Rozpis letní přípravy pro mládež (aktualizováno 5.6.) | POČET PRODANÝCH PERMANENTEK: 242 (22.6.)

Vsetínští hokejisté si v exhibici připomenou postup do extraligy

Klub • 17.07.2013

Dvacet let od postupu do extraligy si v nadcházející sezoně připomenou vsetínští hokejisté. Valaši se do nejvyšší soutěže probojovali v ročníku 1993/94 a ihned odstartovali tažení za šesti mistrovskými tituly. VHK kulaté výročí oslaví 31. srpna. Na Lapači se uskuteční exhibice, ve které proti sobě nastoupí současné mužstvo, hrající 2. ligu, a tým legend z postupové sezony. „Věříme, že si před startem soutěží s chutí zavzpomínáme na staré časy a hráči nás potěší nejen svým hokejovým uměním,“ uvedl vsetínský jednatel Daniel Tobola.

Termín: sobota 31. srpna
Kde: Zimní stadion Na Lapači
Kdy: 17:00
Jednotné vstupné: 50,- Kč, děti do 140 cm zdarma

Poslední srpnový den se na vsetínském zimním stadionu sejde téměř kompletní tým, který nejvyšší soutěž v sezoně 1993/94 vybojoval. Účast přislíbili i hosté, kteří zelenožluté barvy oblékali v dalších letech. „Hráče jako Vlach, Čechmánek, Stavjaňa, Dopita, Jaškin a další přímo v akci na ledě si jistě žádný hokejový fanoušek nenechá ujít,“ řekl Tobola. „Věřím, že si na konci prázdnin na Lapači opět užijeme atmosféru, která je jednoduše nenapodobitelná,“ dodal.

Luboš Jenáček: Věřím, že přijdou aspoň dvě tisícovky diváků

Zápas léta se blíží! Už příští týden v sobotu vyjede na vsetínský led mužstvo, které pro Valašsko před dvaceti lety vybojovalo nejvyšší soutěž. Čechmánkovi, Vlachovi nebo bratrům Stavjaňovým se v exhibici postaví současné mužstvo VHK kolem kapitána Vaňka. „Těším se na kluky, s některými jsem se už dlouho neviděl,“ říká vsetínský šéftrenér Luboš Jenáček, jenž v sezoně 1993/94 platil za dravého útočníka a letos tak znovu oblékne zelenožlutý dres. „Věřím, že si zápas fanoušci nenechají ujít,“ doufá.

Vsetínský hokej zaznamenal na přelomu 80. a 90. let veliký vzestup. Místní Zbrojovka nejprve na jaře 1987 postoupila z krajského přeboru do 2. ligy a o čtyři roky později vybojovala druhou nejvyšší soutěž. Tím to však neskončilo. Po dvou sezonách v 1. lize vstoupil do klubu razantně podnikatel Roman Zubík, jehož prostředky vystřelily Valachy přímo do nebeských výšin. Zbrojovka, do té doby červeno-bílo-modrá, změnila barvy. Hráči v nových zelenožlutých dresech vybojovali postup do extraligy a klub se ocitl na prahu pozdějších mistrovských úspěchů. Od klíčové události letos uplyne přesně dvacet let.

„Na sezonu 1993/94 vzpomínám rád. Myslím, že byla má nejlepší,“ tvrdí Luboš Jenáček, jenž byl jedním z hráčů, kteří tehdy Vsetín akorát posílili. „V létě 1993 se tu tvořil úplně nový tým. Z předchozích dvou prvoligových sezon zbylo asi jen šest hráčů jako Michal Tomek nebo Richard Šebestů. Nikdo nevěděl, co se tvoří a jak bude tým silný. A nikdo asi ani nepředpokládal, že si to během tak krátké doby sedne,“ vzpomíná současný vsetínský šéftrenér.

Soutěž o permanentku

Chodili jste už v sezoně 1993/94 ve Vsetíně na hokej?

Máte z té doby zachovanou nějakou vzpomínku, fotku, artefakt?

Pošlete nám ji mailem na adresu soutez.vhk@gmail.com

Klub se všemi příspěvky probere a autora toho nejzajímavějšího odmění permanentkou na novou sezonu 2013/14!

V čem bylo kouzlo Vsetína? Podle Jenáčka byl klíč k úspěchu ve složení mužstva. „To dával dohromady kouč Horst Valášek a podařilo se mu to skvěle. Dnes vidím, že to lépe snad ani udělat nešlo,“ přemýšlí. „Posílili nás zkušení hráči, kteří týmu dali velkou kvalitu - Rosťa Vlach, Ivan Dornič, Radim Raděvič nebo Standa Pavelec. Na ty navazovala střední generace v čele se Zbyňou Mařákem nebo Michalem Tomkem, a pak jsme tam byli my mladíci. To znamená já, Libor Forch, Dan Vrla nebo Ondra Zetek. Základním stavební kámen ležel v brankovišti. K Ivo Pešatovi, který byl ve Vsetíně dlouhodobá jednička, přišel pozapomenutý Roman Čechmánek. Spolu byli těžko k překonání.“

Valaši do soutěže vlétli jako uragán a sbírali jeden skalp soupeře za druhým. Hořkost porážky poznali až v 21. kole, když prohráli na ledě Sokolova 3:4. „Po zbytek sezony jsme nebodovali už jen ve dvou zápasech – s Opavou a Slavií Praha. Jinak jsme základní částí prosvištěli suverénně a vyhráli ji o 15 bodů. Během play-off jsme si poradili s Havlíčkovým Brodem a Ústím nad Labem a čekala nás baráž o extraligu. V té jsme už měli velké sebevědomí, navíc nás ještě posílili Tomáš Kapusta a Tonda Stavjaňa,“ vybavuje si Jenáček. Vsetín tehdy v prolínací soutěži ani jednou neprohrál. Body ztratil pouze za remízy 1:1 s Jindřichovým Hradcem a 4:4 se Slavií Praha a odemkl extraligovou bránu.

„Tým byl tak našlápnutý, že i hráči jako já měli velkou fazonu. Nebyl jsem bůhvíjaký střelec, ale dal jsem docela dost gólů a udělal hodně bodů. Baráž se nám zkrátka vydařila. Byla náročná na psychiku, protože očekávání byla veliká, ale zvládli jsme to,“ těší i po letech Jenáčka, který se nyní těší na shledání s dávnými spoluhráči. Společně s nimi totiž oblékne znovu zelenožlutý dres. „Všichni se mě ptají, kolik asi přijde na Lapač diváků. Těžko říct, hrajeme na konci prázdnin, ale kdyby dorazily dva tisíce lidí, bylo by to skvělé. Věřím, že nám publikum svými chorály, popěvky a skandováním vytvoří pěknou atmosféru a že společně zavzpomínáme. Věřím, že si fanoušci nenechají legendy vsetínského hokeje ujít,“ říká.

A pokud někdo nad návštěvou exhibice váhá? Pak musí vědět, že podobná šance se už v budoucnu nemusí naskytnout. „Nevím, jestli by třeba ještě za deset let bylo něco takového možné. Přece jenom už nikdo aktivně nehrajeme, někteří už máme kila navíc a někteří zase jsou už pomalu pánové v letech,“ usmívá se Luboš Jenáček. „Myslím, že nebudeme hrát v nějakém zběsilém tempu a do těla. Na druhou stranu se tu sejde pár kluků, kteří prošli nároďákem, a věřím, že nás bude doprovázet zdravá chuť do sportu. Budeme se snažit předvést nějakou akci jako za starých časů a určitě to našim hráčům nedáme zadarmo,“ uzavírá.

Kapitán Vaněk vymyslel specialitu pro Romana Čechmánka

Vlastně jsou jejich příběhy dost podobné. V osudové sezoně 1993/94 tvořili jádro vsetínského týmu odchovanci Zlína. Mateřský klub o ně ztratil zájem, a tak Vlach, Čechmánek a další zakotvili na Lapači, kde následně prožili nejzářivější momenty kariéry. Stejně jako Daniel Vaněk, současný kapitán VHK. Šestadvacetiletý útočník našel na Lapači nový domov před pěti lety a od té doby je neodmyslitelným článkem zelenožluté party. „Věřím, že si s námi fanoušci přijdou sobotní exhibici užít,“ říká před zápasem léta.

Jak se na sobotní utkání těšíte?
Velmi se těším. Moc se mi líbí, když mají lidé všeobecně vztah k tradici a historii. Tato exhibice bude oslavou historického postupu a položení základů veleúspěšné hokejové dynastie. Hráči z tehdejšího mužstva si zaslouží ještě jednou potlesk za všechno, co pro město Vsetín dokázali.

Líbí se vám formát, který exhibice dostala?
U kulatého výročí, jako je 20 let od postupu, to celé možná ani nešlo zorganizovat lépe. Sobota je skvělá příležitost, aby si lidé tento čas připomněli, vzali s sebou i své děti a ukázali jim, jací hokejový velikáni na Lapači hráli. Během zápasu budou probíhat rozhovory s hráči na střídačce, po utkání je v plánu autogramiáda s legendami a také soutěž o permanentku na novou sezonu. Takže taková správná reklama na hokej ve Vsetíně.

Pamatujete si, co jste vy sám dělal v sezoně 1993/94?
Bylo mi 6 let, takže jsem nejspíš absolvoval svoji první školní docházku a učil se hokejovým základům. Tuto sezonu si moc nepamatuji, spíš až tu následující, kdy Vsetín ve finále porazil Zlín a vyhrál extraligu. Z tehdejšího mužstva si nejvíce vybavuji Romana Čechmánka, Lexu Jaškina, Tomáše Sršně, Michala Tomka, Rosťu Vlacha a nejlepšího nováčka sezony Luboše Jenáčka.

Jaké to pro vás je, vést mužstvo coby kapitán v utkání s legendami klubu?
Bude to čest. Stejně jako pro všechny další kluky v týmu. Třeba mi kapitán „soupeře“ poradí, jak správně navést mužstvo k podobnému úspěchu, jaký dokázali oni.

A jakou na Lapači v sobotu očekáváte návštěvu?
Těsně před startem sezony to bude svátek hokeje, kdy bude na ledě vidět spoustu krásných hokejových akcí, takže očekávám plný Lapač! Legendy to v rukách budou mít stále, ale my se budeme snažit taktéž fanoušky pobavit. Já osobně mám pro Romana Čechmánka připravenou specialitu, když se k tomu dostanu. Poslední prázdninový den nejde strávit lépe, než na Lapači. Proto věřím, že si to fanoušci přijdou s námi užít.