POČET PRODANÝCH PERMANENTEK: 410 (29.6.)

Vsetín se pokusí zaskočit našlapanou Budvar arénu

Jan Tajzler • 03.11.2017

Postavení obou celků v tabulce je zcela odlišné, oba týmy se nacházejí tři stupínky od konce, České Budějovice od vrchu, Vsetín naopak od spodu. Přesto všechno se právě tento souboj dá označit za velice atraktivní, neboť právě České Budějovice a Vsetín se v rámci WSM Ligy těší nejvyšší divácké přízni. Souboj dvou legendárních klubů se tentokrát uskuteční na nábřeží Vltavy a Vsetín se pokusí favorita soutěže zaskočit. Utkání startuje v Budvar aréně v sobotu v 17:00, pokud se do jihočeské metropole nevypravíte, můžete zápas sledovat prostřednictvím online přenosu a nebo zakoupeného přímého přenosu.

Fanoušci Českých Budějovic a Vsetína byli dlouhá léta zvyklí na měření sil v rámci nejvyšší soutěže, nyní se podruhé v letošní sezoně střetnou na úrovní WSM Ligy. Osudy obou klubů byly v poslední dekádě hodně podobné, obě města přišla o extraligový hokej administrativními rozhodnutími. Českým Budějovicím extraligu odvezla firma Mountfield do Hradce Králové, přesto všechno se podařilo na jihu Čech díky místním patriotům udržet profesionální soutěž. Také příznivci obou klubů jsou výjimeční díky mimořádné věrnosti a skvělým návštěvám bez ohledu na úroveň soutěže. Ne nadarmo jsou v žebříčku návštěvnosti na čele tabulky právě České Budějovice a Vsetín.

Co však oba kluby nemají společné, to jsou letošní ambice. České Budějovice účinkují ve WSM Lize již pátou sezonu v řadě a podobně jako v letech minulých, jsou i letos ambice jihočeského klubu jen ty nejvyšší. Vsetín toužil před nováčkovskou sezonou po postupu do play-off, zatím však zelenožlutí platí mimořádně vysokou sazbu nováčkovské daně a cesta vzhůru tabulkou je plná úskalí.

České Budějovice: Můj dům, můj hrad

Českobudějovická Budvar aréna se pyšní svou vítěznou náladou. Motor na svém ledě v letošní sezoně neprohrál jediné utkání, po bodu si odvezli pouze hokejisté Frýdku-Místku a Třebíče. Venku to ovšem zas tak růžové není, Motor sráží z čela tabulky hlavně ztráty ze zápasů, ve kterých by měl být jasným favoritem. Jako příklad můžeme uvést dvě prohry na ledě Havířova, poté ztrátu v Benátkách nad Jizerou či Ústí nad Labem. Nyní však Motor čeká domácí utkání a ve své Budvar aréně je mimořádně silný, naposledy se o tom přesvědčily celky Karlových Varů (2:1) a Přerova (3:0), proti Vsetínu budou chtít žlutomodří udržet stávající trend.

Tým přebral po odvolání Antonín Stavjani zkušený kouč Marián Jelínek k dispozici má na lavičce bývalého oblíbence vsetínských tribun Luboše Roba. Kádr Českých Budějovic odpovídá ambicím klubu, najdeme zde bývalé reprezentanty a hlavně borce otřelé extraligovými zkušenostmi, nechybí ani mladí dravci, tomu všemu dodává koření fakt, že opory mužstva jsou mnohdy také odchovanci klubu. Produktivitu Motoru momentálně vede Václav Nedorost, zkušený borec se prosadil také v prvním utkání na Lapači a momentálně se pyšní osmnácti kanadskými body za devět branek a stejný počet asistencí. Druhý v pořadí je Miloslav Čermák za Nedorostem zaostává o pouhé tři body, jeho specializací jsou hlavně přesné asistence, kterých nastřádal dvanáct. Opomenout bychom neměli ani Filipa Vlčka (6+6).

Defenzivní řady vyztužil před sezonou klubový odchovanec a bývalý reprezentant Zdeněk Kutlák a zatím svému mateřskému klubu pomáhá víc než zdatně. Kutlák zaznamenal pět branek a šest asistencí, mezi obránci se prosazují také Mitchell Fillman (1+7) či slovinský reprezentant Žiga Pavlín (2+5). Brankoviště Jihočechů střeží talentovaný Petr Kváča, jenž zatím chytá s fantastickými čísly, průměr obdržených branek činí 1,84 a úspěšnost zákroků je nad 91 procenty. Druhý maskovaný muž v českobudějovické brance nese jméno David Gába, zasáhl do osmi utkání, ve kterých si také připsal slušnou úspěšnost zákroků nad 91 %, průměrně pak inkasoval 2,16 branek.

Výčet zajímavých jmen v kádru soupeře však zdaleka nekončí pouze jmenováním produktivních jedinců. Vsetínského fanouška určitě bude zajímat, že jihočeského konkurenta před nedávnem posílil odchovanec Vsetína Jiří Kučný. K postupovým plánům Motoru pomůže také mistr světa a další vsetínský odchovanec Petr Vampola. K mimořádným posilám pak přičtěme ještě Víta Jonáka, jenž ještě v pondělí reprezentoval zelenožluté barvy na ledě pražské Slavie, nyní bude proti Vsetínu usilovat o prospěch Českých Budějovic.

Vsetín: Valaši na břehu Vltavy po jedenácti letech

Vsetínský tým má za sebou domácí utkání s Havířovem, které zdaleka nedopadlo podle představ zelenožluté družiny. Valaši měli proti Slezanům prakticky po celou dobu utkání mimořádnou převahu, kterou však neodkázali přetavit v jedinou branku. Na Lapači výborně zachytal brankář Havířova Bláha, naopak Havířov byl maximálně efektivní a z minima šancí vytěžil ve Vsetíně maximum. „ Jezdíme, střílíme, ale nic z toho. Musíme prostě věřit, že se to v Budějovicích obrátí,“ smutnil a zároveň doufal po utkání s Havířovem kapitán Radim Hruška.

Na druhou stranu se Vsetín v rámci druhé čtvrtiny základní části přeci jen zvedá, z dosavadních sedmi utkání se Valaši radovali ve čtyřech případech a v těch zbylých rozhodně nepodali odevzdaný výkon. Řada trenérů i novinářů se shoduje, že hře Vsetína neodpovídá aktuální postavení v tabulce. Opravdu, Valaši předvádí vyrovnanou partii i s favority soutěže, ale v posledních utkání sráží Vsetínské produktivita a proměňování šanci, které se v utkání s Havířovem stalo Dopitovým svěřencům osudné.

Do jihočeské metropole míří vsetínský tým po necelých jedenácti letech, tehdy na břehu Vltavy Valaši prohráli vysoko 2:7. Nyní se bude Vsetín snažit překvapit favorita soutěže a přerušit mimořádnou domácí bilanci českobudějovického Motoru. Valachy potáhne kupředu vysoce produktivní David Březina (12+8). Vsetínský snajpr však potřebuje spolupráci i dalších borců, o navýšení produktivity budou rovněž usilovat Jaroslav Markovič či Ondřej Slováček. Zkušenosti dodává Vsetínu Radim Kucharczyk společně s kapitánem Radimem Hruškou. Defenzívu bude na horkém ledě v Českých Budějovicích držet Tomáš Frolo, v poslední době se solidní formou prezentuje také Radim Ostrčil.

Valachům se v nedávné době rovněž podařilo vyřešit trable v brankovišti, Jaroslav Pavelka podává skvělé výkony, o čemž svědčí také úspěšnost jeho zákroků nad 92 %, co však určitě nejen vsetínského brankáře trápí, je právě koncovka mužstva. Trenéři Dopita s Jenáčkem povedou svůj tým do našlapané Budvar arény s cílem soupeře překvapit, třeba právě tato role bude Valachům sedět, pod tlakem totiž rozhodně budou domácí hokejisté.

Vsetínské hokejisty do jižních Čech doprovodí také početná skupina fanoušků, řada z nich označila zápas v Českých Budějovicích za výjezd sezony, Budvar aréna se tak může těšit na skvělou atmosféru. Utkání v Českých Budějovicích startuje v sobotu v 18:00.

Sestavy v minulém kole:

České Budějovice: Kváča – Kutlák (C), Kučný, Fillman, Vráblík, Pavlin, Pýcha – Čermák, Rob, Nedorost (A) – Dostálek, Galamboš, Heřman – M. Bárta, Pajič, Jonák – Vlček, Prokeš, Beránek.

Vsetín: J. Pavelka – Teper, Dundáček, Ostrčil, Frolo, D. Krenželok, Janáček – Březina, Kucharczyk, Markovič – Slováček, Hruška, Tomas – Hořanský, Vávra, Pokorný – Vítek, Karafiát, Kajaba.