Junioři dlouho vedli, nakonec v Přerově těsně prohráli

Jan Skopalík, Radek Bařina • 27.11.2011

Bez bodového zisku se vracejí junioři VHK Vsetín z přerovského ledu. Hosté sice, díky brankám Štrbíka a Klimka, vedli po úvodním dějství 2:1, ve třetí dvacetiminutovce ale domácí hráči dokázali dvěma brankami strhnout vítězství na svou stranu. Utkání rozhodovaly přesilovky. Zatímco Vsetínští z mnoha početních výhod nedokázali využít ani jedinou, domácí zužitkovali hned dvě. Zubr tak vyhrál 3:2 a v tabulce odskočil Valachům na tři body.

Liga juniorů, skupina Východ - 19.kolo ne 27.11.11:00
HC ZUBR Přerov
3:2(1:2, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 6. Klimecký (Vaněk), 46. Gazda (Bosák), 56. Tomeček (Gazda) - 5. Štrbík (Vítek), 10. Klimek (Daněk). Rozhodčí: Klimecký - Šimčík, Novotný. Vyloučení: 9:7, navíc Vítek 10 min. OT (VSE. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Střely na branku: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2. Průběh utkání: .
HC ZUBR Přerov: Vrzala - Vávra "A", Sklenář, Maršálek, Malinek, Vaněk "C", Klimecký, Kostiha, Kvapil, Běhal, Šťastný "A", Gazda, Javora, Kocan, Halla, Bosák, Tomeček, Chovanec
VHK ROBE Vsetín: Michálek - Studený, Daněk "A", Horák, Zbranek, Medvedev, Šimon, Vítek, Klimek, Valenřík, Kývala "A", Štrbík "C", Báchor, Hradil, Tobola

Napínavé utkání nabídlo svou šanci první hokejstům s logem pivovaru ZUBR na dresech. To si domácí Daniel Kocan sjel zpoza brány, ale brankář hostí byl pozorný. Naopak Vsetín z první větší šance udeřil. Psal se čas 4:48 a kotouč dostal před bránu David Vítek a za brankovou čáru jej v klidu uklidil kapitán Martin Štrbík (0:1). Vsetín se tak ujal vedení, ale Zubři hráli dál tak aby vyrovnali. Za necelou minutu se hráči Přerova rozestavili v přesilovkové formaci a Jakub Klimecký objel bránu a servíroval kotouč před bránu, kde si ho nešťastně srazil za záda vlastního brankáře hostující obránce (1:1).

Bylo vyrovnáno a hráči ve žlutých dresech se dál tlačili do útočného pásma Vsetína. V 8. minutě při vlastním oslabení vystihl rozehrávku Vsetína Petr Vaněk a ujížděl sám na gólmana. By však zezadu potažen a Zubři měli možnost zahrát si další přesilovou hru. Tuto možnost však promarnili a navíc ještě inkasovali. Nechali si ujet hráče Vsetína Davida Klimka, ten ukázal záda přerovským obráncům a blafákem ala Lukáš Kašpar pohnul se skórem znovu ve prospěch hráčů z Lapače (1:2).

Přerov se však nevzdával a v 11. minutě si vybruslil do palebné pozice Martin Gazda a vystřelil. Branka z toho nebyla. O dvě minuty později dorážel ve výborné pozici Martin Javora, ale gólman Vsetína držel akcie svého týmu. Ještě v téže minutě střílel z mezikruží vsetínský Martin Štrbík, ale další branku na svůj účet již nepřidal. Do konce třetiny jsme byli svědky už pouze dvojnásobného vyloučení a žádný z týmů se již do vážnější šance nedostal.

Druhá třetina začla v režii přerovských hokejstů. Jako první se pokoušel do střelecké listiny zapsat Martin Javora, ale v dobré pozici mezi kruhy nebyl úspěšný. Poté se Zubrům naskytla obrovská příležitost, když hosté dvakrát faulovali a Přerov si zahrál dlouhou dvojnásobnou přesilovku. Tato přesilovka však hráčům nevyšla vůbec. Nedostali se v ní do žádné vyložené šance a střely, které vysílali obránci většinou neprošli ani k bráně, protože je dobře blokovala hostujíci bránící trojce.

Přerovští hráči tak drželi přítomné diváky stále v napětí. Když však ve 31. minutě trefil po své střele z kruhu tyč hostující David Klimek tak byli rádi mladí Zubři, že neprohrávali o víc jak jen o gól. Zanedlouho se dostal Martin Gazda do samostatného úniku a hostujícím hráčům nezbývalo nic jiného než zatáhnout za záchranou brzdu. Toto postřehl i rozhodčí a nařídil zcela správně trestné střílení. K tomu se musel postavit sám postižený, ale svou kličku do forhendu nedotáhl do úspěšného konce a přesto, že úmysl byl dobrý tak tuto šanci gólman vykryl. Poté si zahrál Přerov opět v oslabení, ale do velké šance se dostal Jaroslav Tomeček z Přerova. Svou ránou jen těsně minul cíl, když jí ještě z notnou dávkou štěstí pomohl nad bránu koncem hole hostující gólman. Poté se opět jen vylučovalo a hra ztratila tempo.

Poslední část hry začínali Zubři v oslabení ve třech, ale přešilovku přečkali bez inkasované brány, když se ukázkově bránili. Nakonec až ve 44. minutě si objel bránu vsetínský Ondřej Zbranek a nechal vyniknout brankáře Kubu Vrzalu. O minutu později se mohli hosté hodně přiblížit bodovému zisku. V mezikruží měl na holi kotouč Josef Daněk ze Vsetína, ale nedal a karta se začala pomalu otáčet. Přerovští si zahráli další přesilovku, kterou dokázali bleskově využít. Na modré čáře natáhl ke střele Tomáš Bosák, kotouč se dostal až před nehlídaného Martina Gazdu, který si jej ještě stáhl do bekhendu, čímž si odkryl celou bránu a chladnokrevně zavěsil (2:2).

Na další a rozhodující branku ještě bylo času dost. Zubři se však museli čtyři minuty bránit ve čtyřech, protože udělali dva po sobě jdoucí hloupé fauly. Zubři však oslabení přežili a posléze se dočkali i své šance. Ta přišla v čase 55:20. Hosté špatně střídali a pro kotouč si najel v útočném pásmu střelecky velmi aktivní Jaroslav Tomeček a dobře mířenou ránou pod paži hostujícího gólmana rozjásal přerovské diváky a střídačku(3:2). Zubři se tak poprvé dostali do vedení, které mohli ještě zvýšit. V předposlední minutě si před bránu sjel Jakub Klimecký, dostal přesný kotouč, ale svou střelu zamířil těsně nad bránu. Poté následoval oddechový čas pro hosty. Vsetínští odvolali brankáře a dostali se v útočném pásmu k několika nebezpečným ranám. Většinu z nich však schytali hráči Zubru, zejména Vojta Sklenář. A ty rány které prošly dobře vykryl Kuba Vrzala. Zubři se tak mohli radovat z plného bodového zisku.

Petr Vaněk (kapitán a útočník HC ZUBR Přerov): Dnes to byl bojovný výkon. První třetina byla taková trošku ospalejší, ale pak jsme na to od druhé třetiny šlápli. Škoda mohlo to být lépe odehrané. Soupeř byl sice kvalitní, ale my jsme nedávali góly, což se nám mohlo vymstít. Ale nakonec jsme to ubojovali a vyhráli.

Miroslav Kubo (trenér VHK Vsetín): Jestliže hrajem v tak vyrovnaném zápase osm přesilovek a nedáme tam ani branku tam nemůžem asi pomýšlet na nějaký bodový zisk. I když řekněme, že dvě třetiny jsme to měli rozehrané dobře nicméně soupeř vsadil na hru na hranici pravidel, která slavila úspěch. Dneska se to takhle hraje. Je otázka jestli to rozhodčí píská nebo ne, ale na to se určitě nemůžem vymlouvat. Neproměněné šance, zásadní chyby v oslabení, kdy Přerov vstřelil dva góly při naší početní nevýhodně a ten třetí, kdy jsme špatně vystřídali tak o tom se nemá cenu ani bavit. My můžeme akorát vzít metlu a zamést si před vlastním prahem.