Šlágr kola! Stane se Vsetín druhým dobyvatelem Třebíče?

Jan Tajzler • 10.01.2023

Hokejisty Vsetína čeká ve středu důležitá bitva o čelo tabulky. Cesta Valachů povede na Vysočinu do Třebíče, kde se bude bojovat o cenné body a možnost znovu poskočit na 1. místo v tabulce. V soubojích Třebíče se Vsetínem většinou platí výhoda domácího prostředí. Valaši mají nyní možnost tento trend zvrátit a přivést si na Lapač cennou kořist. Třebíč ovšem na domácím ledě podává skvělé výkony, letos tam uspěly pouze Litoměřice. Podaří se Vsetínu podobný kousek? Šlágr 37. kola odstartuje v KHNP Areně ve středu od 17:30.

Z Třebíče se body nevozí snadno

Suverénně nejlepší tým na domácích kluzištích, to je charakteristika Třebíče, která tabulku domácích zápasů vede o 10 bodů právě před Vsetínem. V letošní sezoně si z třebíčského ledu odvezl všechny body pouze jeden tým a to Litoměřice, když vyloupily KHNP Arenu po výhře 4:2. Jeden bod pak ukořistil Frýdek-Místek, Prostějov a Sokolov, víc už ale svěřenci trenéra Kamila Pokorného nepovolili. I díky tomu v Třebíčí znovu prožívají mimořádně povedenou základní část a společně s Porubou a Vsetínem se přetahují o čelo tabulky. Ve středečním utkání určitě bílé hvězdy udělají vše pro to, aby jejich silná zbraň podruhé v sezoně zafungovala i proti valašskému konkurentovi,

Ve středu to také bude souboj dvou vysoce produktivních hráčů Chance ligy. Třebíčský Martin Dočekal vystřídal na vsetínského Luboše Roba, momentálně má tahoun z Vysočiny na kontě 38 kanadských bodů za 17 branek a 21 asistencí, Dočekal tak mateřskému klubu vrací bohaté zkušenosti, které nasbíral v nejvyšší soutěži, kde působil převážně v dresu brněnské Komety, s níž má i dva mistrovské tituly. Dočekal na to není sám, na skvělé výkony z minulých sezon navazuje i Ladislav Bittner (16+11) s Matějem Psotou (15+12). Dvouciferný počet branek pak zaznamenal další zkušený forvard Miroslav Holec (10+10). Distribuci přesných přihrávek má na povel Michal Vodný (3+23).

Třebíč bojuje o nejvyšší příčky i díky skvělým přesilovým hrám. S hodnotou využití 26.87 % je nejlepším týmem Chance ligy, Valaši by si tak určitě měli dát velký pozor na disciplínu, ve které patří společně s Porubou mezi nejhorší celky v soutěži. Zásluhu na takové vysoké úspěšnosti využitých početních výhod má bezesporu i obránce Antonín Bořuta (3+23). Dalším hráčem, který sbíral extraligové starty je obránce Lukáš Forman (2+9). A když už jsme v defenzívě, tak pak ještě jedno velké týmové nej pro Třebíč, Horácká Slavia společně s Přerovem sdílí titul nejlepší obrany Chance ligy.

Bílé hvězdy si zaslouží respekt i v brankovišti a Vsetínští moc dobře vědí, co s jejich bodovými ambicemi v minulosti dokázal udělat Pavel Jekel. Tento muž letos pomohl svému týmu již ke 22 vyhraným utkáním, průměrně obdržel na zápas pouze 2.01 branky na zápas a úspěšnost zákroků vyšponoval na 93 %, opravdu skvostná čísla maskovaného muže třebíčského týmu, kterému se dlouhodobě v domácím prostředí proti hráčům z Valašska daří. Je jasné, že ve středu nečeká Vsacany na Vysočině nic jednoduchého.

Zlomí Valaši třebíčský komplex?

Ve vzájemných soubojích Třebíče se Vsetínem platí dlouhodobě výhoda domácího prostředí. Valachům by se ale hodilo, kdyby to tentokrát bylo naopak. Zelenožlutí totiž z posledních pěti utkání vyhráli pouze dvakrát, nový rok jakoby vzal Vsacanům vítr z plachet, když ze tří duelů porazili pouze Prostějov 4:1. V Litoměřicích vsetínský tým ani jednou neskóroval a v pondělním utkání s Přerovem se trefil pouze Daniels Berzinš.

Trenér Jiří Weintritt po pondělním utkání s Přerovem litoval neproměněných příležitostí zejména ve druhé třetině, kdy si Valaši tvořili slibné brankové šance. Za hlavu se po duelu se Zubry určitě držel Pavel Jenyš, který se ocitl hned ve dvou tutových příležitostech, právě jemu by se hodilo branku trefit, naposledy totiž skóroval 29. října v domácím derby se Zlínem. Ve třetí třetině rozhodla o osudu utkání jediná trefa, kterou obstaral přerovský Filip Dvořák. Valaši už se pak přes dobře organizovanou obranu hostů nedokázali prosadit.

Vsetín si na třebíčském ledě bude muset dát pozor na disciplínu. Jak jsme již avizovali, hned po Porubě nasbíral nejvíce trestných minut právě vsetínský tým. Na ledě silné Třebíče, která využívá přesilové hry nejlépe v soutěži by se to Vsacanům nemuselo vyplatit. Utkání slibuje atraktivní podívanou, střetnou se dva vysoce produktivní hráči soutěže, vsetínský Luboš Rob ztrácí na Dočekala jediný kanadský bod. Na druhou stranu oba celky umí i dobře bránit, Vsetín je právě po Třebíči a Přerovu rovněž ozdoben výbornou defenzívou v čele s brankářem Maximem Žukovem. Poslední tříbodový zisk z třebíčského ledu se ve prospěch Vsetína uskutečnil 2. listopadu 2019, od tohoto data pak už panoval trend výhody domácího prostředí. Jak tomu bude nyní? Šlágr 37. kola Chance ligy mezi Třebíčí a Vsetínem odstartuje ve středu od 17:30 na ledě KHNP Areny.

Sestavy v posledním kole:

Třebíč: Jekel (28. Mičán) – Tureček, Bořuta, Furch, Forman, Fajmon, Poizl – Psota, Bittner, Dočekal – Ferda, D. Michálek, Holec – Krliš, Šilhavý, Vodný – I. Sedláček, Mat. Svoboda, Meluzín.

Vsetín: Žukov – Krajčík, Smetana, Jenáček, O. Němec, Ondračka, Říha – Rob, Berzinš, Jenyš – Berger, Klhůfek, Sihvonen – Š. Bláha, Štefka, Hořanský – Vítek, Klímek, Lichanec – Pětník.