Junioři: Boj o místo naděje se zkomplikoval

Václav Trávníček, Viktor Krus • 17.01.2009

V s e t í n – V důležitém sobotním utkání, které mohlo odvrátit hrozbu posledního místa, se střetl domácí Vsetín s favorizovaným Zlínem. Valaši překvapili soupeře jako první, když se v 12.minutě trefil Vávra. Jenže neuběhly ani necelé tři minuty a Zlín srovnal zásluhou Šouly na 1:1. Domácí sice šest vteřin před koncem prvního dějství dokázali vstřelit vedoucí branku, ale po bezgólové druhé třetině hosté z Baťova města rozhodli. Berani potvrdili své postavení v tabulce a naprosto třetí dvacetiminutovku ovládli. Vsítili v ní čtyři branky a zvítězili 2:5. Po smolné prohře na ledě Třebíče se tak vsetínským juniorům boj o záchranu zkomplikoval.

- 37.kolo so 17.1.12:00
Berani Zlín
2:5(2:1, 0:0, 0:4)
Branky a nahrávky:12. Vávra (Vítek, Kubo), 20. Vítek (Sys) - 15. Šoula (Horák), 42. Puna (Gois), 44. Finsterle (Šlahař, Šoula), 53. Indrych (Šoula). Vyloučení: 13:10, navíc Martyčák (VSE) a Goiš (ZLN) OT do konce utkání. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:5.
VHK ROBE Vsetín: Hromada - Sadil, Trška, Jaškin, Šimurda, Kapr, Farda, Lukeš - Kopún, Vítek, Kubo, Surovčík, Martyčák, Klimek, Pořický, Vávra, Sýs, Valigura, Jurík.
Berani Zlín: Zavadil - Matula, Matějíček, Šenkeřík, Zábojník, Řezníček, Vodák, Musil, Horák - Puna, Šlahař, Klhůfek, Goiš, Finsterle, Honejsek, Šoula, Vodný, Indrych, Čech, Křemeček.
V sobotu odpoledne se opět potvrdilo, že valašské derby smazává rozdíly v tabulce. Předposlední Vsetín dokázal na Lapači hrát se čtvrtým Zlínem čtyřicet minut vyrovnanou partii a nebýt nevyužitých šancí, mohl se radovat ze tří bodů. První vážnější šanci si však vypracovali hosté z Baťova města. Řezníček v šesté minutě vypálil od modré a jeho střelu před vsetínským Hromadou dorážel Klhůfek. S dotírajícím forvardem si však strážce vsetínské svatyně poradil, stejně jako s Matulovou nebezpečnou ranou o minutu později. Domácí poprvé zahrozili v jedenácté minutě. Kapitán Jurík našel v mezikruží osamoceného Sýse, jehož teči chybělo několik milimetrů a skončila by za Zavadilovými zády. Byli to ale přesto domácí, kteří se radovali jako první. Vítek nejprve obkroužil s pukem zlínskou branku a přihrál na modrou Kubovi, jehož střelu tečí přesně usměrnil Tomáš Vávra – 1:0.

Hosté se však dokázali brzy oklepat. Při vyloučení Sýse zamkli žlutozelené v jejich obranné třetině a zasypávali Hromadu deštěm střel. Šoula pak na útočné modré ujel dvěma obráncům a nekompromisně zamířil k pravé tyči vsetínské branky – 1:1. V šestnácté minutě se do situace dva na jednoho dostali domácí Jurík s Vávrou, ale střelec prvního vsetínského gólu trefil jenom dobře postaveného Zavadila. V poslední minutě úvodní dvacetiminutovky pak hosté poznali staré moudro nedáš – dostaneš. Goiš nejprve trefil tyč Hromadovy klece, načež na druhé straně dopravil puk za brankovou čáru David Vítek. Sudí gól navzdory legitimním protestům Beranů uznal a tak šli Vsetínští do kabin s hudebným vedením.

Pár okamžiků po úvodním buly druhého dějství se opakovala stejná situace, jako při druhé vsetínské brance. S tím rozdílem, že nyní se utvořila trma-vrma před Hromadou, který však po odpískání vylovil puk ze své lapačky. Diváci na ochozech stadionu Na Lapači byli dokonce svědkem menší šarvátky, jejímiž aktéry se stali vsetínský Pořický a zlínský Křemeček. Druhý jmenovaný mohl v polovině utkání strhnout vedení na stranu Beranů, ale v přesilovce netrefil odkrytou branku. Následně se akcí opět blýsklo duo Jurík – Vávra. Vsetínský kapitán si nabruslil k vrcholu levého kruhu, našel před Zavadilem Tomášem Vávru, ale ten ani tentokrát nebyl úspěšný.

Vsetínu dělaly zejména ve druhé části velké problémy zlínské přesilovky, Jakmile byli Berani v početní výhodě, hrozilo bezprostřední ohrození Hromadovy klece. Jednu z největších šancí spálil Jakub Musil. Na druhé straně nebezpečně zahrozil Kopún, když z bezprostřední blízkosti netrefil branku.

Do třetího dějství vstoupili hosté a jasným cílem: vyrovnat. A podařilo se jim o hned zkraje třetiny. David Puna napřáhl na modré a prostřelil vše, co stálo před ní – 2:2. Když následně Jurík promáchl před prázdnou bránou Zlína, udeřili hosté potřetí. Hráči čtvrtého celku extraligy vybojovali v rohu hřiště puk, Lukáš Finsterle si nabruslil před Hromadu a poslal touš mezi jeho betony. Na obrat skóre už svěřenci trenéra Halouzky nezareagovali. Sýs sice nebezpečně vypálil z mezikruží, ale fakt, že puk skončil v Zavadilově výstroji, jenom dokumentoval střeleckou impotenci domácích. Krátce po uplynutí přesilovky, v době, kdy domácí čelili dobíhajícímu zlínskému tlaku, zasadil Valachům rozhodující ránu Indrich. Mistři republiky z roku 2007 sice dostali možnost vrátit se do zápasu během dvojnásobné početní výhody, ale k většímu ohrožení Zavadilovy svatyně se nedostali.

Vsetínský trenér Halouzka zkusil ještě vabank – půldruhé minuty před koncem putoval Hromada na střídačku a domácí to zkusili v šesti proti čtyřem. Po vyloučení Juríka se jejich výhoda zmenšila, hrálo se 5 na 4. Powerplay však pro Valachy nedopadlo dobře, pátou branku Zlína a svoji druhou v utkání přidal do opuštěné vsetínské klece čtrnáct vteřin před koncem Finsterle. Závěrečná bitka mezi Martyčákem a Goišem už nic nezměnila na tom, že Vsetínští junioři podlehli rivalovi ze Zlína 2:5. Protože v pátek zároveň podlehli poslední Třebíči a ta v sobotu získala bod v Třinci, zredukoval se náskok na poslední tým tabulky na jediný bod.