Prostějov s Matějkou v sestavě musí vyhrát. Co na to Vsetín?

Václav Trávníček • 23.02.2010

Poslední čtyři kola zbývají do konce základní části východní skupiny. Vsetínští hokejisté se v předposledním domácím zápase představí ve středu v duelu s Prostějovem, který má nůž na krku. Jeden z původních aspirantů na titul musí totiž bezpodmínečně vyhrát za tři body, jinak se mu rozplyne už i teoretická naděje na play off. Za Jestřáby zároveň pravděpodobně nastoupí hráč, který vsetínský Lapač dobře zná – Jan Matějka.

Valaši si postup do play off definitivně zajistili kanonádou v Uničově a nyní již hrají o nejlepší výchozí pozici pro vyřazovací boje. Jestliže ze zbývajících čtyř duelů vydolují dvanáct bodů, reálně žije naděje na šesté či páté místo, na kterém by Vsetínští vystřídali Opavu resp. Nový Jičín. Do středečního utkání půjde Juríkova družina o poznání uvolněnější nežli Prostějov. Nad tím totiž visí strašák nepostupu do play off. Pokud Hanáci nevyválčí ve Vsetíně všechny tři body, jejich naděje na elitní osmičku, dnes už i tak nepříliš reálné, definitivně zhasnou.

Pikantní příchuť bude mít středeční zápas pro Jana Matějku, prostějovského útočníka, který část sezóny strávil ve Vsetíně. Protože si však nevybudoval v týmu pevnou pozici, požádal o změnu angažmá. Zlínský klub, jenž na mladého forvarda vlastní práva, mu tedy vyřídil střídavý start do konce sezóny na Hané. Pokud však Matějka a spol. ve středu neuspějí, sezóna mu skončí.

Trenér Jurík bude moci pravděpodobně počítat se službami obránce Davida Kapra a útočníka Václava Klabačky, kteří v minulém kole chyběli pro vysoké teploty. Otazník naopak stále visí nad startem třech marodů: Josefa Štrauba, Robina Ševčíka a Pavla Rajnohy.

Zápas Vsetína s Prostějovem začíná ve středu v 17:30 na Lapači. Každý divák dostane ke vstupence slosovatelný kupón. Vylosovaný výherce obdrží historický dres ze třetí sady VHK, další dva výherci pak karton piva Radegast Premium.

Předchozí vzájemné duely: Prostějov vede

29.kolo, 13.1.2010
HK Jestřábi Prostějov - Valašský hokejový klub 4:3 (0:0, 1:0, 3:3)
Branky a nahrávky: 29. Berčák (Stejskal, Paška), 48. Zábranský (Smejkal), 53. Brynecký (Luža), 60. Brynecký (Stejskal) - 49. Vaněk (Hrňa, Ševčík), 49. Tesařík (Sakrajda, Štraub), 52. Mokrejš (Bořuta).

Řekli po zápase: „Bohužel, mohli jsme mít tři body, pak bojovat o dva a nakonec nemáme nic. O osudu celého utkání rozhodla naše hrubá chyba v poslední minutě. Dnes jsme se nedokázali tolik prosadit, jako v domácím utkání s Uničovem. Na širokém prostějovském hřišti je třeba hrát přes beky, protože když už se dostanete do třetiny, je to nebránitelné. Chce to jít do střelby, na dorážku a do důrazu. Jenže my se to snažili zavézt až do kuchyně a zbytečně hodně jsme kombinovali.“ Juraj Jurík

18.kolo, 25.11.2009
Valašský hokejový klub - HK Jestřábi Prostějov 5:6 (2:2, 1:2, 2:2)
Branky: 15. Rajnoha (Horák), 18. Vaněk, 40. Rajnoha (Mikeš), 52. Mokrejš (Rajnoha, Štraub), 59. Zavrtálek (Ševčík, Štraub) - 8. Kavulič (Kučírek, Žajgla), 12. Piluša (Rak), 28. Rak (Sova), 39. Piluša (Paška , Sova), 43. Berčák (Rak), 47. Novosad (Duba).

Řekli po zápase: „Špatně jsme vstoupili do zápasu a rychle jsme dostali dvě branky. Povedlo se nám sice dotáhnout na 2:2, ale místo abychom dali další gól, tak jsme opět dvakrát inkasovali. Vždy, když se prohrává a družstvo musí dotahovat, tak je to složitější. Dneska se nám to bohužel nepodařilo. V kabině samozřejmě není nálada nic moc, když se prohrálo. Ale to neznamená, že bychom se tam po sobě dívali nějak špatně, nebo si něco vyčítali. Zkrátka není to samozřejmě ono, ale posledních deset minut ukázalo, že můžeme hrát dobře a já doufám, že tak budeme hrát i příště.“ Pavel Rajnoha

7.kolo, 7.10.2009
HK Jestřábi Prostějov - Valašský hokejový klub (0:2, 1:0, 0:2)
Branky: 31. Hlouch (Holuša, Kavulič) - 12. Mikeš (Knebl), 17. Šimek (Štraub), 49. Mikeš (Knebl), 51. Ševčík (Sakrajda).

Řekli po zápase: „Konečně se nám podařilo dát víc gólů než dva. Rychle jsme vedli, nemuseli jsme dotahovat, taky jsme dnes nehráli tolik v oslabení. Prostějovští byli v podobné pozici jako my. Mají spoustu šancí, 50 střel za zápas a prostě jim to tam nespadne. Někdy pomůže nějaký šťastný gól. Jak říkám, byli ve stejné pozici, ten zápas byl 50 na 50, kvalitou jsou ta mužstva stejné. Byli jsme si vědomi síly Prostějova, věděli jsme, že musíme máknout, že to zadarmo nebude. Vyšlo to dobře.“ Josef Mikeš

Sestavy v minulém kole:

Vsetín: Plšek - Šimek, Farda, Vodák, Tesařík, Matula, Zavrtálek - Sýs, Sakrajda, Kajaba, Vaněk, Hrňa, Tesařík, Korčák, Ašer, Knebl.

Prostějov: Sedlář - Zientek, Jedlička, Paška, Plzák, Kolibár, Pozděna, Bauer - Duba, Stejskal, Brynecký, Kováč, Piecha, Smejkal, Zábranský, Piluša, Bordowski, Berčák, Matějka.

Autorem fotografií je Marek Vychodil