Dorostenci přišli v Plzni smolně o bod

Vladimír Jícha, David Schlegel • 31.10.2004

Dorost: HC Lasselsberger Plzeň - HC Vsetín 4:3. Vsetínští dorostenci sehráli nešťastný zápas na západě Čech. Na začátku třetí třetiny sice již prohrávali 0:3. Pak však během čtyř minut dokázali díky brankám Podešvy, Michálka a Vrdlovce vyrovnat a zápas směřoval k remíze. V poslední minutě se však mladí Valaši zapomněli v útočném pásmu a plzeňský Jakub Kocman svou druhou brankou v utkání zápas rozhodl.

- 20.kolo so 30.10.18:00
HC Škoda Plzeň
4:3(0:0, 3:0, 1:3)
Branky a nahrávky: 22. Jindra (Kocman), 29. Stránský (Kubalík), 43. Kocman (Šimán, Jindra), 60. Kocman (Štich) – 47. Podešva (Vrdlovec), 50. Michálek (Kapr), 51. Vrdlovec (Podešva). Rozhodčí: Rejthar – Pešek, Rovašová. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:0. Průběh: 1:0, 2:0, 3:0, 3:1, 3:2, 3:3, 4:3.
HC Škoda Plzeň: Ruckel – Špiler, Štich, Martinec, Kořínek, Zeman, Jonák – Kocman, Jindra, Šimán – Bote, Malý, Sýkora – Stránský, Kubalík, Trojan – Šamlot.
VHK ROBE Vsetín: Němec (od 29. Musil) – Ostrčil, Urban, Stříteský, Sznapka, Jašek, Matocha, Kapr – Hrňa, Ciupa, Michálek – Vrdlovec, Podešva, Plachtovič – Varga, Palacký, Růžička - Kořenek.
V úvodu zápasu byli domácí aktivnější než soupeř ze Vsetína, ale první větší šance patřila hostům. Ve 3. minutě se Michálek obtočil okolo plzeňského beka a dostal se sám před Ruckela, ale neměl již dostatek času a prostoru na efektivní zakončení. Domácí kontrovali v 9. minutě šancí Jonáka, který promarnil šanci na bekhendovou dorážku do odkryté branky. Místo pohotového pokusu se puk snažil zpracovat, čímž dovolil brankáři přemístit se a navíc se dostal mimo střelecký úhel. Blízko gólu byli domácí také po střele Špilera, která Němcovi propadla a pomalu se sunula za brankovou čáru. Nakonec se ale zastavila ve sněhu u tyčky vsetínské branky. Velkou šanci promarnili hosté při více než minutu dlouhé přesilovce 4 na 3. Za celou dobu ani jednou nehrozili plzeňského brankáře. V 18. minutě chyboval za vlastní brankou kapitán domácích Štich, ale Podešva jeho kiks nepotrestal, jelikož trefil pouze připraveného Ruckela. První třetinu uzavřela šance dvojice Stránský – Trojan, které se ale nepodařilo proměnit v gól nájezd na jediného obránce Vsetína.

Úvod druhé části se Plzni vydařil. Forčekující Kocman zachytil chybnou rozehrávku Vsetína a poslal střílenou přihrávku do brankoviště, kde číhal Jindra. Proti jeho přesné teči byl Němec bezmocný. 21:46 – 1:0. Hosty přiměla obdržená branka k větší aktivitě. Ve 25. minutě se u mantinelu zbavil Ciupa hned dvou plzeňských hráčů a v situaci 2 na 1 předložil tutovku Hrňovi, jenže tomu se koncovka nevydařila. A následovali další obrovské šance Vsetína, Plzeň se pouze bránila a vyhazovala puky přes celé hřiště. Zvlášť pokus Podešvy, který pálil po odrazu puku od zadního hrazení, volal po gólu. Hosté ale nevyužili ani jednu z šancí a Plzeň trestala ze standardní situace, jak by se také dala nazvat buly v útočném pásmu. Tu pro sebe vyhrál Kubalík a pohotově vypálil, jeho střelu potom dorazil z pravé strany Stránský. 28:42 – 2:0. Již po druhé obdržené brance přepustil Němec své místo v kleci Musilovi. Snížit opět na rozdíl jediného gólu mohl v 10. minutě Plachtovič, ale sám před plzeňským brankářem neuspěl. Poté se do souvislejšího tlaku dostali také domácí a hra se přitvrdila. Z mnoha nečistých zákroků na obou stranách si sudí Rejthar vybral hákování plzeňského Trojana. Hosté ale byli v přesilovce opět neškodní.

I vstup do poslední části hry se domácím mimořádně povedl. Jindra vyhrál buly, Šimán vypálil z pravé strany a Kocman vyraženou střelu nadvakrát dotlačil za ležícího Musila. 42:16 – 3:0. Vypadalo to, že o osudu utkání je rozhodnuto a zbytek zápasu se dohraje pouze z povinnosti. S tím ale hosté ze Vsetína nesouhlasili. Nejprve zahrozil po chybě plzeňské obrany Michálek, jehož střelu Ruckel vytěsnil lapačkou nad branku. O minutu později již byli hosté úspěšnější. Při bránění spadl Kořínek, čehož využil Podešva a střelou nad beton k levé tyči snížil. 46:56 – 3:1. Domácí se z obdrženého gólu nepoučili a pokračovali v nedůrazné a nezodpovědné hře. O poznání důraznější Vsetínští se po vzoru kanadských hráčů vrhli po hlavě do brankoviště, kde svedli boj o nahozený puk. Vítězem se stal Michálek který bekhendovým blafákem zasunul volně ležící touš do plzeňské branky. 49:39 – 3:2. Neuběhla ani minuta, když se v levém rohu uvolnil Podešva a nahodil puk do mlýnice před plzeňskou branku. Jeho přihrávku si našel Vrdlovec a propálil klubko hráčů před sebou i plzeňského gólmana. 50:19 – 3:3. V polovině poslední třetiny tak přišla Plzeň velmi lacino o třígólové vedení. Dlouho to vypadalo, že oba týmy jsou s výsledkem smířeny a ani jedno mužstvo si nepřipravilo vyloženou šanci. Až v poslední minutě zápasu propadli v útoku Vsetínští a domácí se dostali do přečíslení 3 na 2. Štich přenechal na útočné modré puk Kocmanovi, ten ujel po pravém křídle, natlačil se před branku a zblízka nahoru zakončil. 59:35 – 4:3. Hosté se již nedostali ani k powerplay a plzeňskou branku neohrozili. Domácí tak částečně odčinili nevídané zaváhání v polovině poslední třetiny a získali oba body. Vsetín naopak musí prohra poté, co dotáhl tříbrankové manko, hodně mrzet.

Se hrou svých svěřenců nemohl být příliš spokojený trenér Vsetína Jaroslav Plachtovič: „První třetina nám vyšla, nepustili jsme Plzeň do vedení, přestože jsme se museli po šesti a půl hodinové cestě rozbruslit. Ve druhé třetině jsme neproměnili čtyři vyložené šance a po naší chybě se Plzeň dostala do vedení. Začala hrát lépe a z toho také vyplynul ten druhý gól. Poté se hra opět trochu srovnala, ale na začátku poslední třetiny jsme udělali další chybu a dostali jsme gól na 3:0. Se štěstím jsme poté srovnali, ale v závěru propadli tři útočníci a Plzeň přečíslení využila.“ Hlavním problémem Vsetína v zápase byla koncovka a přesilové hry. „Měli jsme několik stoprocentních šancí, ale neproměnili jsme je. Plzeň potom potrestala naši chybnou rozehrávku a to nás hodně srazilo. Při přesilovkách pomalu rozehráváme a hrajeme příliš staticky. Hráči se nerozestaví do správných pozic a nenajíždí si na střelu.“

Spokojený s výsledkem, ale již méně s předvedenou hrou byl trenér domácích František Černý: „Ze začátku jsme hráli dobře měli jsme i některé další šance, které jsme neproměnili. Za stavu 3:0 už ale byli kluci příliš spokojení a mysleli si, že se již nemůže nic stát. Přestali hrát dozadu, každý si chtěl dát gól. Útočníci nepomáhali obráncům. Z toho potom vyplynulo to, že jsme dostali během minuty dva góly a museli jsme si vzít oddechový čas. Poté jsme začali hrát opět lépe a vytěžili z toho vítězný gól.“