Dorost rozehrál play-off. V úvodím duelu Valaši dominovali

Helena Hegeďová • 09.03.2023

Vsetínské v prvním semifinálovém utkání nastartovala vstřelená branka ve druhé minutě hry. A ačkoliv byli předtím v útoku hosté, od té chvíle diktovali tempo hry Valaši. Ještě do poloviny první třetiny přišlo vyrovnání, což Vsetín nepoložilo, ale naopak ještě více nabudilo. Domácí se znovu dostali do vedení a po první třetině drželi už dvoubrankový náskok. A ten postupně navyšovali. Skóre se nakonec zastavilo na podobě 8:1, která odpovídá průběhu i obrazu hry. Odveta je na programu v pátek 10. 3. v 18:45, hraje se opět na Lapači.

Liga dorostu - SF1 čt 9.3.13:00
HC Baník Sokolov
8:1(3:1, 2:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 2. Kovář (Žárský, Miklas), 14. Pala (Windegger, Frolo), 19. Frolo (Koláček), 37. Kotrla (Drábek, Žárský), 39. Drábek (Žárský, Miklas), 48. Windegger (Koláček, Frolo), 48. Kučný (Kotrla, Drábek), 53. Herman (Bartoněk, Kovář) – 9. Eismann (Patrák, Krejbich). Rozhodčí: Šutara, Hranoš — Vengřín, Peluha. Vyloučení: 8:10. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 112. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 8:1.

VHK ROBE Vsetín: Kroupa – Herman, Vaněk, Sadílek, Kučný (A), Kotrla, Stodůlka (C), Pala – Kovář, Windegger, Bartoněk, Žárský, Ostrčil, Miklas, Kolášek, Frolo, Drábek.
HC Baník Sokolov: Novák – Krejbich (C), Halberštát, Naď, Kříž, Teterja, Bachar, J. Uhlík – Hanek, Vojáček, Teuchert, Sztolarik, Ondráš, Eismann (A), Vykoupil, Petrák (A), Skála, P. Uhlík.

Sokolov přijel na Vsetín povzbuzen šňůrou osmi vyhraných zápasů v řadě a zároveň si byl vědom síly první domácí formace, které se snažil nedávat tolik prostoru. Jenže první utkání semifinále ukázalo, že Valaši se mohou spolehnout na každou svou pětku. Skóre po úvodních šancích hostů otevřel už ve 2. minutě utkání Filip Kovář, který objel branku a zakončil k levé tyči. Najednou byl na ledě úplně jiný Vsetín a prvotní rozpaky Valachů byly pryč. Hosté mohli svou první přesnou trefu v play-off zapsat v přesilové hře. Ta ale zůstala bez využití a až poté srovnal přesnou tečí Václav Eismann

Podobný scénář se opakoval také na druhé straně. Valaši přesilovku nevyužili, ale necelé dvě minuty nato prostřelil gólmana Nováka od modré čáry Tadeáš Pala. Domácí kousali a přišlo také navýšení jejich vedení, když Adam Koláček našel v předbrankovém prostoru volného Jakuba Frola, který si se situací poradil na výbornou a dostal kotouč nad levý beton.

Druhá třetina byla na gólové šance bohatější, ale paradoxně v ní padlo méně branek a dala vyniknout gólmanům. Novák si poradil s nebezpečnými pokusy Miklase a Kováře, Kroupa na druhé straně musel řešit Teuchertova trestné třílení. To bylo nařízeno po jednom ze sokolovských vyloučení, kdy si Valaši nepohlídali vracejícího se Sztolarika a Herman musel zatáhnout za nepovolenou záchranou brzdu.

Sokolov možnost na kontaktní branku odmítl, a tak se slova chopil Vsetín. V 37. minutě přišla další přesná rána od modré, tentokrát z hole Adama Kotrly. A jestli Vsetínští na chvíli polevili, v tuto chvíli byli zpět. Windeggerovi se v prvních dvou třetinách utkání lepila smůla na hokejku a opět přestřelil, páté branky se ale Vsacané přece jen dočkali. David Miklas vybojoval u mantinelu kotouč pro Miroslava Žárského, ten z pravého kruhu vystřelil a v předbrankovém prostoru jeho ránu za Novákova záda usměrnil Alex Drábek

Třetí třetina přinesla množství vyloučení a také první využité přesilovky. Jan Uhlík nebezpečně dohrál Žárského. Při přesilovkové kombinaci Vsetína hlavní sudí signalizoval další trest na straně Baníku a Kroupa už mířil na střídačku, ale nestihl to. Na levém kruhu se totiž napřáhl Yannick Windegger a ranou z první překonal Nováka. Využitá přesilovka a další následovala. O 23 sekund později vyrazil sokolovský brankář střelu Adama Kotrly před sebe a k pravé tyči ji dorazil Michal Kučný

Na ledě se začaly více projevovat emoce a Sokolov se, zřejmě pod vlivem frustrace, pouštel do vzájemných střetů. Některá vyloučení na straně Baníku pak byla zbytečná úplně. Například když akci hostů zastavil ofsajd, ale Teterja na hvizd vůbec nereagoval, dobruslil na levý kruh a odtud vystřelil. Menší trest za nesportovní chování a osmý gól v sokolovské síti. Matyáš Bartoněk zachytil na modré čáře vyhozený puk a vybídl ke střele Tomáše Hermana, jenž se nemýlil.

Osm vsetínských branek, osm různých střelců a Valaši ukázali, že to není jen o první formaci a už vůbec ne jen o útočnících. Tempo hry už se následně zpomalilo, nikdo neměl kam spěchat. O osudu prvního zápasu bylo rozhodnuto. Valaši zvítězili vysoko 8:1 a nyní budou chtít svůj výkon potvrdit ve druhém zápase, který je na Lapači na programu v pátek 10. března od 18:45.