Jednobrankové vedení Vsetín neudržel, zápas se Slavií se rozhodoval v prodloužení

Helena Hegeďová, Radek Bařina • 07.01.2019

Během první třetiny mohli Valaši ukázat svou sílu hlavně v přesilových hrách. V početní výhodě se ocitli hned třikrát a Karafiát se přesto prosadil z nahození od modré čáry za vyrovnaného počtu hráčů. Druhá třetina přinesla klidné pasáže i hru nahoru dolů, ale hlavně také vyrovnávací branku Slavie. Vsetín se opět dostal do vedení, jenže tento náskok neudrželi domácí ani minutu. Nakonec se šlo za stavu 2:2 do prodloužení, ve kterém již po 14 sekundách putoval na trestnou lavici hostující Kverka. To hrálo do karet Vsetínu, za který se v nastaveném čase trefil podruhé v utkání Luboš Rob.

CHANCE LIGA - 43.kolo po 7.1.17:30
HC Slavia Praha
3:2p(1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 14. Karafiát (Rác), 50. Rob (Kopta, Holomek), 64. Rob (Pechanec) – 39. J. Doležal (Šagát, Vlček), 51. Procházka. Rozhodčí: Barek, Koziol – Lukš, Novák. Vyloučení: 6:7. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2610. Střely na branku: 34:27. Zblokované střely: 13:7. Vhazování: 39:11. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2.

VHK ROBE Vsetín: Šelepněv – Mikuš, Hryciow, Slováček, Teper, Frolo, Holomek, Jenáček – Karafiát, Kucharczyk, Rác – Jonák, Pechanec, Rob – Kopta, Pitule, Theoret – Vávra, Šilhavý, Vítek.
HC Slavia Praha: J. Růžička – Duda, J. Novák, J. Drtina, Saňa, Barák, Štibingr, Valík – Kubica, Šagát, M. Ondráček – Procházka, Kverka, L. Krejčík – J. Doležal, Vlček, Šmerha – Heldák, Kohút, Furch.

Vyrovnanou a dramatickou bitvu přineslo utkání Vsetína se Slavií. Do zápasu vstoupili aktivněji hosté a už ve druhé minutě se měl domácí gólman Šelepněv co ohánět. Tečovanou Štibingrovu střelu reflexivně vykopl před sebe, dorážející Doležal pak z dobré pozice branku přestřelil. V páté minutě neuspěl ani Procházka, který se po chybě na útočné modré řítil na Šelepněva úplně sám – souboj s mužem v masce ale prohrál. Následně převzali, především díky dvěma přesilovým hrám, iniciativu Valaši. Hra v početní výhodě se však poslední dobou VHK příliš nedaří a zápas se Slavií nebyl výjimkou. Krom několika závarů tak Pražane neměli problém hru ve čtyřech zvládnout.

První branku nakonec přinesla minuta čtrnáctá nutno dodat, že byla hodně kuriózní. Jiří Karafiát poslal nahození z poloviny hřiště obloukem na branku, Růžičkovi plachtící puk vyskočil z výstroje a pomalu dolétl za brankovou čáru. VHK vedl 1:0, pro vsetínského útočníka to však zároveň byla poslední radost v zápase, o chvíli později totiž musel odstoupit s vykloubeným ramenem. Zvýšit mohli Valaši v další přesilovce, vyjma Theoretovy střely, která skončila na Růžičkově betonu, toho ale příliš nevymysleli. Přesto byli po dvaceti minutách spokojenějším mužstvem.

Zatímco první třetina patřila přesilovkám Vsetína, v té druhé si hned 4x v početní výhodě zahráli Pražané. I díky tomu byli nebezpečnějším mužstvem, vyrovnat nepříznivý stav se jim ale dlouho nedařilo. Dopláceli především na nepřesnost v zakončení a když už mezi tři tyče zamířili, byl na místě jistý Šelepněv. Ani Valaši ale nebyli bez šancí. Ve dvacáté třetí minutě ujeli v oslabení Šilhavý s Vítkem dva proti jedinému obránci, střelu druhého jmenovaného ale zastavil Růžičkův beton.

V polovině normální hrací doby si Slavie vyzkoušela dlouhou přesilovku pět na tři. Sehrála ji ale mizerně, kromě jedné střely, která prošla těsně kolem pravé tyče, domácí branku pořádně neohrozila. Přesto se ve druhé třetině dočkali Pražané zaslouženého vyrovnání. Nejprve ovšem museli přežít jedinou přesilovku VHK v této periodě a velkou šanci Theoreta, který zblízka dorážel Kucharczykovu střelu. Růžička ale včas utěsnil skulinku mezi betony. Pak už se ale Pražané radovali. Hnedle se vyloučený Vlček vrátil na led, zapojil se do slavistického přečíslení, na jehož konci stála přesná střela Jiřího Doležela, který i s přispěním levé tyče stanovil stav po druhé třetině na 1:1.

Důrazný hokej a hra přelévající se ze strany na stranu pokračovala i ve třetině třetí. Blízko vedoucí branky byl po Kuchyrczykově akci Pitule, ten ale z dobré pozice hostující branku minul. Na opačné straně zahrozili o chvíli později Kubica s Ondráčkem, druhý jmenovaný ale přestřelil. V padesáté minutě už branka padla a radovali se z ní domácí. Holomek poslal puk na křídlo Koptovi, ten napřáhl, místo střely ale poslal křižný pas na Luboše Roba číhajícího před brankou a domácí kanonýr neměl problém uklidit puk do odkryté brány. Vedení ale Vsetínu nevydrželo ani minutu. Hned v následujícím střídání totiž nakupil sérii chyb a Slavisté trestali. Rozjetý Martin Procházka sice z levého křídla trefil jen boční síť, puk se mu ale vrátil zpět na hokejku, hostující útočník obkroužil branku a zasunul do ní puk dřív, něž se vyjetý Šelepněv stihl vrátit na své místo.

Pražany vyrovnání nastartovalo a v následujících minutách několikrát nebezpečně zatápěli domácí defenzívě, Šelepněv ale odolal. Pět minut před sirénou převzal iniciativu Vsetín, ani on se při několika vydařených akcích branky nedočkal. Dvě minuty před uplynutím šedesáté minuty se oplácení dopustil Jonák a Pražané mohli rozhodnout. V přesilovce ale nevymysleli vůbec nic, po šedesáti minutách tak skončilo utkání zaslouženou remízou.

Prodloužení odstartoval Kverkův faul a Vsetínská přesilovka čtyři na tři. Branku sice nepřinesla, dříve, než se však po návratu vyloučeného hráče přerušila hra a mohl se upravit počet hráčů na obou stranách na tři, ale padla rozhodující branka. Domácí dobrým napadáním vybojovali puk, Pechanec v přečíslení dva na jednoho ideálně přihrál Luboši Robovi a ostrostřelec VHK svou třicátou brankou v sezóně rozhodl o tom, že dva body zůstanou na Valašsku. Vsetín – Slavia 3:2.

Jiří Dopita (VHK ROBE Vsetín): Pro nás to bylo těžké utkání, jsme rádi, že jsme dokázali zvítězit a bereme dva body, ikdyž se třemi bychom samozřejmě byli spokojenější. Jirka Kafafiát má vykloubené rameno, a proto nedohrál.

Jan Srdínko (HC Slavia Praha): Dneska se hrál hodně útočný hokej s šancemi na obou stranách. V prodloužení bohužel nejsme schopni přiklonit štěstí na naší stranu, což je asi největší problém. Hrozně se nadřeme na góly, v šancích nám chybí důraz v zakončení. To je jediné, co se dá klukům vytknout. Divákům se utkání muselo líbit.