Vstupenky online

S odstupem času beru stříbro jako úspěch, říká Čajanová. Ve Švédsku se slavilo i s fanoušky

Helena Hegeďová • 10.04.2021

Do švédského Gävle zamířila Sára Čajanová těsně před play-off z dorostu Vsetína, přes vyřazovací boje pak se svým týmem Brynäs IF došla až do finále. „Byla to pro mě obrovská zkušenost. Nikdy jsem nehrála žádné finále v play-off, takže jsem si to hodně užila,“ líčí osmnáctiletá obránkyně. Chyběla jen zlatá tečka.

Sáro, nakonec jste s týmem Brynäs IF skončily na druhém místě. Převládá zklamání, nebo radost?
Když jsme ve třetím zápase prohrály v prodloužení, už podruhé za sebou, tak to bylo obrovské zklamání. Dostaly jsme celkem nešťastný gól. S holkama jsme seděly na střídačce a nemohly tomu uvěřit. S odstupem času, jak plynuly dny od posledního finálového zápasu, tak jsem stříbro začala brát jako velký úspěch. Doma v Gävle nás navíc přivítali fanoušci, takže z toho nakonec byla velká euforie.

Jak vypadaly vaše finálové zápasy?
První zápas bych popsala tak, že naše gólmanka neměla svůj den. Spadly nám tam zbytečné góly z dálky. Asi šlo taky poznat, že jsme byly v karanténě a dlouho nehrály. Nebyl to náš den a nevyšlo to úplně podle představ.

Ano, první utkání jste prohrály 1:6, ale zbývající zápasy už byly vyrovnané…
Další dva zápasy už vypadaly o hodně líp a po základní hrací době skončily remízou. Jenže v druhém utkání jsme měly v prodloužení přesilovku, a v ní jsme dostaly gól. Nebylo to úplně dobré. Bojovaly jsme až do konce, ale bohužel to nevyšlo. Soupeřky byly lepší.

Co podle vás chybělo k výhře?
Asi nám chyběl gólový okamžik. Měly jsme hodně šancí, ale nedokázaly jsme je proměnit na góly. Luleå měla pár střel na bránu, ale holkám to tam napadalo.

Jak jste si finále užila?
Byla to pro mě obrovská zkušenost. Nikdy jsem nehrála žádné finále v play-off, takže jsem si to hodně užila.

Zmiňovala jste fanoušky, jak vás přivítali?
Přijížděly jsme k zimáku a fanoušci tam měli obrovskou vlajku, dýmovnice v našich barvách, zpívali švédské chorály. Rozdali nám květiny a udělali jsme si fotky. Pak jsme šly bránou do kabin, kde byly mladé holky hokejistky, stály v lajně a přivítaly nás svými pokřiky.

Vnímaly jste podporu fanoušků i předtím v play-off?
Ano, neustále nás podporovali. Stejně tak klub, například na instagramu. Mládežnické týmy nám posílaly videa a přály hodně štěstí ve finále. Bylo to od nich moc pěkné.

Z toho, co říkáte se zdá, že ve Švédsku je ženský hokej o hodně populárnější než v Česku…
Určitě tam mají holky velkou podporu. Nejen od fanoušků, ale i od klubů. Všichni spolupracují. Není to tak, že by byl mužský hokej upřednostňovaný před ženským. Klub Brynäs, v kterém jsem byla, opravdu funguje jako celek a podporuje se navzájem. Uvítala bych, kdyby to takhle bylo i v Česku. Myslím si, že potom by šlo i víc holek hrát hokej a zvětšila by se konkurence.

Jak se vám celkově líbilo ve Švédsku?
Švédsko je země velice podobná Česku, je to tam opravdu pěkné. Žila jsem v Gävle, což je strašně hezké město. Byla jsem tam hrozně moc spokojená a aspoň vím, co od toho do budoucna očekávat. Určitě bych se tam chtěla vrátit.

Minule jste zmiňovala, že poprvé jedete na tak dlouhou dobu mimo domov. Jak jste to zvládla?
Já jsem si tam velice rychle zvykla, bylo to úplně v klidu. S holkama jsme chodily do města, někdy i na hokej na zápasy mužského áčka. Hodně jsem si to užívala, byla to pohoda. Teď ve čtvrtek jsem ale přiletěla domů a jsem samozřejmě šťastná, že jsem zase doma. Akorát teda v neděli zase odjíždím, tentokrát na kemp (smích).

Chodili i hráči z áčka podporovat vás?
To si nejsem jistá, protože bych je asi nepoznala, ale lidi na naše zápasy chodili. Spíš bych ale řekla, že to byli rodiče.

Jaká byla cesta domů?
Pohodová, bylo celkem hezky, takže let byl bez problémů. Akorát jsem měla docela těžká zavazadla a musela jsem je všude vláčit (smích).

Stále tedy platí plán, že chcete být rok v Česku kvůli škole a pak se třeba do Švédska vrátit?
Ano, platí to stále. Po celý rok budu v kontaktu s manažerkou Brynäs a budu jim dávat vědět, jak to mám se školou a jak to bude pokračovat. Případně se pak domluvíme na podmínkách a na tom, jestli se tam zase vrátím, nebo ne. Nicméně bych tam samozřejmě chtěla jít a myslím si, že oni by mě tam chtěli taky.