Hovi vychytal nájezdy, stav série 2:2

Miroslav Janíček, Jan Hrbáček • 31.03.2006

Ú s t í n/L. - Čtvrté barážové utkání přineslo dramatický závěr v podobě samostatných nájezdů. Hrdinou večera se stal Sasu Hovi. Finský brankář Vsetína pochytal všechny nájezdy Ústeckých Lvů a protože Martin Jenáček hned v první sérii proti Málkovi uspěl, srovnali Valaši stav barážové série na 2:2. Vsetínští v utkání dvakrát prohrávali, ale brankami Květoně a Demela postupně srovnali skóre a v samostatných nájezdech nakonec rozhodli o svém vítězství.

- B4 pá 31.3.18:00
HC Slovan Ústí nad Labem
2:3sn(1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 10. M. Havel (Pavlas), 32. Klimt (Červenka) - 16. D. Květoň (Hrabal, Stantien), 40. Demel (D. Květoň), rozh. nájezd Jenáček. Neproměněné nájezdy: Fink, Havel, Sýkora, Červenka, Eiselt - Zdráhal, Rob, Demel. Rozhodčí: Šindler, Turčan - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 10:12. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 6500 (vyprodáno). Střely na branku: 39:28. Stav série: 2:2.
HC Slovan Ústí nad Labem: Málek - Jan Kudrna, Hájek, Pavlas, Mazanec, Grof, Vála, J. Evan, Zápotočný - Eiselt, Pazourek, Antoš - Havel, Slížek, Kuchler - Jankových, Sýkora, Jiří Kudrna - Fink, Červenka, Klimt. Trenéři: Hynek a V. Evan.
VHK ROBE Vsetín: Hovi - Hrabal, Kučný, Bolf, Bauer, Spitzer, Horák - D. Květoň, Stantien, Demel - Dubec, Jenáček, Rob - Sakrajda, Zdráhal, Duba. Trenéři: Kopřiva a Vlach.
Již v úvodní minutě měli hosté přesilovou hru, ale neprosadili se. Ve 4. minutě přišla velká šance Eiselta, ale nevyšla mu finální klička do bekhendu. O 2 minuty později nabil od zadního mantinelu Grofovi Jankových, domácí bek z voleje trefil jen boční síť. Vzápětí dostal přihrávku na modrou číhající Duba, ale v rychlosti nezpracoval dobře kotouč. V 8. minutě pálil v přesilovce opět Grof, ale po jeho pokusu zazvonila tyč. První vážnější ohrožení domácí svatyně přišlo až v 10. minutě, kdy Málka prověřil Jenáček. Vsetínský útočník neudržel ale na uzdě nervy a musel si jít odpočinout na trestnou lavici. V následné přesilovce se Lvům vyplatil důraz před Hoviho brankou. Havel vystřelil do skrumáže a brankář Valachů viděl puk až v brance - 1:0. Ve 13 minutě se po chybě Mazance do velké šance užuž dostával Zdráhal, domácím se ale nakonec podařilo vyhodit. Vyrovnání přišlo také v přesilovce. Stantien napřáhl od modré a Květoň těsně před brankou ze vzduchu sklepl za Málka. Domácí brankář reklamoval Květoňovu vysokou hůl, rozhodčí ale nekompromisně ukázal do branky.

V úvodu prostřední části hry dohrávali Lvi oslabení, když pykali za příliš mnoho hráčů na ledě. V následném oslabení Slovanu zaujala jen šance Pazourka. Poté si hosté zahráli 26 vteřin dvojnásobnou přesilovku, ale bez efektu. Série ústeckých oslabení se natáhla až do 26. minuty. Poté si zahráli přesilovku i oni. Tentokrát 4 proti 3. Gól ale padl při standardním počtu hráčů na ledě. Ve 32. minutě se domácí hokejisté dostali do přečíslení. Červenka naznačil blafák do bekhendu, kotouč ale pustil na Klimta, který bekhendovou žabkou přehodil Hoviho - 2:1. Před vsetínskou brankou domácí zatopili ještě ve 37. minutě, Valaši nakonec úspěšně vyhodili přes všechny čáry. V poslední minutě druhé třetiny opět zahrozil mladíček Květoň, Málek předvedl perfektní zákrok. O dost méně perfektní zákrok ale strážce domácí svatyně předvedl o několik okamžiků později. Za brankou si nerozuměl s obránci, kotouč vybojoval Květoň. Málek se stačil vrátit do branky a první střelu vyrazil. Na opakovaný pokus Demela už ale nedosáhl. Dlužno dodat, že spoluhráči mu příliš nepomohli.

Ve třetí třetině se začínalo opět od nuly. Na domácích bylo vidět, že jsou z vývoje utkání otřeseni a nervozita jim svazovala hokejky. Vsetínští hokejisté toho mohli využít ve svůj prospěch, ale dopředu se nijak nehrnuli. Ve 45. minutě sice na chvíli Lvy sevřeli v jejich obranném pásmu, ale vzápětí bylo horko i na druhé straně. Ve 49. minutě vystřelil do závaru Klimt, Hoviho lapačka vyletěla ale přesně do cesty kotouče. V 54. minutě se hrálo ve čtyřech hráčích na obou stranách. Do šance se tlačil ústecký Pavlas, nedovoleně ho ale zastavil Bauer. Početní výhodu 4 proti 3, ale domácí využít nedokázali. V následné přesilovce 5 proti 4 Antoš z dobré pozice přestřelil. Konec třetiny byl hodně nervózní a rozpliznul se v mnoha vyloučeních. Po 60 minutách byl stav na ukazateli skóre 2:2.

Desetiminutové prodloužení nezačali hosté dobře. V 62. minutě najel Jenáček zezadu do Málka a oslabil tak svůj tým. Při přesilovce 4 proti 3 mohl rozhodnout Vála. Stadion už bouřil radostí, ale kotouč se jen otřel o boční síťku. V 65. minutě zakončoval Eiseltovu akci Pazourek, Hovi byl ale proti náhlé smrti. Branka v prodloužení už nepadla, a tak na řadu přišly nájezdy. Jako první se ke kotouči postavil Jenáček a šťastně protlačil puk mezi Málkovi betony. Nikdo jiný už do černého nezamířil, a tak jeho gól byl současně i vítězný.

Vladimír Evan (Ústí nad Labem): "Měli jsme dnešní zápas rozhodnout v normální hrací době, kdy jsme měli několik přesilovek a příležitostí. Buď je to tréma, nebo svázanost baráže, ale přesilovky se nám nedaří. Přitom v základní části první ligy jsme v nich byli nejúspěšnějším týmem. Je to alfa a omega naší prohry. Do vyrovnání Vsetína na 2:2 jsme byli lepším týmem a byla to pro nás špatná branka. Byla to naše chyba a ukázala se jako rozhodující moment utkání. V pondělí ve Vsetíně si musíme věřit a uspět, abychom případně hráli rozhodující utkání před vlastním publikem. Série začíná vlastně od nuly."

Břetislav Kopřiva (Vsetín): "Jsou to vyrovnaná utkání, obě mužstva hrají na doraz. Ve čtvrtek měl štěstí soupeř, dneska se naklonilo k nám. My jsme tomu šli výkonem naproti. Kluci ze sebe vydali všechno. Stav 2:2 na zápasy je podle mě férový. Ve čtvrtek v první třetině náš výkon neodpovídal boji o existenci klubu. Náš gól na 2:2 byl velice důležitý, protože kdyby šlo Ústí s náskokem do závěrečné třetiny, těžko by se proti jejich defenzivě prosazovalo. Série je postavená na souboji brankářů, oba chytají výborně. I podle humbuku v naší kabině bylo vidět, že je dnešní výsledek pro nás velká vzpruha."