Na Valašsko přichází zima, tygří skalp příjde vhod

Michal Berg, Michal Veselý • 24.10.2006

V s e t í n - Po pěti porážkách v řadě dokázal Vsetín poprvé od loňského února vyprášit kožich libreckým Bílým Tygrům. Hosté nedokázali odpovědet na rychlé branky Roba a Sakrajdy v první třetině, čisté konto velmi dobře chytajícímu Vehviläinenovi zkazil až deset minut před koncem Pabiška. Na rozdíl od minulého domácího zápasu s Karlovými Vary si ale domácí své vedení pohlídali a mohli oslavit pátou tříbodovu výhru v sezóně.

- 18.kolo út 24.10.17:00
Bílí Tygři Liberec
2:1(2:0, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 4. Rob (Berzinš), 13. Sakrajda (Sabol) - 50. Pabiška (Klimenta). Rozhodčí: Smeták - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 9:9, navíc Klimenta 10 min. OT. Využití: 2:0. Diváci: 2499. Střely na branku: 27:29.
VHK ROBE Vsetín: Vehviläinen - Kučný, Hrabal, Galvinš, Horák, Bolf, Štach - Demel, Stantien, Davídek - Rob, Berzinš, Dubec - Sakrajda, Sabol, Květoň (41. Grill).
Bílí Tygři Liberec: Hnilička - Moravec, Jiruš, Čutta, Krstev, Rýgl, Zíb, Žabka, Kočí - Vaic, Podkonický, Novák - Klimenta, Víšek, Pabiška - Šachl, Vampola, Procházka - Hruška, Pajič, Dušek.

*
Žlutozelené hvězdy:
1. Simo Vehviläinen
2. Petr Sakrajda
3. Roman Stantien
— podle redakce hc-vsetin.cz
Vsetínští pod hrozbou pokut vstoupili do utkání aktivně, hned ve 27 vteřině měl slušnou příležitost po přihrávce Stantiena Davídek. Hned po něm pálil nebezpečně Kučný, ale jeho rána o centimetry minula cíl. Aktivita Vsetína přinesla první vyloučení, ve 3. minutě byl vyloučen Žabka. Na trestné lavici si ale pobyl jen 8 vteřin, krásnou Berzinšovu přihrávku proměnil chladnokrevně kapitán Rob.

I v další početní výhodě mohli domácí skórovat, ale Hnilička vychytal jak Davídka, tak i 2x Berzinše. Liberec měl v první třetině jen dvě šance, první měl exvsetínský Vampola, který nevyužil drobného zaváhaní Vehviläinena. Na druhé straně zachybovala liberecká obrana, puku se zmocnil Sabol, našel mezi kruhy Sakrajdu a ten svou střelou vymetl levou šibenici.

Bílým Tygrům se v první třetině nedařily přesilové hry, jedinou šanci byla tečovaná Zíbova rána, která byla druhou šancí Liberce. Valaši, tak odcházeli do kabin s dvoubrankovým náskokem, který odpovídal poměru sil na ledě.

Ve druhé třetině se hra vyrovnala, Liberečtí viditelně přidali a přišly i šance. Pomohla k tomu i přesilová hra, na trestné lavici seděl obránce Kučný. Od modré čáry opět zahrozil Zíb, finský brankář puk viděl a jeho střelu zpacifikoval. Vzápětí si zahráli přesilovku i domácí, ale její provedení bylo tragické, brankář Hnilička si nepřipsal jediný zákrok. Při návratu vyloučeného Kočího, se výborným obranným zákrokem prezentoval Demel, jeho rybička zabránila pohromě.

Liberec převzal iniciativu, nebezpečně hrozil zejména první útok. Pěkným průnikem se prezentoval Šachl, zblízka ale Vehvilainena překonat nedokázal. V tom samém střídaní se pěknou tečí připomněl navrátilec z Ruska Novák, ale ani tato šance neskončila brankou. Na druhé straně zahrozil matador Stantien, jeho krásné akci chybělo jen přesnější zakončení. Další přesilovku zahráli ale Valaši výborně, gól doslova visel ve vzduchu, Dubec ale ve velké šanci nezamířil přesně. Minutu před koncem třetiny si v rychlém sledu vypracovali Tygři tři vyložené šanci, puk několikrát tancoval po brankové čáře, za ni si ale naštěstí pro Vsetín cestu nenašel. Tenhle závar skončil menší potyčkou mezi Kučným a Podkonickým, čároví rozhodčí ale větší potyčce zabránili. Ve druhé třetině byli hosté lepším týmem, ale obrana domácích v čele s brankářem se štěstím odolávala, branku tak diváci neviděli.

Třetí třetinu začalo vyloučení Demela, který nepochopitelně vyhodil puk na střídačku. Od modré čáry ostřeloval Vehviläinena Žabka, ale obě jeho rány skončily na betonech finského brankáře. Na druhé straně zahrozil z brejku aktivní Berzinš, ale s jeho střelou si reprezentant Hnilička poradil. Po chybě vsetínské obrany byl na brankovišti Víšek, ale neměl jak maličkého Fina prostřelit. Vzápětí našel krásnou přihrávkou vsetínský obránce Horák libereckého útočníka Procházku, ale Viking v brance Valachů čaroval. V polovině třetiny ale po krásném přihrávce Klimenty a střele Pabišky už zasáhnout nemohl.

Liberec poslala branka do sedla a neustále útočil. Domácí se stáhli do obranné ulity a spoléhali na rychlé brejky. Tygři se na dlouhou dobu usadili v obranném pásmu Vsetína, ale k pořádnému zakončení jim Valaši nedopřáli ani prostor ani čas. Závěrečný nápor Liberce utnul zbytečným faulem na Demela Procházka. Závěrečné dvě minuty měli tak zelenožlutí výhodu přesilovky a zasloužené vítězství tak ubránili.

Josef Paleček (Liberec): Na jednu branku, kterou dáte na hřišti soupeře, se možná dá vyhrát, ale to se musí hrát celých 60 minut. První třetinu jsme soupeře nechali dát dvě branky, celou jsme ji odstáli a když se domácí pak stáhli do obrany a přehustili ten předbrankový prostor, tak pro nás bylo velmi složité skórovat. Opakuju, ja jednu vstřelenou branku se vyhrát nedá.

Břetislav Kopřiva (Vsetín): Povedl se nám vstup do utkání, po zápase v Třinci, který byl opravdu špatný, jsme hráčům pripomínali, že je třeba domácím divákům vracet tu přízeň, kterou nám dávají, a myslím že dnes se to opravdu povedlo. Liberec je silný soupeř, a i přestože zde dneska prohrál, tak patří k favoritům ligy a o to je náš výkon, hlavně v první třetině, cennější. Byly momenty, kdy nás hosté přetlačili, ale paradoxně ten gól na 2:1 nás zvednul a závěr zápasu jsme snad až na jednu chybu dohráli velmi dobře a celkově jsme si vítězství zasloužili.