Vstupenky online
  80. narozeniny

Radovan Biegl, muž, na kterém stojí vsetínská hra

Zbyněk Stanečka • 10.10.2002

V s e t í n - Dravý vsetínský tým kraluje extralize v počtu vstřelených gólů. V deseti zápasech jich nastřílel šestatřicet, jenže inkasoval pouze o jeden méně. A mohlo by být i hůř, kdyby branku za občas příliš útočně naladěnými vsetínskými mladíky nehájil ostřílený gólman Radovan Biegl. Loni nezažil dvakrát šťastnou premiéru ve Vsetínském dresu. Domácí příznivci se zvolna probouzeli ze zlatého snu a namlsáni výkony Čechmánka či Kameše byli občas k Bieglovi přespříliš kritičtí. To už ale neplatí. Při posledním derby se Zlínem nesl nejčastější pokřik ze vsetínského tábora jméno vsetínské brankářské jedničky.

Patříte mezi nejvytíženější brankáře ligy. Průměrně 32 zásahů za utkání je poměrně hodně, o čem to svědčí?
Asi o tom, že mužstvo ještě potřebuje dozrát. Na druhou stranu, nemyslím si, že 30 zásahů za utkání je nějak moc. Když je zásahů 50 je to určitě horší.

Připadá mi, že obrana hraje oproti loňsku chaotičtěji, soupeř dostává více prostoru. V čem je problém, bavíte se s hráči o chybách?
S hráči se na toto téma bavíme. Vypadá to, že už začínají přinášet ovoce. Chyby, které se opakovaly v prvních zápasech, se pomalu vytrácejí. Starší hráči k tomu něco řekneme, hlavní slovo ale mají trenéři a je na těch, kterým jsou věty adresované, aby si to v pozitivním slova smyslu přebrali.

Máte dojem, že situace se během několika následujících zápasech podstatně zlepší? Že hráči budou více sehráni než na začátku soutěže?
Každé mužstvo má šest až osm týdnů před začátkem extraligy přípravu na ledě. Je to dost času, aby se kluci sehráli. Spíš hraje roli fakt, že začátek soutěže je vždycky a pro každé mužstvo nesmírně důležitý. Hráči jsou o něco nervóznější. Určitě se jedná o další faktory, ale neřekl bych, že tam patří nesehranost.

V jednom rozhovoru jste uvedl, ze mladí hráči jsou jakoby na hrušce. Zdá se vám, ze už z ní spadli?
Vypadá to, že ano. Správně pochopili slova, která jim byly adresována. Je to jedině dobře, jak pro mužstvo, tak hlavně pro ně samotné.

Jirka Hudler je nejproduktivnější hráč mužstva, na druhé straně je nejhorší v +/- bodech. Co to nasvědčuje?
To je právě to, v čem se nyní zlepšil. Začal více bránit.

Letos podáváte stabilně výborné výkony. Nemrzí Vás, že ještě nemáte nulu na svém kontě?
Zatím jsem spokojený s tím co předvádím. Že nemám nulu, není zase tak podstatné. Pro mančaft jsou důležité body. Daří se nám je sbírat, i když by to mohlo být i lepší.

V kádru jste jeden z nejzkušenějších. Pomáháte trenérům s vedením mladých hráčů?
Určitě. Každý brankář si řekne ke hře hráčů před sebou své. Myslím si, že to k hokeji patří. Bez komunikace brankář-hráči-trenéři by to nešlo. V tomto směru je na Vsetíně úplně super spolupráce.

Máte v kabině nějaké problémy s bandou mladíků?
Samozřejmě, že se občas musí zvýšit hlas, ale nejedná se o žádné šílenosti. Co se v kabině upeče, to se tam také vyřeší.

Jak se na hře projevil návrat Alexeje Jaškina?
Před Lexou musím jen smeknout. Po roce, kdy nestál na bruslích, je návrat do vrcholového velké umění. V každém případě je pro mužstvo přínos a Lexa určitě neřekl své poslední slovo.

Pokud by jste měl srovnat loňskou a současnou sestavu Vsetína, jak by srovnání dopadlo?
Velká škoda, že odešel „Čada“ Vlach a Ondra Veselý, to je velice citelné oslabení. Na druhou stranu přišel Bobo Stantien. Dá se říct, že letos je kádr jiný. Mladí hráči jsou ostřílenější, mají více zkušeností.

Jaký máte vztah s náhradníky Lukášem Plškem a Radkem Masným?
Myslím si, že velice korektní. Dokážeme si vyhovět. Blbé je, že v brance může stát jen jeden. Ale já jsem touto etapou brankářského života také prošel. Není to příjemné, ale takový je brankářský život.

Jakou jim předpovídáte budoucnost?
Rozdíl je v tom, že Radek Masný je přeci jen o něco starší. Pokud bude „Plch“ na sobě nadále pracovat jako doposud, má před sebou velice slibnou budoucnost.

Z pohledu brankáře, za co můžete pochválit hráče před sebou?
Za dobře odvedenou práci. Hokej se skládá z chyb a kdo jich udělá více, většinou prohrává. Když hráč udělá chybu, řešíme to domluvou, pokud se ty chyby opakují neustále dokola, musí se do toho zapojit i trenéři. Spíše mě dokáží vytočit tím, že něco odfláknou, nejen v zápase, ale i na tréninku. Hokej je naše práce a ke všemu se musí přistoupit opravdu zodpovědně a pak je i méně chyb ve hře.

Pocítili jste v kabině uklidnění situace okolo majitele klubu?
To je bez debat. Samozřejmě, že to má na chod mužstva velice kladný vliv. Jestli se situace bude vyvíjet dál stejně jako doposud, bude to vynikající.

Loni uklouzlo play-off pod prsty, myslíte, že letos by se postup mezi osm nejlepších povede?
Je to naše přání. Ovšem, máme před sebou ještě dlouhou cestu a teď je těžké odhadovat, zda se nám postup podaří, nebo ne. Pokud budeme hrát s takovým zaujetím a nasazením jako v minulé sezóně a hrajeme i nyní, mohlo by to být reálné. A kdyby se nám play-off nezdařilo, věřím tomu, že nám diváci zase odpustí, a že by nás odměnili stejně fantasticky jako loni. Uděláme pro osmičku všechno a jestli se to povede, záleží i na soupeřích.

Kdo bude patřit k favoritům ligy a nakonec získá titul?
To je těžká otázka. Liga je nesmírně vyrovnaná. Velmi vysoko bude Sparta, Litvínov, za očekáváním je nyní Slávie. Asi i Pardubice, i když oni už můžou mít z play-off docela syndrom.

Prošel jste už celou řadou klubů, měst kam zařazujete Vsetín?
Vsetín, to je po hokejové i lidské stránce kapitola sama o sobě. Kdo nezažil atmosféru, která tady panuje, nemůže srovnávat. Naštěstí jsem ji zažil, a musím říci, že je to super. Hráči tady prožívají krásné chvíle.

Jak dlouho chcete ještě chytat?
Protože jsem sportu dal hodně moc, chtěl bych hrát co nejdéle. Záleží na mnoha věcech. Pokud slouží zdraví, tak se člověk může připravovat a pokud má i odpovídající výkonnost, tak proč nechytat. Pokud ale chybí výkonnost, musí se dát šance dalším.

Už jste přemýšlel o tom, co budete dělat po skončení kariéry?
Určitě bych se ze začátku nechtěl věnovat hokeji. Nad něčím jsme přemýšlel, ale zatím to není nic konkrétního.

V extralize se ukazuje celá řada dobrých brankářů, kdo získá prestižní post reprezentační jedničky?
V tomto směru je asi jasno. Pokud Petr Bříza bude mít svou standardní formu, tak není o čem diskutovat. Zajímavý bude souboj o pozici dvojky. Může tam naskočit kdokoliv.

Pokud se vrátíme k posledním dvěma zápasům, co chybělo na Spartě ještě k většímu úspěchu?
Byli jsme velmi, velmi spokojení i s jedním bodem. Asi bychom chtěli moc, protože když se podíváme na sestavu Sparty a Vsetína tak není o čem diskutovat. Na druhé straně titulek ve sportu „Děti obraly mistra“, mě jednak pobavilo, ale na druhé straně je to až zlehčování našeho výkonu, což není správné.

V úterý jste hráli s Havířovem, v sobotu vás čekají Budějovice a v neděli Karlovy Vary. Bude tato série jednodušší než ta minulá (proti Třinci, Spartě a Zlínu)?
Čekám velmi těžké zápasy. Budeme hrát do zhuštěné obrany. Uvidíme jak se s tím dokážeme vypořádat. Rozhodně to nebude nic jednoduchého. Jedná se opravdu jen o zdánlivě lehčí sérii a pokud k zápasům nepřistoupíme stoprocentně koncentrovaní a nabuzení, nedáme do toho srdce, tak těžko budeme i takové soupeře porážet.