Houževnatý soupeř na Lapači konečně pokořen. Vsetín zdolal Třebíč 4:2

Tomáš Kopecký, Helena Hegeďová • 21.08.2018

Každá série jednou končí a nejinak je tomu i v případě třebíčských výher na Lapači. Nevyzpytatelný soupeř se na Lapači opět představil v dobrém světle, tentokrát však konečně odjíždí s prázdnou. Valaši nakročili k páté výhře v přípravě už během první třetiny, kdy se úspěšnou tečí prosadil Vítek. Když přidal druhou branku Kopta, vypadalo to se vsetínskými nadějemi velmi dobře, ale hosté dokázali na začátku třetí třetiny srovnat na 2:2. O vítězný gól se v 49. minutě postaral Kucharczyk, pojistku pak přidal v samotném závěru po nádherném úniku Slováček. Nyní čeká na zelenožluté týdenní pauza, a poté předposlední přípravný duel s Přerovem.

Přípravné zápasy - přát. út 21.8.18:00
SK Horácká Slavia Třebíč
4:2(1:0, 1:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 13. Vítek (Teper, Ondračka), 35. Kopta (Mäkinen), 49. Kucharczyk (Holomek, Kopta), 59. Slováček (Březina) – 39. Malec (Horký, Kusko), 43. Škvrně (Kowalczyk). Rozhodčí: Smilek, Škach – Kovařčík, Hradil. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2239. Střely na branku:  Průběh utkání: 2:0, 2:2, 4:2.

VHK ROBE Vsetín: Gába – Mikuš, Mäkinen, Teper, Slováček, Holomek, Jenáček, Ondračka – Březina, Podešva, Kuronen – Jonák, Pechanec, Rob – Kopta, Kucharczyk, Theoret – Hořanský, Vítek, Klímek.
SK Horácká Slavia Třebíč: Vejmelka – Bilčík, Nedbal, V. Čejka, Furch, Kučeřík, Čermák, Kowalczyk, Hort – Vodný, Raška, Střondala – Kusko, Nedvídek, Horký – Malec, Král, Paták – Süss, Škvrně, Novák – J. Čejka

Valaši začali zápas aktivněji. Již po uplynutí 40 sekund se objevilo před Vejmelkou trio Rob–Pechanec–Jonák. Přesně po této trase putoval puk, poslední posunutí Jonáka ale mířilo mimo bránu. Hosté si nebezpečnost vsetínských akcí rychle uvědomili a zatlačovali soupeře do jeho vlastního pásma. Valaši se ani přesto nedali od kotouče odstavit a akci čtvrté formace zakončoval Ondračka. První pokus na Gábovy betony vyslal z protiakce Raška, jeho střela byla následována projektilem Furcha od modré. Třebíč hrála svou známou obrannou hru. Na vrata hostující defenzívy však při pokusu o dorážku Teperovy střely mohutně zaklepal Klímek a nebezpečná střela vyšla také z hokejky Slováčka. Hosté se do útoku moc netlačili a zaměřovali se spíše na těsné bránění soupeře. Pokud už nějaká střela prošla, zastavil ji gólman Vejmelka.

Chybami Vsetína však Třebíč nepohrdla. Rozehrávajícího útočníka obehrál Střondala a po levém křídle se dostal sám před Gábu. Podobných situací začalo ve hře přibývat, a tak si po 12 minutách hry dokázali i hosté vytvořit tlak v útočné třetině. Poslední střela byla z hokejky Horta. Zamířila nad. Čtvrtá vsetínská formace se vydala do útoku, prvotním zaváháním na sebe dokázal Hořanský natáhnout faul a získat výhodu. V té se od modré napřáhl Jakub Teper a jeho střelu před brankovištěm tečoval David Vítek. Nahrávající Teper vzápětí fauloval a Třebíč si vyzkoušela přesilovou hru. Po jejím skončení se domácím opět podařilo vytvořit tlak, Vejmelka vychytal střely Jonáka nebo Kucharczyka.

Začátek druhé třetiny nepřinesl atraktivní hokej a nic na tom nezměnila ani přesilovka při vyloučení hostujícího Čermáka. V této početní výhodě se rozezněly hlasivky vsetínských fanoušků jen jednou, a to když Kuronen na levém kruhu promáchnul. To Gába se za svá záda ve 25. minutě ohlížet musel, jelikož střelu Vodného od modré dorážel mezi betony Nedbal. Reflexy domácího brankáře byly dosti rychlé na to, aby kotouč zastavily ještě před brankovou čarou. Pohotový musel být také Vejmelka na druhé straně, když proti Březinově střele zasahoval vyrážečkou. Po vyloučení Theoreta sklidil zasloužený potlesk gólman Vsetína, jenž nejprve levým betonem zlikvidoval střelu Vodného z úhlu a následně poslal po Novákově pokusu puk do ochranné sítě. A Gába byl v permanenci i nadále.

Dokud se druhá formace domácích neprodrala dopředu a Rob s Jonákem neotestovali Vejmelkovu pozornost dvěma bekhendovými pokusy. Aby nebylo gólových šancí na ledě málo, vzal to na sebe třebíčský Kowalczyk poté, co po forčekinku získal kotouč do své moci. Gába skákavý puk nadvakrát uklidil za branku. I druhá třetina se ale nakonec kotouče za zády gólmana dočkala. Ve 35. minutě dostal Ondřej Kopta ukázkovou nahrávku od Williama Mäkinena, po které bezchybně zakončil do volných horních pater branky. Třetí vsetínská branka mohla být na světe, když z protiútoku po levém křídle zakončoval Klímek. Vejmelka však kotouč zastavil svým pravým betonem. Sám se před třebíčským gólmanem objevil i Mikuš, ale ani on neuspěl. Minutu a půl před koncem měl snížení na hokejce Horký, a to v přesilové hře. Jeho střela zasáhla jen vzdálenější tyč. Třebíč ale přesilovku přeci jen využila. Z druhé vlny zakončil za přemisťujícího se Gábu Ondřej Malec.

Také třetí třetina nezačala úplně pohledným hokejem, ale již v její 3. minutě se prosadil Marek Škvrně, který přizvedl kotouč a poslal jej do pravého horního rohu. Třebíč vyrovnání nabudilo, o čemž svědčila také šance Václava Čejky, kterého v předbrankovém prostoru nikdo nehlídal. Hostující obránce nastřelil z bezprostřední blízkosti vsetínského brankáře. Třebíčští ze svého tlaku další branku nevymodelovali, povedlo se to však Valachům, kteří se po chvíli strávené v útočné třetině mohli radovat. Holomkovu střelu Vejmelka vyrazil před brankoviště, kde již čekal pozorný Radim Kucharczyk, a ten dorážkou usměrnil kotouč nad lapačku hostujícího brankáře.

Nezáživné tempo hry přerušilo až vyloučení Jonáka, jenž dostal dvouminutový trest za podražení. Do konce základní hrací doby zbývalo sedm minut. Přesné přihrávky Třebíče dělaly domácím problém, Střondalova nadějná střela však skončila po teči vsetínského obránce v nedohlednu. Vyloučení ve svých řadách domácí přečkali a mohli se ihned vydat do protiútoku. Pozorná třebíčská obrana ale skórování nepovolila. Stejně, jako ta vsetínská. Minutu před koncem však před svou bránou obral soupeře o puk Ondřej Slováček a sám zamířil proti Vejmelkovi. Tento souboj vyhrál a pojistil tak Valachům vítězství. Po šedesáti minutách základní hrací doby si ještě týmy vyzkoušely samostatné nájezdy. I v těch zvítězil tým Vsetína, z jehož řad se trefili David Vítek a William Mäkinen.

Luboš Jenáček - VHK ROBE Vsetín: Co k tomu říct. Dneska to určitě nebyl optimální výkon a ukázalo nám to rezervy na kterých musíme ještě zapracovat. Je jen dobře, že kluci viděli, že žádný soupeř tady nepřijede odevzdaný a každý bude bojovný a bude dobře bránit. Na vítězství jsme se hodně nadřeli a ve hře bylo hodně chyb a věcí, které budeme ještě během tří týdnů trénovat.

Martin Sobotka - SK Horácká Slavia Třebíč: První třetinu jsme se spíše rozkoukávali a zvykali si na zdejší podmínky i rozměry hřiště. Trošku nám dělal problém bekčeking a rozebírání hráčů. Podržel nás však Karel Vejmelka, který chytal výborně celé utkání. Od druhé třetiny jsme vyrovnali hru a troufnu si říct, že jsme byli i lepší a aktivnější. Srovnali jsme skóre a měli i několik šancí na otočení zápasu. V době našeho tlaku jsme ale dostali gól z dorážky, na což jsme už gólově nezareagovali. Musím ale kluky pochválit. Dvě třetiny jsme dnes hráli výborný konkurenceschopný hokej. Pomohli nám i kluci z Brna. Stále to ale nebylo bez chyb, stále máme co zlepšovat a na čem pracovat.