Dorost opět triumfuje, Třebíč padla ve druhé části

Václav Trávníček • 14.12.2007

V s e t í n – Osmnáctá Třebíč držela s dvanáctým Vsetínem krok pouze první třetinu. Valaši sice úvodní dvacetiminutovka vyhráli o jednu branku, ale hosté z Vysočiny neztráceli naději. Ta je však opustila hned ve druhé části, kdy Tomáš Vávra využil chybu ve střídání hostující střídačky a zvýšil na 3:1. Dvoubrankové manko už Třebíčtí nesmazali, naopak ještě deset minut před koncem inkasovali. Turkovi svěřenci si tak před zítřejším valašským derby se Zlínem připisují do tabulky důležité tři body.

- 29.kolo pá 14.12.17:00
SK Horácká Slavia Třebíč
4:1(2:1, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 6. Kentoš (Matuštík, Vávra), 15. Mikuláštik (Pořický), 36. Vávra (Matuštík), 51. Kubo (Pořický, Vrba F.) - 13. Němec (Záhradný). Rozhodčí: Mikula - Mrákava, Mikler. Vyloučení: 5:9. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 120. Střely na branku: 32:30. Průběh utkání: 2:1, 0:1, 0:1
VHK ROBE Vsetín: Hromada - Vrba Filip, Trška, Vrba Lukáš, Jaškin Mikhail, Hladký, Mikuláštík, Ptáčník, Vávra, Kentoš, Pořický, Kozák, Podešva, Jaškin Dmitrij, Kubo, Horehleď, Matuštík, Slováček
SK Horácká Slavia Třebíč: Ilašenko - Belatka, Kolda, Záhradný, Koukal, Kotrba, Matějka, Latner, Hlaveš, Honza, Pavlík, Fryauf, Vysloužil, Beránek, Němec, Vondráček, Vlček, Stahorský, Večeřa
Zimní stadión Na Lapači zažíval o pátečním podvečeru zajímavé hokejové momenty již po krátkém úvodu do zápasu. Ve třetí minutě zavdal ke zrodu prvních nebezpečnějších akcí před domácím Hromadou třebíčský Koukal, kdy spolu s útočnou formaci začali domácím znepříjemňovat život. Karta se však obrátila, ve čtvrté minutě hry byl na trestnou lavici vykázán Honza, jehož nedisciplinovanost vytrestal pohledným způsobem žlutozelený Kentoš za pomoci Matuštíka s Tomášem Vávrou. Hned první přesilová hra přinesla domácím ovoce, ale nebyl ještě všem dnům konec.

Hostující tým šlápl ještě více na plyn a zvýšili tak ještě více své útočné snažení. Když bylo odehráno jedenáct minut a k tomu ještě jednačtyřicet vteřin, posezení na lavici hanby si musel vyzkoušet vsetínský Podešva. Tento moment hosté využili a stejně jako jejich protějšek, při příležitosti výhody většího počtu hráčů na ledě si v čase 12:10 Ondřej Němec po zkušeném přehození ležícího golmana vychutnal svou chvíli slávy. To Valaši jen těžko přenášeli přes srdce a dali o sobě vědět nezdařeným únikem přes půl kluziště, posléze se jim podařilo vytvořit menší souvislý tlak v na polovině soupeře, vše ale bez efektu.

A bylo to opět tady, propukla další gólová radost! Stalo se tak jak jinak než při oslabení, ve kterém se po trestu za zdržování hry octli Třebíčští. Marek Honza se na trestné lavici nemusel vůbec trápit dlouho, domácí Mikuláštík se o jeho „vysvobození“ postaral hned po sedmatřiceti vteřinách přesnou ránou nad Ilašenkovo rameno. Před pochodem do šaten bylo ještě v obou brankovištích velice slušné horko, avšak stav 2:1 vydržel až do konce první části.

Do druhého, již poněkud ponuřejšího a méně vyhecovaného dějství nastupoval Třebíč s jednogólovým mankem, které si zcela jistě přáli smazat. Při úniku domácího Ptáčníka se po něm natahoval dojíždějící obránce tak šikovně, že mu byly pány v pruhovaném uděleny dvě minuty odpočinku za podražení. Za zmínku stojí velice povedená přihrávka brankaře Hromady, jehož prudký projektil doklouzal z brankoviště až k útočné modré. Na jeho vynikající práci s holí nedokázal správně navázat jeden z pravděpodobně zaskočených útočníků, takže ani tato šance nepřinesla gólové uspokojení.

O slibné okamžiky nebylo nouze ani nadále, jako ty nejpikantnější zástupce lze uvést nikým nerušený úprk Dmitrije Jaškina, jehož zastavila až branková hradba jménem Jan Ilašenko. Na druhé straně kluziště svou lapačkou upozornil všechny na svůj um Petr Hromada, čelící bombě z hole Třebíčských borců. Skoro celá třetina se odehrávala v pomalu, ale jistě se navyšujícím tempu, které svého vrcholu dosáhlo až v 36. minutě.

Jako předvoj k velké chvíli Valachů se vydal k útočné misi Ptáčník, zatím však bez úspěchu. Trvalo jen pár sekund, než na Třebíčské střídačce zavládl chaos a špatné střídání nabídlo volnou cestu Tomáši Vávrovi, ten nabral kurs směrem do brány, kde také kotouč k veliké radosti všech přítomných skončil. Minutu a půl před závěrem prostřední části hry byla hostům nadělena dvojnásobná přesilovka, ale i přes jejich urputnou snahu se o největší rozruch postaral svým neproměněným nájezdem žlutozelený Kentoš.

Po čtvrthodinovém odpočinku se za stavu 3:1 začala odpočítávat poslední dvacetiminutovka utkání. Vsetínský Pořický se nejspíše obával nedostatečné bdělosti golmana hostů, kterého tak tvrdou ranou do masky nemilosrdně probral z přestávkového opojení. Stejného názoru byl nejspíše na opačné straně Kotrba, jenž číhajíc na Pořického uprostřed kluziště s vidinou ukázkového bodyčku uvedl vsetínského forwarda do kruté reality.

Tolik tedy krušné uvedení do děje finálové části střetnutí. Osobních soubojů se ve třetí třetině vyskytovalo dohromady víc než v předchozích dvou částech dohromady, střelba byla však také velice frekventovanou činností obou mužstev. Dostatečným důkazem je šťastný pokus Filipa Vrby, jehož postupně zbržďovaný projektil si prorazil cestu i okolo Ilašenka v bráně a vystřelil domácí zase o kus výš k vítězství.

Za stavu 4:1 se Třebíč stále více snažil o překonání doposud jen jednou chybujícího Hromady, neuspěli však ani při akci dva na jednoho v jedenácté minutě a série přesně mířených střel skončila také ve výstroji maskovaného muže. Společně s pomalu se blížícím závěrem přibývala na ledě utahaná nálada, všichni za sebou přece jenom měli těžký zápas. Těsně před koncem ještě napřáhl Pořický a jemně dezorientovaného golmana i bránu minul. Spolu s časem 20:00 ukazovala časomíra výsledek 4:1. Třebíč tedy opouští Lapač pouze s ranečkem gólů a nulovou bodovou výslužkou.