Všichni na Lapač! O víkendu čekají mládež hned tři domácí zápasy

Helena Hegeďová • 30.10.2018

Přesně tak. Na ledě soupeře se představí pouze dorostenci, a to v prvním duelu tohoto týdne, tedy ve čtvrtek. Bude je čekat Třinec, na který narazí o den později i junioři. Oba týmy se pak představí v sobotu na vsetínském zimním stadionu. Od dvanácté hodiny tak budeme svědky posledního juniorského derby mezi Vsetínem a Zlínem v základní části. Po skončení tohoto utkání naskočí na led dorostenci v zápasu se Šumperkem.

Juniory trápí dva týdny bez výhry, pomůže jim duo domácích utkání?

Po dvojici porážek ve Zlíně a v Přerově přišly další dvě prohry juniorského celku. Minulý týden se Valaši představili nejprve doma, a to proti Havířovu. Slezané letos výrazně posílili v brankovišti, což se projevilo i na dvou ze třech výsledků proti Vsetínu. Gólmanské duo Štipčák, Dufek bylo sice vždy nepříjemné, letos ale přibývají Vsacanům vrásky na čele při zákrocích Matouška. Ten již dvakrát vychytal proti zelenožlutým čisté konto. Jinak tomu nebylo ani v pátek na Lapači. Z čeho však Vsetínští můžou mít radost, tak to je remíza a bod z Vítkovic, které vedou tabulku o deset bodů před druhým Třincem. Valaši jsou s třiadvaceti body na pátém místě, hůře už je na tom pouze Přerov.

Na špici kanadského bodování Vsetína se stále drží kapitán Daniel Klímek. Jeho devatenáct bodů za 8 gólů a 11 asistencí jej kromě prvenství ve svém týmu vyneslo také na šestou příčku bodování skupiny D. Nejlepším střelcem je pak s devíti vstřelenými góly Lukáš Frydrych, který „vede“ také v počtu trestných minut a statistice +/-, a nejproduktivnějším vsetínským obráncem s 9 (1+8) body Tomáš Ondračka.

Zápas: 2. 11. Vsetín – Třinec 17:30

Vzájemná utkání v sezóně:
21. 9. Vsetín – Třinec 4:5
6. 10. Třinec – Vsetín 2:5

Mladí Oceláři zaváhali v dosavadním průběhu sezónu vícekrát než Vítkovice, a tak se prozatím uchýlili na druhou příčku tabulky. Jejich náskok však není veliký, třetí Havířov ztrácí pouze tři body. Pro poslední nepovedené utkání nemusíme chodit daleko, stačí se ohlédnout za minulým kolem, ve kterém Třinec podlehl Zlínu 1:2. Se svým příštím soupeřem, tedy se Vsetínem, má bilanci vyrovnanou. Jedna výhra, jedna prohra. V obou utkáních vstřelil vítěz 5 branek a oba body z nadstavby brali Valaši. Uvidíme, jak to bude tentokrát.

Nejproduktivnější hráč Třince je zároveň nejlepším nahrávačem týmu. Řeč je o Filipu Indrstovi, který se čtyřmi góly a třinácti asistencemi vede ocelářskou tabulku kanadského bodování. Nejlepšího střelce bychom našli o příčku níž. 16 bodů (7+9) má Matouš Čmiel. Šestnáctibodovou bilanci má také Marek Havránek (6+10). A jestliže je třinecký kapitán druhým nejlepším střelcem, musíme s počtem šesti branek zmínit také Pavla Matěje.

Zápas: 3. 11. Vsetín – Zlín 12:00

7. 9. Zlín – Vsetín 4:5
23. 9. Vsetín – Zlín 7:2
19. 10. Zlín – Vsetín 3:2

Jestli by se měl vsetínský fanoušek na něco těšit, pak je to rozhodně sobotní juniorské derby se Zlínem. Tyto zápasy totiž v letošní sezóně opravdu stojí za to. Navíc se jedná i o tabulkové sousedy, které od sebe dělí pouhé tři body, takže i v tomto směru půjde o atraktivní utkání. Oba týmy jsou i v podobné momentální situaci – Vsetínští vyhráli z posledních sedmi utkání jen jedno, v dalším remizovali. Zlínští vyhráli v těchto sedmi kolech dvakrát, 19. října právě proti Vsetínu a naposledy v sobotu proti Třinci.

Berani jsou sice střelecky nejaktivnějším týmem, ale i s průměrem 39,43 střely na zápas dali ve 14 kolech jen 43 branek. Například Vítkovice vstřelili s průměrem 37 pokusů na zápas téměř 2x více gólů. I z tohoto důvodu jsou lídry kanadského bodování Zlína devítibodoví Dominik Luža (3+6) a Matěj Sebera (2+7). Nejlepším střelcem je, možná překvapivě, obránce Petr Pavlas (6+1), mezi útočníky je to Jonáš Kočica (5+2). Zajímavostí je, že Kočica vstřelil všech 5 gólů do sítě Vsetína.

Sestavy v minulém kole:
Vsetín: Sachr – Lašák, Ondračka, Zeman, Jenáček, Pernický, Kožený – Jindra, Klímek, Zetocha, Pospíšil, Lukačka, Krupa, Vašenka, Petriska, Frimel, Frydrych.
Třinec: Švehlák – Radzienciak, Krzak, Rufer, Adámek, Michálek, Homola – Havránek, Krč, Tomanek, Indrst, Pastor, Wardas, Mikler, Geidl, Urban, Čmiel, Matěj, Macháček.
Zlín: Kořének – Janošek, Hamrlík, Bednařík, Dluhoš, Talafa – Kočica, Hefka, Handl, Bachánek, Pröschl, Weintritt, Lekeš, Leška, Kozubík, Luža, Sedláček, Fajkus, Sebera.

Dorostenci mají pouze dvě výhry, přidají proti Třinci a Šumperku další?

Své jediné dvě vítězství si vsetínští dorostenci připsali na konci září, poté bodovali ještě dvakrát, když oběma brněnským celkům podlehli v nájezdech. Výhledově k tomuto týdnu nesmíme opomenout, že právě proti Ocelářům a Šumperku brali Vsetínští plný počet bodů. Minulý týden v Přerově začali vsetínští mladíci ztrácet v 11. minutě, další branka přišla až o jednačtyřicet herních minut později. V 52. minutě bylo tak skóre 2:0 pro domácí Zubry, za hosty se trefil Půček, na vyrovnání už ale čas nezbyl. V jedenácté minutě padla první branka i v utkání Vsetín – Havířov, které se hrálo na Lapači. Po první třetině vedli Valaši nad lídrem tabulky 1:0, pak už se prosazovali, kromě branky Urbana v 50. minutě, jen hosté. I z tohoto utkání tak vyšel dorost bez bodu. V tabulce je Vsetín na předposledním místě. Na osmý Šumperk ztrácí 4 body, na poslední Warriors má hubený jednobodový náskok.

Nejlepší vsetínské útočníky bychom v bodování východní skupiny našli až ve třetí desítce, tabulku Valachů však vedou Boris Babeliak (6+7) s Janem Půčkem (5+8) o dva body před bekem Václavem Kočím (6+5), který v minulém týdnu jeden zápas vynechal. Nejpilnějším střelcem gólů je se sedmi vstřelenými brankami Matyáš Dědek (celkem 7+3). Úspěšnost brankářské jedničky Davida Tkadlece je 85, 39%. V sobotním utkání přenechal Tkadlec po čtyřiceti minutách brankoviště Danielu Růžičkovi, který své první minuty v dorostenecké extralize zvládl s úspěšností 91,3%.

Zápas: 1. 11. Třinec – Vsetín 17:30

22. 9. Vsetín – Třinec 4:3

Třinečtí nejen že budou hájit čtvrtou příčku, mohli by se posunout také na třetí, jelikož na Zlín ztrácí Oceláři pouhý bod. Zároveň budou chtít prodloužit svou sérii pěti vítězství. Naposledy zvítězil Třinec na ledě Warriors Brno, a to konkrétně 4:0. Oceláři museli zatím ustoupit jen prvnímu Havířovu, druhým Vítkovicím, ale také Vsetínu, což Valachům hraje do karet.

O první místo v tabulce kanadského bodování třineckých dorostenců se dělí Petr Przybyla s Michalem Ramikem (oba 8+10), jsou zároveň také nejlepšími střelci mužstva. Na třetí příčce je Alexandr Kašpárek (6+7), následován Servácem Petrovským (7+5) a Danielem Chovaniakem (4+8). Jedničkou mezi třemi tyčemi je Matěj Halouzka (90,43%), na Lapači jej ale po 33 minutách vystřídal jeho kolega Jakub Klimek (88,62%).

Zápas: 3. 11. Vsetín – Šumperk 15:30

27. 9. Šumperk – Vsetín 3:4

V sobotu se na Lapači představí tabulkoví sousedé, jelikož šumperští Draci mají na svém kontě o čtyři body více než Vsetín. I když tedy nalezneme Šumperk až na osmém místě, zažil velmi povedený týden. Nejprve totiž Draci porazili Olomouc 5:3 a další 4 body si připsali i o dva dny později, když ze stadionu Techniky Brno odváželi výhru 6:2.

Pokud naše oko spočine na statistikách týmu z podhůří Jeseníků, nalezneme v nich dva výrazně odlišné údaje, a tedy dva výrazné hráče. Jsou jimi Jan Kučera (6+14) a Jiří Fibigr (11+3). Pro porovnání – třetí nejproduktivnější hráč Draků (Patrik Janech – hráč ročníku 2005) má osm kanadských bodů za šest branek a dvě asistence. Fibigr s Kučerou se prosadili i v utkání proti Vsetínu, tehdy z trestného střílení skóroval i Štěpán Mann (celkem 5+1, 4. místo v bodování Draků). Jasnou brankářskou jedničkou je Milan Ryšavý (86,23%).

Vsetín: Tkadlec (41. Růžička) – Machů, Mikula V., Velikovský, Kočí, Dořičák, Kuchařík, Kunst – Rybár, Jurek, Babeliak, Urban, Půček, Dědek, Turek, Čajanová.
Třinec: Halouzka – Andrle, Molin, Chovaniak, Kyselý, Hrůzek – Šutý, Pánek, Przybyla, Šotkovský, Kašpárek, Petrovský, Wawrizkiewicz, Samuhel, Tomiczek, Ramik, Procházka, Hykl.
Šumperk: Ryšavý – Siedenglanz, Minařík, Kareš, Blaško, Koutecký, Panáček, Burda, Mann, Slováček, Kučera, Diviš, Fibigr, Trögner, Janech, Hass, Šucha

Úvodní FOTO: Ronald Hansel