Valaši uzavřou první čtvrtinu v Liberci

Lucie Vítková • 10.10.2005

V rámci třináctého kola odcestují hokejisté Vsetína do zbrusu nové Tipsport Areny, do které se Bílí Tygři přestěhovali před právě probíhajícím ročníkem. Nový luxus ovšem Liberci příliš nesedí, ti v první čtvrtině extraligy spíše tápou v dolní polovině tabulky. V současné chvíli okupují devátou příčku a mají o třináct bodů více než Valaši. Vsetín na hřišti soupeře ještě nezvítězil, obere o body právě nejisté Tygry?

Bílí Tygři v loňském roce: Spanilá jízda extraligou

V loňském roce Liberec posílen o šestici borců z NHL byl odborníky poněkud zapomínán. Hokejová veřejnost spíše vyzdvihovala pražské kluby, Pardubice nebo Zlín. Tento stav Liberci nejspíše vyhovoval a v pozici černého koně tiše proplouval extraligou. Po základní části se umístil na pátém místě, které mu určilo čtvrtfinálového soupeře – pražskou Slavii. Také v této sérii nebyl Liberec favoritem, přesto se právě Severočeši nakonec radovali. V nejkrásnější sérii na sedm zápasů přemohli Růžičkovu partu a postavili se pozdějšímu mistrovi z Pardubic. Do této chvíle drželi Tygři v play off domácí neporazitelnost, což byla jejich cesta k úspěchu. Pardubice kouzlo nedobytné Svijanské Areny zlomily hned ve čtvrtém zápase semifinále a sérii ukončily na svém ledě.

Letní změny jsou v úvodu znát

Celou loňskou sezónou táhli Tygry krajánci z NHL, kteří mužstvo před letošním ročníkem opustili. V rubrice odchodů jsou zaznamenány ztráty především v obraně, kdy dres vyměnili Duben s Jarešem, zkusit štěstí v zámoří se odhodlal také talentovaný Šmíd. Celá řada hráčů odešla také na hostování do prvoligových celků.

Opačným směrem putovala do liberecké kabiny jen trojice hokejistů. Z pražské Sparty přispěchal bek Martin Richter, ze Švédska Angel Nikolov. Hodně si Severočeši slibují také od forvarda Šachla, jenž působil minulá léta v zahraničí.

Odchody: Duben (Karlovy Vary), Jareš (Znojmo), Kočí (Litvínov), Nedorost (České Budějovice), Šmíd (Anaheim).
Přišli: Nikolov (Mora IK , SWE), Richter (Sparta), Šachl (Brynäs IF, SWE).

Gólman Hnilička osobností soupeře

Čtyřnásobný mistr světa a olympijský vítěz z Nagana je stabilní oporou Bílých Tygrů od loňského roku. Momentální brankářská jednička české reprezentace se skvěle představila již na začátku září při libereckém turnaji v rámci Euro Hockey Tour, kde byl jasně nejlepším hráčem české reprezentace. Litoměřický rodák si špatně nevede ani v domácí soutěži, když si po dvanácti kolech drží průměr pod dvě obdržené branky na zápas. V posledním kole se do statistik zapsal především svým neurvalým chováním, když si vysloužil trest do konce utkání po zákroku na litvínovského Brandu.

Pravděpodobné sestavy

Vsetín: Plšek - Bauer, Hrabal, Kučný, Nedbálek, Lamberg, Zapletal, Chmelíř, F. Štefanka - Tomík, Stantien, Demel - Květoň, Ivan, O. Hruška - Gorev, R. Hruška, Bacul - Dubec, Steiner, Duba.

Liberec: Hnilička - Moravec, Jiruš, Richter, Holub, Derner, Krstev, Hanzlík, Nikolov - Vaic, Podkonický, Novák - Plodek, Šachl, S. Procházka - Klimenta, Rataj, Víšek - Pabiška, Vampola, Jech.