladší, jehož plány pro nadcházející sezónu jsou jasné. Prioritou je udržení extraligy, ze které tým Mladé Boleslavi na dva roky spadl do nižší soutěže, avšak cíle hráčů i trenérů směřují alespoň ke středu tabulky. Specialitou mladoboleslavského týmu je Bělorus Anatolij Protasenja, který momentálně čeká na přidělení českého občanství, aby mohl naši vlast podpořit v týmu reprezentační „18“. Za „dvacítky“ se pak na ledě v českých barvách prohání mladoboleslavský Tomáš Rod.

Bílí Tygři Liberec – bílí tygři z Liberce patřili v loňské sezóně mezi jeden z průměrných týmů, který ukončil své působení v extralize s koncem základní části. Výkony v aktuální sezóně zatím prozrazují, že v nastoleném trendu bude tento mančaft nejspíš pokračovat i nadále – po 6 zápasech, 3 výhry, 3 prohry, 12. příčka v tabulce – lépe snad už průměr vyjádřit nelze. Nejnebezpečnějším polínkem týmu je obránce David Kájínek, který se dokázal prodrápat ze svého působiště až do výběru „20“ pro přípravu na letošní mistrovství světa.

HC Lasselsberger Plzeň – junioři z plzeňské ČEZ Arény tvořili v loňské tabulce české skupiny pomyslný předěl mezi týmy úspěšnými a těmi poněkud méně. Umístili se sice na pěkném 5. místě, avšak na místo předcházející ztráceli na konci sezóny celých 12 bodů. Plzeňská soupiska však obsahuje zástup hned několika reprezentantů: za „18“ můžeme jmenovat například brankáře Pavla Francouze, obránce Jana Ruttu, Andreje Šustra a útočníky Jana Kováře a Stránského. Základna pro mládežnický hokej v Plzni se může chlubit také 3 reprezentanty „17“ a dvěma zástupci reprezentační dvacítky. Dá se tedy očekávat, že Západočeši budou i v letošní sezoně sídlit v první polovině tabulky.

HC Rabat Kladno – jak již bylo řečeno výše, tým Kladna získal v minulé sezóně společně s Karlovarskými, nejvíce bodů v základní části a to přesně 94. Hráči Rabatu si zároveň svými výkony vysloužili vizitku týmu, nejvíce bodujícího na ledě soupeřů. Loni skončili Kladenští ve čtvrtfinále, když prohráli ve třetím rozhodujícím utkání se Zlínem 2:3 v prodloužení a určitě by tak aspoň letos velice rádi navázali na sezónu 2005/2006, kdy získali mistrovský titul. Nebudou to mít však snadné, protože z mistrovského kádru toho na Kladně už moc nezbylo…

HC České Budějovice – ani tým Mountfieldu prozatím své soupeře za cestou k mistrovskému titulu příliš neohrožuje. Z dosavadních 8 utkání se podařilo Jihočechům vyhrát pouze dvakrát a mimo suverénně poslední Znojmo zatím na své soupeře vzhlíží z úplného dna extraligové tabulky. Sezona je však ještě dlouhá a může se stát, že se v českobudějovickém týmu začnou více prosazovat hráči jako Aleš Ježek, Roman Horák, Josef Rezek, Petr Zíb či Robin Soudek, kteří mimo jiné patří mezi reprezentační naděje České republiky.

HC Slavia Praha – a jsme u prvního pražského „S“. Tým hrající své zápasy na zimním stadionu v Edenu zažíval v loňském ročníku poměrně úspěšnou sezónu a do vyřazovacích bojů postupoval ze třetího místa české skupiny. Hned ve čtvrtfinále však sebevědomí Pražané narazili na ambiciózní Vsetín a prohrou 0:3 na zápasy ukončili své účinkování v play-off hned v jeho počátku. Nepříliš radostná chvíle přišla také pár dní po draftu do NHL, kdy se naskytla příležitost dostat se za oceán také pro hráče ročníků 1988, 89 a 90 a mezi vyvolenými padla jména hned 5 Slávistů (Vladimír Róth, Jaroslav Hertl, Lukáš Lang, Marek Indra a Petr Stoklasa) a ani jeden z nich neodolal před letošní sezónou vábení zámořského hokeje. I přes toto oslabení stále zůstává ve slávistickém mančaftu asi desítka reprezentantů.

HC Sparta Praha – Týmu Sparťanů se v loňském ročníku dařilo poněkud hůře než sousednímu pražskému klubu. Po 44. odehraných kolech se totiž tento tým se skórem 145:146 umístnil na 7. místě v tabulce české skupiny a brány do play-off mu tak zůstaly uzavřeny. Při pohledu na tabulku juniorské extraligy se momentálně Sparťané drží zhruba v její polovině, a pokud budou ve svých dosavadních výkonech pokračovat, mohli by v letošní sezóně do vyřazovacích bojů bez problému proklouznout. V mančaftu pražské Sparty můžeme narazit na Jakuba Kořínka a Richarda Osladila, kteří jsou zástupci reprezentační osmnáctky.

HC Moeller Pardubice – Ani celek Pardubic nepatřil v sezóně 2006/2007 k osmi vyvoleným týmům, které si svými výkony v průběhu loňského ročníku zajistili postup do play-off. Jak tomu bude v letošní již rozehrané sezóně, záleží jen na píli a snaživosti pardubických juniorů. Jedno je však jisté, momentálně se Pardubickým příliš nedaří a po čtyřech prohrách v řadě si tak budou jistě chtít spravit chuť v pátek 5. října na stadionu v Třinci. Místním Ocelářům se však minulé dvojkolo taktéž příliš nepovedlo a body v domácím prostředí tak Pardubickým jen tak nepustí. Pomohou hostujícímu týmu alespoň zástupci reprezentační „18“ Filip Stoklasa, Jan Semorád či „20“ Tomáš Bláha?

HC Hradec Králové - Celku z Hradce Králové se loňská sezóna příliš nepovedla. Nebýt suverénně posledního Jindřichova Hradce, který již v letošní sezóně hájí své barvy pouze v Lize juniorů, skončili by Hradečtí nejspíš na úplném dně tabulky české skupiny. Letošní ročník se však pro tento klub prozatím vyvíjí celkem slibně. Momentálně jsou Hradečtí na 9. místě extraligové tabulky juniorů a jejich hlavní devízou je domácí prostředí, ve kterém HC Hradec Králové prozatím ztratil body pouze v jediném ze 4 utkání.

HC Chemopetrol Litvínov – V Litvínově se v posledních letech jen marně sněží navázat na skvělé výsledky litvínovské mládeže z let osmdesátých, kdy v tomto klubu vyrostla celá řada hvězdných hokejistů jako například Růžička, Reichel, Ručinský či Rosol. Po loňském osmém místu v české části juniorské extraligy to bohužel ani letos nevypadá na obrat k lepšímu. Devět bodů v dosavadních osmi odehraných zápasech nasvědčuje, že samotný postup do play-off by byl pro Litvínovské úspěchem. Přes nepřesvědčivé týmové výsledky se však v kádru Chemiků nachází několik špičkových hokejistů, vyskytujících se již dnes v sestavách mládežnických reprezentací Karel Kubát a David Zima ve „20“ a Tomáš Klíma a Kryštof Kafan „18“.

HC Slovan Ústí nad Labem – pro tým ústecký Lvů je sezóna 2007/2008 teprve druhou extraligovou zkouškou. Z původního loňského kádru zbylo pouze deset juniorů, kteří byli doplněni druhou desítkou dorostenců. Jelikož však nechtěli Ústečtí spoléhat v letošní sezoně pouze na dorostence, vylovili si posily ze Sparty a sousedního Slovenska. Prvních šest utkání letošního ročníku ovšem nenaznačuje, že by tým Lvů mohl ohrozit pozice pro play-off a to zejména proto, že v prvních šesti kolech nedokázal tento tým ještě ani jednou zvítězit. Minulé dvojkolo se však Ústeckým vydařilo a odnesli si z něj plný šestibodový zisk, jistě jim k tomu pomohlo i to, že jedno z utkání sehráli s momentálně beznadějně posledním Znojmem.

Moravské týmy

RI Okna Zlín – Je 25.března, něco málo po 19 hodině a Na Lapači se slaví, junioři Vsetína právě ve třetím rozhodujícím utkání finále porazili svého rivala ze Zlína….ale vraťme se na zem - stříbrní medailisté ze Zlína budou jistě i letos patřit k favoritům tuzemské extraligy. Největší bolístkou zlínského týmu je momentálně odchod hned šesti beků, což znamená kompletní obměnu defenzívy, která byla prozatím zalepena především hráči z řad dorostenců. Hlavní kouč Zdeněk Čech však spoléhá na to, že se v průběhu sezóny vrátí alespoň některé z opor loňského kádru, které před sezónu zamířili na zkoušku do A-týmu. I přes to je momentálně Zlín na skvělém 1.místě v extraligové tabulce a přání před sezónou jsou vcelku skromná: probojovat se do play-off.

HC Slezan Opava – je tým vedený zkušeným koučem Jiřím Režnarem, který mimo jiné svého času působil i jako trenér ve Vsetíně. K těm, od kterých se očekává, že v letošním ročníku potáhnout tým Slezanu, patří například útočník Petr Chalupa a obránci Jan Plachký a Jan Planovský, kteří si již vyzkoušeli i mužskou soutěž a poslední dva jmenovaní si zahráli i první ligu za Sarezu. A cíl Opavy? Jednoznačně play-off.

HC Dukla Jihlava – tým Dukly skončil v minulé sezóně na poslední příčce tabulky moravské skupiny a původně ho v letošní sezóně měla čekat pouze Liga juniorů. Zpátky do nejvyšší soutěže se tak Jihlavští dostali díky rozšíření počtu účastníků až na poslední chvíli a získali tím i další šanci ukázat se v ELJ. Momentálně má tým z Vysočiny skóre 22:32 a drží se na 19. příčce. Svou situaci však Jihlavští vidí reálně a do sezony 2007/2008 vstupují zejména s přáním juniorskou extraligu v Jihlavě udržet.

HC Oceláři Třinec – tomu, kdo alespoň trochu sledoval v minulé sezóně vyřazovací boje, se musí pod pojmem Třinec vybavit semifinále, ve kterém se Oceláři střetli se Vsetínem. Ve vyrovnaných zápasech však Třinečtí obě semifinálová utkání prohráli, čímž skončila jejich pouť skrz play-off. V letošní sezóně tak budou Oceláři určitě chtít navázat na úspěchy z předchozích sezón. Největšími oporami týmu jsou Jakub Kania, Lukáš Daneček a Zbyněk Hampl, kteří zároveň oblékají dresy reprezentační „20“.

HC Kometa Group Brno o.s. – při pohledu do statistik brněnské juniorky spatříme prakticky pouze červená čísla. Jediná výhra, která se Komeťákům letos povedla, se udála v prozatím posledním kole a to 3:1 proti Litvínovu. I přes to však dokáže Kometa své soupeře potrápit, většinou totiž ztrácí body pouze o jediný gól. Dokazuje to fakt, že z osmi odehraných utkání šli Brňané třikrát do prodloužení a jednou došlo i na samostatné nájezdy. Nic to však nemění na tom, že je Kometa po Znojmu a Českých Budějovicích, prozatím nejhorším týmem ELJ.

SK Horácká Slávia Třebíč - Jestliže počítáme i hráče, kteří se připravují s muži, ale mají stále ještě věk na to, aby nastoupili za juniorku, měli v letošní přípravě trenéři Horácké Slavie k dispozici téměř čtyřicet hráčů, což je nebývale velká konkurence. Tento tah se však nováčkovi mezi týmy s extraligovou příslušností prozatím velice vyplácí. Podíváme-li se totiž na tabulku juniorské extraligy, je tým Třebíče na jejím vrcholu a Horáčtí Slavisté prohráli poprvé až v 8. kole na stadionu v Plzni a to vysoko 0:8.

Přes to jsou zatím Třebíčtí největším překvapením letošní sezóny, což potvrzují i slova vsetínského obránce Libora Haschky: „ Třebíč je zatím pro mě největším překvapením soutěže a to, že jako nováček extraligy okupují přední příčky tabulky je nečekané a i já osobně přiznávám, že se jich trošku bojím.“ Počkejme si tedy, čím nás nováček z Třebíče letos ještě překvapí.

HC Mora Olomouc - Olomoucká juniorka patřila v loňském ročníku k velice úspěšným týmům. Do play-off postupovali hráči Mory sice až z pátého místa moravské skupiny extraligy, avšak hned v osmifinále ukázali, že ve vyřazovacích bojích nejsou nadarmo. Po prohře 3:5 a dvou výhrách shodně 7:0 vyřadili Moravané České Budějovice a čekali na svého dalšího soupeře. Ve čtvrtfinále však již nestačili na favorizovaný celek Karlových Varů, jemuž podlehli 2:3 na zápasy. Letos je tým HC Mory Olomouc prozatím na příjemné 4. příčce ELJ a před sezónou navíc tento ambiciózní tým posílil o talentovaného útočníka Daniela Vrdlovce ze Vsetína. Ten sebevědomě dodává, že by byl rád, kdyby jeho nový tým bojoval v této sezóně o příčky nejčelnější.

HC Vítkovice Steel – Vítkovice zažívali v loňském ročníku podobné strasti a radosti jako tým Olomouce. Nejprve dokázali svoji sílu v osmifinále, kdy vyřadili další tým z české skupiny a to Plzeň, ve čtvrtfinále jim však cestu za titulem rázně ukončil klub ze sousedního Třince. Letos by Vítkovickým mohli pomoci v honbě za úspěchem třeba reprezentanti Adam Sedlák a Ondřej Palát (oba „18“). Nejen oni se však budou muset hodně snažit, aby pozvedli vítkovický tým z dosavadní výsledkové šedi zpět na horní příčky extraligové tabulky juniorů.

HC Havířov Panthers – juniorský tým Havířova opustilo před stávající sezónou celkem 13 hráčů, z toho 1 gólman, čtyři obránci a osm útočníků. Hlavní trenér Tomáš Potěšil se však dokázal s nastolenou situací vypořádat a juniorský kádr doplnil z okolních nižších soutěží, z nichž si nazpátek postahoval zejména kmenové hráče Havířova. Jeho svěřenci se mu teď odvděčují velmi dobrými výkony a po osmi odehraných kolech sídlí Havířov na krásném 4. místě extraligové tabulky juniorů.

HC Sareza Ostrava - Tým z Ostravy patří již delší dobu mezi stálé účastníky juniorské extraligy, na významnější úspěch však ještě stále čeká. Po loňské sezóně, kdy skončil na osmém místě v moravské části extraligy a nepostoupil tak ani do play-off, to vypadá, že ani v letošní sezóně se situace ostravského klubu příliš nezmění. Hlavní ambicí tohoto celku tudíž opět bude především udržení se v nejvyšší juniorské soutěži, o čemž nasvědčuje i osm bodů získaných v doposud odehraných osmi kolech.

HC Znojemští Orli – třetím a zároveň také posledním nováčkem v juniorské extralize je pro letošní sezonu tým z kraje okurek. Znojemští Orli však do své premiérové sezóny nevstoupili příliš dobře, ba právě naopak. Kromě utkání s Pardubicemi, kdy se jim podařilo vybojovat alespoň bodík za prohru 2:3 v prodloužení, nepocítili letos Znojemští v pozápasových minutách ještě ani jedenkrát pocit štěstí a kolo za kolem se tak více a více ztrácejí krok se svými soupeři…

banner pod článkem
×
Dnes v 18:00 | Muži
HC Slavia Praha
VHK ROBE Vsetín