Sparťanské vítězství vystřelil Ondřej Kratěna

Jan Hrbáček, Aleš Koňařík • 28.11.2006

V s e t í n - V utkání Sparty se Vsetínem nepadla ani jedna branka při plném počtu hráčů na ledě. Šest gólů skončilo v síti při přesilovce a jedna v oslabení. Paradoxně tato jediná v podání Ondřeje Kratěny rozhodla o těsném vítězsví Sparty. Domácí trefy sice byly jubilejní, ale k vítězství nepomohly. Michal Horák vstřelil svůj první gól v extralize a Roman Stantien dokonce branku s číslem 150. To vše ale kalí skutečnost, že Vsetín prohrál už třetí zápas v řadě a stále zůstává poslední.

- 28.kolo út 28.11.17:00
HC Sparta Praha
3:4(2:1, 1:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 19. Stantien (Demel), 32. Horák (Rob), 33. Rob (Všetečka) - 9. Ton (Štrba), 11. Hlaváč (Černošek), 25. Ton (Kratěna), 57. Kratěna (Štrba). Rozhodčí: Smeták - Lederer, Gebauer. Vyloučení: 8:13. Využití: 3:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 2610. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 3:3.
VHK ROBE Vsetín: Vehviläinen - Šmach, Kučný, Všetečka, Horák, Galvinš, Balčík - D. Květoň, Stantien, Demel - Dubec, Sabol, Rob - Grill, Berzinš, L. Duba.
HC Sparta Praha: T. Duba - Vykoukal, Hanzlík, Ptáček, Stehlík, Černošek, Tabaček, Benýšek - Ton, Štrba, Kratěna - Sivek, J. Hlinka, Hlaváč - Netík, Langhammer, Dragoun - Hromas, Podlešák, Krätzer.

*
Žlutozelené hvězdy:
1. Luboš Rob
2. Roman Stantien
3. Tomáš Demel
— podle redakce hc-vsetin.cz
Vsetín zkusil na Spartu vyrukovat se svou taktikou nepříjemného kontaktního hokeje, se kterým už mnohokrát dokázal Pražany překvapit. Snaha se Valachům upřít nedala, ale výsledky tentokrát v úvodu zápasu nenesla. Dvě šance Roba dokázal vyřešit brankář Duba, především v 6. minutě měl se vsetínským kapitánem mnoho práce, aby stihl pokrýt i dorážku.

Osud Vsetína ovšem určovaly přesilové hry, Sparta totiž dokázala využít hned dvě úvodní početní výhody, což Valachům na dlouho vzalo vítr z plachet. Ke gólu Petra Tona však výrazně pomohli domácí zmatečným střídáním během vlastního oslabení, kdy dlouhé vteřiny kroužila na ledě pouze trojice hokejistů v zelených dresech. Sparta nabízenou rukavici s chutí zvedla.

O necelé dvě minuty později – opět během přesilovky - dohopkal skákavý puk přesně na hokejku Hlaváče, který jej z metru napálil pod víko Vehviläinenovy branky. Vsetín na dlouhé minuty zcela ztratil tvář a po četných chybách při rozehrávce museli domácí spoléhat na umění svého brankáře, který ovšem útočníkům soupeře odolal i při dlouhém oslabení 5 na 3.

Pro Vsetín byla tato situace signálem k aktivnější hře, která nakonec vyústila ve snižující gól. Taktéž v přesilové hře si zpoza branky vybruslil Roman Stantien a svou technickou ránu umístil přesně nad Dubovu vyrážečku.

Oběma týmům se střílet góly pouze v přesilovkách zalíbilo natolik, že v této aktivitě s radostí pokračovaly i v prostřední části. A jelikož hlavní sudí Smeták zametal s fauly nekompromisně, střílelo se na Lapači jak u Verdunu:

25. minuta: Tonova dělovka po Kratěnově příhře z levého kruhu posílá Spartu opět do dvoubrankového vedení. Zdá se, že Sparta má zápas opět pevně v rukou, jenže Smeták začíná vylučovat i na straně hostů. Resultát: 32. minuta: Michal Horák si sjíždí od modré čáry a vymetává pavučinky nad Dubovou lapačkou. Vsetín cítí šanci skolit Goliáše. 33. minuta: Kapitán Rob dorážkou Všetečkovy rány z mezikruží překonává Dubu a vrací svůj tým opět zpátky do zápasu.

Domácí si díky brankáři Dubovi, který inkasoval trest za posunutí své branky, v závěru třetiny taktéž vyzkoušeli hru proti třem, ale stejně jako Sparťané v ní přes několik zajímavých šancí neuspěli.

V závěrečné části ubylo jak trestů, tak i šancí. Oba týmy si přeci jen více hleděly zadních vrátek, s přibývajícími minutami bylo jasné, že jakýkoliv gól může určit vítěze utkání. Blízko rozhodnutí byl nejprve Vsetín, když v krátkém časovém intervalu netrefil z metru Květoň a chvíli po něm důrazný Dubec nastřelil jen břevno.

Definitivu výsledku nakonec opět přiřkla přesilovková situace v 57. minutě, tentokrát se ovšem neradoval tým s více hráči na ledě. Čtyři vteřiny před koncem trestu spoluhráče Hlaváče Vsetínským ujela dvojice Štrba – Kratěna a druhý jmenovaný vykoupal finského brankáře ukázkovým blafákem. Zdrcený Vsetín se ještě pokusil o krátkou hru bez brankáře, během níž nastřelil Kučný tyčku, ale na více už Valachům nezbyl čas. Sparta tak na osmý pokus dokázala venku zvítězit, Vsetín naproti tomu ztratil už třetí zápas v řadě.

Marián Jelínek (Sparta): "Jeli jsme do Vsetína s tím, že přes ty problémy, co máme na hřištích soupeře, chceme uspět. Chtěli jsme dopomoci k tomu toto prokletí strhnout. Hráčům musím opravdu poděkovat za přístup k utkání. Soupeř hrál dobře. Ve třetí třetině se štěstí nakonec přiklonilo na naši stranu."

Břetislav Kopřiva (Vsetín): "Prohrávali jsme už 2:0. Naše mužstvo nehrálo v úvodu dobře. Nastartovaly nás až dva přesilovkové góly. Třetí třetinu jsme byli lepší, ale bohužel po jedné chybě jsme inkasovali. Máme mladé hráče, v přesilovce se soustředíme na to, abychom dali branku a místo pak inkasujeme. Je to v nezkušenosti."