Radovan Somík: Malmö je pro mě velkou neznámou

Aleš Koňařík • 01.02.2005

Z l í n / V s e t í n – Radovan Somík si v pondělí sbalil kufry a nasedl na letadlo, směr sever, Švédsko, přístav Malmö. Zasněženému Vsetínu zamával po derby ve Zlíně. „Neodchází se mi lehce. Nebýt tak velké ztráty na play-off, zůstal bych tu já a i další kluci. Nepřišli jsme tu přeci s tím, že to v lednu zabalíme. Jenže situace je taková, že šance na postup prakticky zmizela,“ vysvětloval sedmadvacetiletý forvard, třetí nejlepší hráč Vsetína podle kanadského bodování.

Duel ve Zlíně měl pro Somíka trochu zvláštní nádech. Věděl, že tak nebo tak jde o jeho poslední vystoupení za Vsetín. „Divný pocit jsem měl jen před zápasem. “ připustil Somík. „S prvním bully to ze mě spadlo a navíc jsem se jako vždycky na derby hodně těšil.“ V utkání samotném si připsal asistenci na gól Rostislava Klesly, dalšího ze skupiny loučících se hokejistů. S nejproduktivnějším obráncem Vsetína mají společnou cestu do Skandinávie, ačkoliv Somíkovo letadlo nabere někde nad Evropou západnější kurs.

„Nabídek chodilo víc, ale nechával jsem tyto záležitosti na klubu, protože se Vsetínem jsem měl podepsaný kontrakt do konce sezóny. Vedení si pak vybralo dva týmy, které nabídly nejlepší finanční podmínky přestupu. A tak jsme nakonec zvolili Malmö, které přistoupilo na všechny naše podmínky. Pak už nebyl problém podepsal se švédským klubem smlouvu,“ objasňoval svůj přestup Somík, pro kterého je angažmá v Malmö krokem do neznáma.

„Abych pravdu řekl, o Malmö toho moc nevím, stejně tak o švédské lize, kterou jsem nikdy zvlášť nesledoval. Jsem ale zvědavý, co mi tohle působení přinese. Čeká mě asi úplně jiný hokej, než se hraje v české lize. Zkrátka další nová zkušenost. Já se musím jen snažit, abych se v tom neztratil,“ usmál se vytáhlý forvard filadelfských letců, který nemá strach ani z drsnějšího klimatu. „Snad tam nebude větší zima, než jaká je teď tady,“ otřásl se Somík, který před halou zlínského klubu trpělivě rozdával kromě rozhovorů i podpisy a loučil se s fanoušky.

„Ze Vsetína se mi neodchází lehce,“ povzdychl si. „Byl jsem tu hodně spokojený jak s partou, která se tu vytvořila, tak i s některými zápasy. V play-off jsem věřil do poslední chvíle, ale toho se nám dosáhnout nepovedlo. Vsetín teď budu sledovat alespoň přes média.“

Somíka nyní čeká spousta zařizování, manželka a dcera za ním do Malmö přicestují až po vyřízení nezbytných formalit. Zabydlování ve Švédsku může slovenskému reprezentantovi zkomplikovat nyní již nepříliš pravděpodobný začátek NHL. „Jestli mám strach, že se budu muset zase stěhovat? Ani ne, jsem na to zvyklý. Start NHL ale příliš nadějně nevidím. Už před sezónou jsem byl velký skeptik,“ láme nad rozhádaným zámořím hůl. „Ačkoliv se mi na druhou stranu stále věřit, že se v Americe nezačne hrát vůbec...“