Na Plzeň dorostenci Vsetína nestačili

Kristýna Guricová, Radek Bařina • 10.10.2008

V s e t í n – V utkání 11. kola dorostenecké extraligy se vsetínští mladíci postavili rozjeté Plzni. Po vyrovnaném úvodu utkání se do vedení dostali hosté, když pokusem z poloviny hřiště zaskočil domácího gólmana Sommera Culek. Opaření Valaši v zápětí inkasovali podruhé a otěže utkání tímto definitivně připadly do rukou Plzeňským. Vsetín sice dál pokračoval v bojovném výkonu a v úvodu druhé části dokonce dokázal Kajabou snížit na rozdíl jediné branky, více jim však s přehledem hrající hosté nedovolili a ze Vsetína si tak po zásluze odvážejí tři body za vítězství 5:2

- 11.kolo pá 10.10.17:00
HC Škoda Plzeň
2:5(0:2, 1:1, 1:2)
Branky a nahrávky: Branky a nahrávky: 23. Kajaba (Kitzberger, Ondra), 58. Kitzberger (Kajaba) - 10. Culek (Karpíšek), 11. Pejchar (Noga, Němec), 26. Culek (Hájek), 46. Mainer (Karpíšek), 55. Erben (Hájek). Rozhodčí: Kusý - Adamec, Dočkal. Vyloučení: 6:8. Využití: 0:1 V oslabení: 0:0. Diváci: 120. Střely na branku: 32:24. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:5, 2:5.
VHK ROBE Vsetín: Sommer (11. Belák) - Pelc, Hurtík, Trška, Mlýnek, Tyralík, Studený, Synek - Ondra, Daněk, Kitzberger, Kubát, Adámek, Horehleď, Podešva, Slováček, Kozák, Djorič, Klimek, Kajaba.
HC Škoda Plzeň: Makarovič - Houfek, Kvapil, Špaček, Karpíšek, Varačka, Blumentrit - Pour, Pejchar, Mainer, Vizinger, Culek, Váchal, Erben, Noga, Mrázek, Němec, Pacanda, Hájek, Beran.
Již od úvodních minut pátečního střetnutí mezi dorostenci Valašského hokejového klubu a Plzně měli hosté z Čech mírnou převahu. V první vážnější šanci utkání se ve 3. minutě ocitl Stanislav Erben, kterému se však nepodařilo dorazit kotouč do polo-odkryté klece. V čase 5:14 zasáhl poprvé do hry také hlavní sudí, když poslal za katr jednoho z domácích. Situaci v přesilovce vzal do svých rukou Michal Špaček, jenž založil na modré čáre útočnou akci, která se vyvinula ve velký tlak Plzně, který mohl v 7. minutě korunovat Tomáš Blumentrit, avšak nebyl schopný protlačit touš přes skrumáž těl před vsetínskou bránou.

Se skončením oslabení se konečně do hry začali dostávat také zelenožlutí a na ledě byla patrná jejich snaha. Obrovskou ránu jim však zasadil Jakub Culek, který v čase 9:48 pouze nahodil kotouč z poloviny hřiště na vsetínskou klec a brankáři Sommerovi se černá guma pouze otřela o lapačku a pomalu zapadla do středu brankové konstrukce (0:1). Aby toho pro Valachy nebylo málo, uběhlo pouhých 30 vteřin hry a skóre zápasu se měnilo podruhé. Hned z další plzeňské akce se ze závaru před brankou prosadil ránou mezi Sommerovy betony Daniel Pejchar (0:2) a domácí brankář se rozhodl pro střídání.

V úvodu 13. minuty potrestal hlavní sudí Kusý sporně jednoho z domácích hráčů a nastartoval tím kolotoč sporných a někdy i lehce nepochopitelných vyloučení, které však byly v neprospěch obou stran. Plzeňským se ale nabídnutá přesilovka příliš nevydařila. Do akce je postrčila až nedůslednost ve vsetínské obraně, která vyvrcholila v únik hned tří plzeňských hráčů. Z této situace sice branka nepadla, avšak domácí hráči se při ní celkem zapotili – puk se totiž od brankáře odrazil pouze do brankoviště a situaci tak musel zachraňovat až jeden z domácích obránců, který vyhodil kotouč do bezpečí.

Počínaje 15. minutou se až do konce první části v pěti téměř nehrálo. Nejprve byl vyloučen hostující Váchal, kterého o minutu později následovali také Slováček (Vse) a Mrázek (Plz) za hrubost, hra však pokračovala v pěti proti čtyřem, ve prospěch Plzně. Do slibné situace se ke konci 16. minuty dostal Culek, který unikal do útočného pásma, těsně za modrou však proti němu výborným obraným zákrokem zasáhl David Týralík a jeho šanci tak zmařil. To však bylo ze strany Plzně vše a díky hlavnímu sudí se situace na ledě ještě obrátila a po vyloučení hned dvou Plzeňských dostali Valaši hrát 1:12 dlouhou přesilovku v 5 proti 3. Podešvova lajna se sice držela útočného pásma, avšak hra bez pohybu a střelby vyústila pouze v půtku před hostující bránou.

To oč se Vsetínští marně snažili ke konci 1. třetiny, se jim podařilo v úvodu té druhé. V čase 22:18 poslal Sebastian Kitzberger z rohu kluziště touš René Kajabovi před bránu a ten ranou z první nedal Makarovičovi šanci (1:2). O chvíli později mohlo být dokonce vyrovnáno, když se do akce 2 na 1 dostali Podešva s Trškou, před bránou si vyměnili puk, avšak prvně jmenovaný v závěru kotouč napálil mimo plzeňskou klec. Nedáš – dostaneš. V čase 25:03 mohli Valaši nevyužité šance litovat – Plzenští totiž využili ponechané výhody po faulu jednoho z domácích, když ránou od modré trefil Jakub Culek prázdné místečko nad Belákovou lapačkou (1:3).

Vsetínští však svůj boj nevzdali a dál se snažili dostat se k ohrožení hostující svatyně, proti však byli Plzenští, kteří domácí k vlastnímu brankáři pouštěli jen minimálně a sami vycházeli ze zabezpečené obrany, o to nebezpečnější však jejich případné výpady byly. Závěr druhé části hry se tak obešel bez vzrušení před jednou či druhou brankou a do konce třetiny se tak už brankové světlo nerozsvěcovalo.

Úvod třetího dějství patřil Valachům, kteří dohrávali přesilovku, kterou ve druhé třetině přerušila siréna. Nic nového ale domácí na Plzeň nevymysleli a i díky dalšímu vyloučení, tentokrát na straně domácích, se dostali zpět ke slovu hosté. V čase 45:43 se pouhých 25 sekund po vyloučení Pelce radovali po čtvrté. Od kruhů se napřáhl Karpíšek a jeho ránu usměrnil těsně před Belákem za brankářova záda Petr Mainer (1:4). V 53. minutě se do další gólové šance dostal jeden z Plzeňských, avšak další změně ve skóre stál proti strážce domácí klece, který se proti plzeňskému útočníkovi vytáhl šikovným zákrokem lapačkou. Zahřmělo se však i na druhé straně a to když se do šikovné akce probojoval Klimek, v nejdůležitější fázi mu však došly síly k zakončení.

To hosté byli v zakončení mnohem důraznější a v závěru 55. minuty se tak radovali po páté: na Hájkovu nahrávku si najel Stanislav Erben a svůj brejk těsně před Belákem úspěšně zakončil (1:5). Valaši ale ani v rozhodnutém utkání hlavy nesklonili a bojovali dál, což jim ovoce přineslo v čase 57:10, kdy Kitzberger plácl do puku a ten přepadl hostujícímu brankáři nad rameny do brány (2:5). Přes inkasovanou branku si však hosté závěr zápasu bez sebemenšího problému pohlídali a po kvalitním výkonu si připsali 3 body do tabulky ELD.