Vsetín versus Poruba: Valaši složí Poctu Zbrojovákům, fanoušky čeká bohatý doprovodný program

Redakce • 26.12.2019

Poslední domácí utkání vsetínských hokejistů v kalendářním roce 2019 bude mít speciální nádech. Valaši v sobotu od 17 hodin vyzvou Porubu. V utkání obléknou speciální sadu červených dresů, jejichž prostřednictvím vzdají hold svým předchůdcům: hráčům, kteří budovali hokej ve městě od roku 1939 až do 90. let v podmínkách, které byly od dnešní reality notně vzdálené. Klub v této době nesl název patronátního podniku Zbrojovky a až do „přebarvení“ v roce 1993 vyznával červenou, bílou a modrou. Součástí slavnostního utkání je bohatý doprovodný program, který vyvrcholí ohňostrojem před ZS Na Lapači deset minut po utkání.

Hokejový Vsetín si v aktuální sezoně připomíná výročí 80 let od založení samostatného klubu. Nejúspěšnější celek historie samostatné české extraligy doposud připravil pro fanoušky velkolepou výstavu na zámku, utkání v narozeninových dresech či aktuální výpravnou kroniku. Oslavy jubilea však ještě nekončí, právě naopak! Valaši na přelom kalendářního roku připravili unikátní akci Pocta Zbrojovákům.

Historicky první soutěžní zápas odehráli vsetínští hokejisté na Silvestra 1939 proti Valašskému Meziříčí. Proto se vrchol narozenin uskuteční právě v tomto období. V posledním domácím utkání roku 2019 proti Porubě a v prvním nového roku 2020 proti Přerovu nastoupí Valaši ve speciální sadě dresů. Jejich prostřednictvím složí poctu hráčům, kteří bojovali za vsetínský klub v dobách minulých, kdy podmínky pro lední hokej byly na úplně jiné úrovni než dnes.

„Bavíme se o období od roku 1939 až do 90. let. Chceme vzdát hold hráčům, kteří skutečně budovali hokej ve městě,“ vysvětlil Daniel Tobola, jednatel VHK ROBE Vsetín. „Když jsem na výstavě viděl kusy výstroje z dřívější doby, musel jsem před těmi hráči smeknout. Z dnešního pohledu je neuvěřitelné, s čím museli hrát,“ poznamenal obránce Ondřej Slováček.

Podoba „zbrojováckých“ dresů vychází z letošního návrhu standardních soutěžních úborů, nese se však v červené barvě. Právě ta byla spolu s bílou a modrou pro historii vsetínského hokeje až do přechodu k zelenožluté kombinaci v roce 1993 příznačná. „Utkání s Porubou a Přerovem budou mít skutečně slavnostní ráz, fanoušci to poznají už při nástupu hráčů na led,“ doplnil Tobola.

Klub pro speciální akci připravil další část narozeninové kolekce, která bude od soboty nově k dostání v kamenném fanshopu na zimním stadionu. Fanoušci mohou v rámci soutěže o první přestávce soutěžit mimo jiné o speciální edici sběratelských kartiček, která vyšla právě u příležitosti letošního jubilea VHK. Prvních 500 diváků u vstupu na stadion obdrží mimořádnou přílohu deníku MF DNES mapující minulost i současnost vsetínského hokeje. Deset minut po konci zápasu si pak mohou návštěvníci Lapače před zimním stadionem užít velkolepý ohňostroj, kterým se rozloučí s narozeninovým rokem 2019. Všichni se rovněž mohou těšit na slavnostní nástup domácího mužstva na led, který okoření předzápasový ceremoniál.

Vsetínští hokejisté na konci roku 2019 zaznamenali rostoucí formu, vždyť v každém z posledních čtyř zápasů dokázali získat alespoň dva body. Naposledy na Štěpána se radovali v Havířově, kde zvítězili 3:2 po samostatných nájezdech. „Do utkání jsme vstoupili dobře, konečně se nám podařilo proměnit přesilovku 5 na 4. Pak jsme vedli 2:0 a mysleli si, že máme zápas jasně pod kontrolou,“ hodnotil duel trenér Luboš Jenáček.

„Ale tady v Havířově to je vždycky těžké a po takové individuální chybě jsme dostali kontaktní gól na 1:2. Domácí začali hrát výborně a naopak my jsme měli slabší pasáž. Nakonec se jim podařilo vyrovnat na 2:2 a třetí třetina už byla opatrnější. I když tam byly příležitosti, výsledkem byla asi spravedlivá remíza. V prodloužení jsme byli lepší my. Měli jsme tam hned několik nájezdů a šancí. V nájezdech se čekalo dlouho na gól a nakonec bonusový bod bereme my,“ těšilo vsetínského lodivoda.

Valachům po výhře v Havířově náleží třetí místo s bodovým náskokem na čtvrté Litoměřice a pouhým dvoubodovým mankem na druhý Přerov. Pokud tak svěřenci trenérů Jiřího Dopity a Luboše Jenáčka uspějí v sobotu proti Porubě, mohou se notně přiblížit vysněné druhé pozici v tabulce za vedoucími Českými Budějovicemi.

Vsetín má s Porubou doposud vyrovnanou bilanci. V prvním měření sil na ostravském ledě 17. října Valaši padli 1:3, ovšem následně 4. prosince na Lapači triumfovali 3:2. Proti sobotnímu soupeři se nejvíce daří Jiřímu Karafiátovi, jenž Porubě v této sezoně vstřelil dvě branky.

Produktivitě severomoravského mužstva vládne dvojice útočníků Jan Hudeček (10 + 16) a Marek Sikora (9 + 17), kteří oba shodně nasbírali doposud 26 kanadských bodů. V těsném závěsu za ofenzivními lídry se drží další forvard Tomáš Gřeš (12 + 13) a obránce Patrik Husák (7 + 18), který je zároveň nejproduktivnějším zadákem a také s 60 trestnými minutami nejtrestanějším hráčem ostravského celku. Ve statistice +/- se nejvíce daří útočníkovi Tomáši Jáchymovi (+9).

Trenéři Miloš Holaň s Markem Pavlačkou v brankovišti rozložili zátěž mezi tři gólmany. Nejvíce utkání (21) doposud odchytal Frederik Foltán s úspěšností 91,57 procenta. Porci 11 zápasů zvládl vsetínským fanouškům dobře známý Hynek Kůdela (88,57%) a nejlepší úspěšnost v sedmi odchytaných duelech (94,63) drží Daniel Dolejš. Porubě náleží s 58 body šesté místo s dvoubodovou ztrátou na pátý Chomutov.

Sestavy v minulém kole:

Vsetín: Bláha – Slováček, Teper, Hryciow, Hunkes, Drtina, Jeřábek, Holomek – Jonák, Kucharczyk, Dostálek – Březina, Pechanec, Tůma – Procházka, Rehuš, Gorčík – Karafiát, Šilhavý, Volf.

Poruba: Foltán – Slavík, Husák, Krejčí, Urbanec, Rudl, Dundáček, Dluhoš – Kanko, Zdeněk, Káňa – Sikora, Hudeček, Gřeš – Špaček, Jáchym, Brodek – Ďurač, Hlinka, Ollender.