Vítězství Vsetína v Porubě pečetil Holík

Václav Trávníček • 11.09.2012

Úterní přípravné utkání na ledě Poruby vsetínští hokejisté zvládli. Valaši rozhodli ve třetí části hry, kdy vstřelili dvě branky a zároveň ustáli dvojnásobné oslabení i samostatný nájezd, který zlikvidoval brankář Hromada. Poslední branku zápasu si připsal sváteční střelec Radek Holík. Další přípravu sehrají Vsetínští v pátek na domácím ledě s Přerovem, duel startuje výjimečně až v 19:30.

Příprava - přát. út 11.9.18:00
HC RT TORAX Poruba 2011
1:4(0:1, 1:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 21. Matějka - 4. Zúbek (Vrba), 32. Kajaba (Mikšovský), 47. Kubo (Tesařík, Žabčík), 48. Holík. Rozhodčí: Mikula – Moravec, Rapák. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 207. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4.
HC RT TORAX Poruba 2011: Gleich – Wolf, Zientek, Šindelář, Hruzík, Slavík, Axman, Spusta, Mládenka – Buček, Vidlák, Vaněk, Holuša, Pavlačka, Sedlář, Seidler, Šimkovič, Galajda, Chomič, Zuber, Matějka.
VHK ROBE Vsetín: Hromada – Farda, Vrba, Mečiar, Tichý, Tesařík, Žabčík – Zúbek, Holík, Vítek, Kajaba, Korčák, Mikšovský, Kubo, Podešva, Brezani.

Začátek zápasu se trošku opozdil. Diváci se zahřívali fanouškovskými pokřiky a díky poměrně menší divácké tribuně byla atmosféra jako ve vyprodané aréně. Po úvodním buly se do útoku vrhli domácí borci. Šimkovič střelou po ledě vyzkoušel připravenost Hromady. A i hosté se dostali na dostřel Gleicha, jenže brzy se opět hrálo v obranném pásmu Vsetína. Z úvodní branky se nakonec radovali hosté. Vrba podržel puk na modré a po zpracování jej vypálil na bránu, kde šikovně tečoval František Zúbek. Vsetínští začali být aktivnější, dobře si přebírali hráče a RT TORAX se již nedokázal tolik prosazovat. V sedmé minutě se dostal do oslabení a nabídl soupeři šanci navýšit vedení. Jenže přesilovka Vsetínu moc nevyšla a nabízenou výhodu nevyužil, přestože Žabčík slibně střílel od modré.

V polovině třetiny se hra obou týmů vyrovnala. Srovnat mohl po dobré střele Zientek, puk však skončil na tyči. Porubští se snažili vstřelit gól ihned po vhazování v útočném pásmu. V gólové radosti je vždy zastavily brusle nebo pohotové reakce gólmana Hromady. Na druhé straně se nenechal překonat ani domácí gólman po střelách Vítka nebo Vrby. V šestnácté minutě si zahráli oslabení i hosté a RT TORAX střelbou nešetřil. Od modré pálili Zientek s Šindelářem a Wolfem v pravidelných intervalech, jenže jejich střely nebyly tečovány tím správným směrem. Vsetínští oslabení ubránili a hned se vrhli do útoku. Diváci v první třetině gól již neviděli a do kabin šli spokojenější Valaši.

Diváci se nestačili usadit na chladné sedačky menší porubské haly, když domácí RT TORAX po dvaceti vteřinách hry v druhé třetině srovnal. Situaci dvou na jednoho vzal na sebe Jan Matějka a Hromada byl překonán. Oba týmy předváděly v druhém dějství úplně jiný hokej. Útočný s rychlými přechody přes střední pásmo. A o střely a nebezpečné akce na brankovištích nebyla nouze. Gleich vychytal Fardu i pokus Zúbka. Jeho protějšek Hromada si poradil se střelou Šindeláře i Holuši. Na ledě přibylo osobních soubojů a ostrých střetů. V třicáté minutě si šli zchladit hlavy dva kohouti – Vaněk s Tesaříkem. Při hře ve čtyřech se šikovně probojoval za obranu Vsetína Slavík a dostal se do slibné šance skórovat, ale při kličce upadl a nedokázal poslat kotouč do odkryté brány.

Vsetín v následujícím útoku dokázal překonat domácího gólmana, kterému puk po střele Reného Kajaby propadl pod lapačkou. Na ledě stále přibývaly osobní souboje a tvrdé střety na mantinelech. A tak se často hráči uklidňovali na trestné lavici. Ve čtyřech se hrálo celkem třikrát. Poslední minuty prostřední tercie se hrálo převážně v obranném pásmu RT TORAXu. Střelecky neuspěli Farda, Žabčík, Korčák a zpoza brány nepřekvapil Gleicha ani Brezani. A pohořel i tandem Podešva – Kubo. Do šaten odcházeli domácí opět s jednobrankovým mankem.

Nejvíc práce měl Hromada se střelami porubských obránců. Zientek sice pálil těsně vedle, ale při šikovné teči by kotouč mohl v bráně skončit. Hruzík střílel a Seidler před bránou tečoval, jenže Hromada byl připraven puk lapit. Domácí měli dobrý start do třetí třetiny, ale po sedmi minutách se jim obranná hra rozpadla. Tesařík nahodil puk na bránu a Martin Kubo dorážkou zvýšil na 1:3. Buly ve středovém kruhu vyhráli hosté. Zúbek se k dorážce dostal pozdě, ale vše napravil po zmatcích v domácí obraně Radek Holík a Vsetín vedl 1:4.

V třiapadesáté minutě hrál Vsetín přesilovku a zamkl domácí v obranném pásmu. Další branku nevsítil a RT TORAX měl poté šest minut nato, aby se pokusil nepříznivý stav zvrátit. Mládenka pálil nad tři tyče a v přesilovce, kterou Porubě Vsetín nabídl, si domácí jen bezúčelně nahrávali. Pak se hosté dostali do tří. Hruzík poslal puk na bránu, útočníci se pokoušeli dostat puk za Hromadu. Jenže kotouč v brankovišti zalehl Tomáš Mečiar a rozhodčí Mikula nařídil trestné střílení. K tomu se postavil Martin Buček, ale bekhendovou střelou nedokázal dostatečně zvednout kotouč nad Hromadovy betony. V poslední minutě zaváhal se střelou Slavík, puku se zmocnil Mikšovský, který nastřelil tyč Gleichovy brány. V úplném závěru se snažil změnit stav Pavlačka, ale výsledek 1:4 se do konce zápasu již nezměnil.

Zápas měl náboj a velké nasazení obou soupeřů. Nikdo z hráčů se nevyhýbal soubojům, i když se hrál jen přípravný mač. A výsledek neodpovídal předvedené hře. Poruba nebyla vysloveně horší než Valaši, jen ji chyběla přesnější, častější a pohotovější střelba. A hlavně v přesilovkách. Vsetínští dokázali trestat chyby soupeře a zaslouženě vyhráli.

Aleš Tomášek (HC RT TORAX Poruba 2011): „Na začátku druhé třetiny jsme dokázali rychle vyrovnat a měli jsme tam několik dalších šancí, ale nedokázali jsme je využít, naopak jsme dostali lacinou branku a třetí třetina už patřila jasně Vsetínu, přestože to bylo asi opticky vyrovnané. Inkasovali jsme góly po velkých hrubkách.“

Viktor Hlobil (VHK Vsetín): „Už se nám trošku krystalizuje sestava, ale chyběli nám dva důležití hráči. Také Porubě chyběli dva hráči, kteří by měli být pro tým velice důležití. Výborně jsme zvládali obrannou činnost ve středním pásmu. V obraně se ještě vyskytovaly chyby, ale bylo jich méně než v předchozích přípravných zápasech, takže tentokrát můžeme být s výsledkem i hrou spokojeni.“