Junioři porazili Porubu, v pondělí je čeká klíčový duel v Jihlavě

Václav Trávníček • 29.03.2014

Junioři VHK pokračují ve vítězném tažení, v sobotu dokázali porazit soupeře z Poruby 5:3 a před klíčovým pondělním duelem proti Dukle Jihlava si udrželi psychickou pohodu. Valaši vstoupili do utkání ve velkém stylu a v polovině zápasu vedli už 4:0. Ostravský celek však dokázal snížit na rozdíl jediné branky a následně mohl srovnat v pětiminutové přesilovce, kterou naštěstí pro VHK nevyužil. Uklidnění zelenožlutým přinesl až zásah Jindřicha Abdula do soupeřovy prázdné klece v poslední minutě. Zda se Vsetínu podaří udržet juniorskou extraligu i pro následující ročník, výrazně napoví pondělní bitva v Jihlavě.

ELJ - B4 so 29.3.13:30
HC RT TORAX Poruba 2011
3:5(0:3, 2:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 31. Baca (Pobuta), 39. Kaleta (Schwarz, Síkora), 46. Síkora – 7. Zvonek (Neuwirth), 7. Stodůlka (Abdul), 10. Stodůlka (Žák, Ščotka), 29. Daněk (Ščotka, Abdul), 60. Abdul. Rozhodčí: Minář – Bryška, Novák. Vyloučení: 4:3, navíc Gola (POR) 10 min. OT - Neuwirth (VSE) 5 min. + OK. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 200. Střely na branku: 30:37. Průběh utkání: 0:4, 3:4, 3:5.
HC RT TORAX Poruba 2011: Šrámek (7. Maček M.) – Pobuta, Baca, Puškár, Síkora, Kotas, Ryška, Štěpán – Gola P. Gola R., Gřeš, Schwarz, Kaleta, Brnčál, Maček D., Bartoň.
VHK ROBE Vsetín: Bača – Žabčík, Hryciow, Žák, Hruška, Červínek, Zuzaník, Ščotka, Hajda – Pokorný, Klečka, Kucharčík, Daněk, Hořanský, Stodůlka, Neuwirth, Grygar, Abdul, Zvonek.

Hokejisté Vsetína vstoupili do utkání podstatně lépe a porubská obrana se měla od úvodních minut co ohánět. Pokorný s Hořanským ještě ztroskotali na Šrámkovi, ale další akce již měla gólovou tečku. Robert Neuwirth spíše jen plácl do puku, který se doklouzal až za brankovou čáru. Hrstka vsetínských fanoušků ještě pořádně nestačila oslavit první trefu a důvod k radosti měla podruhé. Za pouhých devět sekund zamířil přesně pod horní tyč Lukáš Stodůlka.

Na dvě rychlé branky rozjeté valašské mašiny reagovala porubská střídačka oddechovým časem a změnou gólmana. Mezi tři tyče se postavil Marek Maček, ale ani on dlouho neudržel čisté konto. V přesilové hře napřáhl na modré Žák a Lukáši Stodůlkovi stačilo lehkou tečí navýšit už tak pohodlný vsetínský náskok. A z porubského pohledu mohlo být ještě hůře, kdyby Hořanský v situaci dva na jednoho neposlal puk jen do připravené Mačkovy lapačky.

Porubským juniorům nešla upřít snaha, ale na zelenožluté, kteří hýřili pohybem, v úvodu zkrátka neměli. V jediné vážnější šanci nastřelil Brnčal břevno vsetínské branky. Na opačné straně naopak mohli v závěru úvodní tercie počtvrté udeřit hladoví Valaši, Pokorný a později i agilní Hořanský v dobrých pozicích neměli dobře seřízená mířidla a do šaten se tak odcházelo za prakticky rozhodnutého stavu 0:3. Vsetínští navíc dál pokračovali v aktivitě.

Šancí však v prostředním dějství výrazně ubylo. Až třetí přesilová hra hostujícího týmu přinesla další změnu skóre. Střílenou přihrávku od modré tentokrát usměrnil lehkou tečí za Mačkova záda Josef Daněk. Porubští pak měli k dispozici takřka minutovou přesilovku pět na tři a v ní už dokázali smazat nelichotivou nulu na svém kontě. Na modré napřáhl Jakub Baca a přesným přízemním pokusem ještě pro domácí vykřesal jiskru naděje.

Valaši si začali pomáhat fauly a vzápětí hrál RT TORAX v další dvojnásobné početní výhodě, v ní nemířili špatně Baca s Puškárem, ale Bača si počínal velice jistě. Snížení Porubě očividně prospělo a hosté měli rázem nemalé problémy. Ještě do přestávky museli spolknout druhou hořkou pilulku. Síkorovu střílenou přihrávku od modré zachytil Schwarz, jenž kus černé pryže posunul na volného Jakuba Kaletu a ten u tyče procedil touš do sítě.

Závěrečné dějství se proměnilo v pořádný boj, který mohl Vsetín hned zkraje rozhodnout. Pokorný měl před sebou poloprázdnou klec, ale Maček se stačil na brankové čáře skvěle roztáhnout. Co se nepodařilo favoritovi, zvládla na druhé straně houževnatá Poruba. Jakub Schwarz si najel do dobré střelecké pozice mezi kruhy a nechytatelnou střelou pod horní tyč pořádně zdramatizoval zápas, který se od začátku hrál v pořádném tempu.

Necelých devět minut před třetí sirénou měla Poruba ideální šanci na vyrovnání, když Neuwirth u mantinelu nešetrně sestřelil Gřeše, za což vyfasoval od sudího Mináře trest do konce utkání za naražení zezadu. Dlouhé pětiminutové oslabení však hosté nesmírnou bojovností precizně ubránili. V závěru už Porubští na vyrovnání nedosáhli, naopak při hře bez brankáře pečetil vsetínské vítězství trefou do odkryté klece Jindřich Abdul a hosté si mohli oddechnout.

Petr Trojan (trenér Poruby):
Zápas se pro nás začal vyvíjet přesně tak, jak jsme si nepřáli. Dostali jsme hloupé góly a rázem jsme po pár minutách prohrávali 0:3. Vsetín pak ještě přidal další branku, ale klobouk dolů před kolektivem, který i za takového stavu nesložil zbraně a bojoval opravdu do poslední minuty. Myslím si, že jsme byli Vsetínu vyrovnaným soupeřem. Kluci to nezabalili a výsledek jim nebyl lhostejný. Děkuji jim za to, jak k utkání přistoupili, jen škoda smolného začátku.

Luboš Jenáček (trenér Vsetína):
Přijeli jsme s tím, že chceme vyhrát za tři body, abychom v pondělí v Jihlavě měli o co hrát. Všichni viděli, že jsme schopní hrát dobrý hokej a mít i pěkné hokejové momenty. Bohužel už v sezoně se nám několikrát stalo, že jakmile se dostaneme do výraznějšího vedení, tak kluci jako by přepnou na volnější režim, začnou hrát takový až veteránský hokej a podcení určité situace. Soupeř od druhé třetiny přidal na důrazu a dal kontaktní góly. Udělali jsme zbytečné fauly a za stavu 3:4 to byly pro mě infarktové situace, kdy jsme se bránili pětiminutovému oslabení. Ale když nám teče do bot, kluci se semknou a na krev to ubránili. Závěr už jsme odehráli dobře a Porubu, která hrála od druhé třetiny velmi dobrý hokej, jsme v podstatě už do ničeho nepustili. Musíme se psychicky připravit na zápas v Jihlavě, dát do toho všechno, pokusit se zvítězit a zachránit extraligu.