Vstupenky online
  80. narozeniny

První čtvrtfinále Vsetín prohrál, rozhodla karlovarská efektivita

David Sokol, Radek Bařina • 27.02.2018

Od prvních minut byli Vsetínští domácímu favoritovi vyrovnaným soupeřem. Připsali si dokonce první vyloženou šanci utkání. Branky se ale dočkaly Vary, když se z nenápadné akce trefil Osmík. V úvodu druhé třetiny domácí proměnili i svou druhou šanci v utkání, ještě před polovinou zápasu ale vykřesal vsetínské naděje v přesilovce Teper. Poté však následovala série přísných vyloučení na straně Valachů a domácí dvě z těchto přesilovek dokázali využít. Zbytek zápasu už Karlovy Vary kontrolovaly a slaví první výhru v sérii. Vsetín však ukázal, že při troše štěstí může favorita potrápit. První šanci k tomu bude mít už ve středu od 17:30.

WSM liga - ČF1 út 27.2.17:30
HC Energie Karlovy Vary
VHK ROBE Vsetín
5:1(1:0, 3:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 14. Osmík (Vrdlovec, Sičák), 21. Flek (Plutnar), 29. Podlipnik (O. Beránek, Vrdlovec), 36. Vrdlovec (Kohout, Kverka), 46. Osmík (Vrdlovec, Kovačevič) – 27. Teper (Protasenja). Rozhodčí: Doležal, Grech – Lučan, Zídek. Vyloučení: 6:12. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2786. Střely na branku: 29:29. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 5:1.

HC Energie Karlovy Vary: F. Novotný – Sičák (A), Šenkeřík, M. Rohan, Plutnar, Podlipnik, Kovačevič, Bernáth – T. Rachůnek, Balán (A), Flek – O. Beránek, Kverka, Kohout – Tuominen, Skuhravý (C), Gorčík – Osmík, Vrdlovec, Gríger.
VHK ROBE Vsetín: Horčička (Šurý) – Teper, Dundáček, Slováček, Janáček, Frolo (A), Holomek, D. Krenželok – Vávra, Podešva, Šilhavý – Březina, Kucharczyk (A), Protasenja – P. Beránek, Kopta, Markovič (C) – Kajaba, Karafiát, Vítek.

Atmosféra play-off byla na ledě znát již od úvodního hvizdu, první souboj série zahájila obě mužstva naplno. Energetici začali Luboše Horčičku zasypávat střelami hned zkraje utkání, nicméně ani Valaši neponechali nic náhodě a kontrovali podobně snaživou ofenzívou, přesto se jim semknuté obránce Karlových Varů nedařilo prostřelit příliš často. Takticky zdařilý hokej přinášel atraktivní podívanou v podobě rychle střídajících se útoků s mnoha střeleckými pokusy, ty však dokázali likvidovat pozorní gólmani. Oběma týmům se úspěšně dařilo eliminovat nikam nevedoucí pasáže hry a k vidění tak skutečně byl koncentrovaný útočný hokej, postupně stále více prokládaný očekávanými tvrdými souboji. Stále důraznější tempo vedlo k sérii souběžných vyloučení na obou stranách a následná hra 4 na 4 přinesla rychlejší hru s větším prostorem pro kombinace, jejich realizace ovšem byla povětšinou zastavena neméně kvalitními obranami. Dosud velice vyrovnané utkání začalo v druhé polovině úvodního dějství postupně patřit spíše energetikům, a to se záhy projevilo i na skóre, když se u kruhu pro vhazování uvolnil Martin Osmík a přesnou střelou k tyči vstřelil svůj vůbec první gól v play-off. Nabytí vedení přineslo energetikům psychickou pohodu, a tak se v následných minutách ještě zvýraznila jejich převaha, kotouč prakticky neopustil prostor před vsetínskou svatyní. Inkasováním poučená defenzíva Valachů však i za přispění pozorného Horčičky nepustila domácí do žádných větších šancí a za vypjaté atmosféry s drobnými šarvátkami skončila první třetina bez další změny skóre.

Energie si herní převahu z konce první dvacetiminutovky přenesla i do začátku té druhé a bleskový nápor na soupeře skončil gólem již po 48 sekundách; do Plutnarovy střely od modré vložil hokejku Jakub Flek a tečoval kotouč přímo mezi betony Luboše Horčičky. Vsetín musel přeřadit na mnohem vyšší rychlost, což se mu dařilo poměrně úspěšně, snaha hostí o snížení byla opravdu markantní, leč končila ve výstroji precizního Filipa Novotného. Sporadické výlety Západočechů do útoku byly poznamenány nepřesnými přihrávkami a Valaši mohli vesele převzít otěže utkání poprvé plně do svých rukou. Ač domácí dokázali zachytávat kombinace soupeře, chyběla jim rozhodná rozehrávka do protiútoku, a to se jim záhy vymstilo při hře v oslabení. Dlouhá kombinace Vsetína skončila ve skrumáži před karlovarskou klecí a z ní se kotouč vykutálel přímo na hokejku nehlídaného Jakuba Tepera, který skvěle vymetl prostor pod břevnem. Energetici však přispěchali s bleskovou odpovědí, vyloučení hostů potrestal přímo po vhazování bombou od modré Matic Podlipnik a vrátil domácím dvoubrankové vedení. To opět uklidnilo situaci v karlovarských řadách a domácí po delší odmlce znovu začali kontrolovat dění na kluzišti. Hosté se však rozhodně nevzdali, jejich útočná práce ale pravidelně končila na hokejkách domácích obránců či v náruči Novotného. V závěru dějství začala exponenciálně gradovat agresivita, především ze strany hostů, a prakticky každé přerušení hry doprovázela menší rozmýška, k pěstnímu souboji však nedošlo. Přehnaná tvrdost se však Valachům brzy vymstila, po jednom z takto způsobených vyloučení dokázal doslova protlačit kotouč do branky Daniel Vrdlovec. Domácí dokázali uklidnit hru, a pohodlný náskok si tak do druhé sirény bez problémů pohlídali.

Vstup do posledního dějství byl v podání domácích již viditelně uvolněný, energetici se nikam výrazně nehnali, a tak si s pukem podstatně více zahráli Valaši. Ač se mohla ztráta jevit jako nedostižitelná, na hostech nebyla patrná jakákoliv odevzdanost. Důrazně dohrávánou defenzívu podpořili aktivní útočnou prací, v níž však chyběla přesná koncovka a ani přihrávky nenacházely hokejku spoluhráče s dostatečnou frekvencí, kvůli čemuž se Vsetínu nedařilo navrátit do hry. Zoufalá snaha o velice důležitý gól vedla k otevření dveří v obraně hostů, čehož dokázali klidně hrající domácí využít pátou brankou. Skvělou práci v útočném pásmu odvedl Daniel Vrdlovec, který po nájezdu z křídla zpoza klece našel absolutně nestřeženého Martina Osmíka, a ten bez problémů uklidil kotouč za Horčičkova záda. To už definitivně zbořilo jakoukoliv nejistotu ohledně výsledku utkání a aktivita Vsetínských definitivně vyhasla. Díky tomu prakticky vše zajímavé na ledě pocházelo z dílny energetiků a jejich nebezpečných akcí bylo skutečně enormní množství, chyby rezignované obrany však dokázal hasit stále bojující Luboš Horčička, byť někdy s trochou štěstí. Naprostá dominance domácích se linula celou finální periodou a do krátkodobého útoku se Valaši dostali až pět minut před koncem utkání, kdy se však znovu předvedl Filip Novotný. Hru brzy opustila i dosud všudypřítomná nevraživost a závěrečné minuty se odehrály už v takřka výletním tempu na obou stranách. Energie tak může slavit vítězství 5:1 a lepší start do čtvrtfinálové série proti Vsetínu.

Ohlasy k utkání

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Já jsme moc rád, že se nám podařilo dobře vstoupit jak do utkání, tak do celé série. Myslím si, že kluci předváděli, co jsme od nich chtěli. Byli disciplinovaní ať už osobně nebo herně ustále veliké množství osobních soubojů. To byl podle mého názoru klíč k zápasu. Chtěl bych poděkovat divákům, jako vytvořili atmosféru a jen dodám, že teď musíme dobře zregenerovat, odpočinout si a zítra odpracovat další utkání. Co se týče počtu diváků, tak podle mého to ovlivnilo chladné počasí. My jsme moc rádi za každého fanouška, který přijde a ti co přišli, tak viděli dobrý hokej. Podle mého je to ta nejlepší pozvánka na zítřejší zápas.

Luboš Jenáček (VHK Robe Vsetín): Dnes to hodnocení bude krátké. Rozhodla produktivita domácích, kteří dali branky. My jsme ty góly dát nedokázali. Nebyli jsme schopni dát více než jeden a udělali jsem některé zbytečné fauly. Vary hrají přesilovky hrají velice dobře a to rozhodlo. Nicméně my podáme zítra lepší výkon než dnes a věřím, že odehrajeme vyrovnanější utkání.