Starší dorost úspěšně obrátil utkání s Třincem

Radek Bařina • 24.09.2010

První domácí vítězství si na své konto připisují starší dorostenci VHK Vsetín. V napínavém duelu s Třincem dokázali zvítězit 2:1 i přesto, že více než třicet minut prohrávali. Kouzlo pevné ocelářské defenzívy v čele s výborným gólmanem Němcem dokázal zlomit až ve 47. minutě Daněk. Vítězství pak zelenožlutým zajistila přesná přesilovková teč Toboly. Valaši si tak upevnili druhou příčku tabulky. Hned zítra čeká SDO další utkání na Lapači, od 14:00 přivítá jihlavu.

ESD - 8.kolo pá 24.9.16:30
HC Oceláři Třinec
2:1(0:1, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 47. Daněk (Slováček, Ptáčník), 56. Tobola (Gajdoš) - 13. Vrabel (Repe). Vyloučení: 2:5 navíc Franek (TRI) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 68. Střely na branku: 46:21. Průběh utkání: 0:1, 2:1.
VHK ROBE Vsetín: Kohn - Žák, Pelc, Gajdoš, Báchor, Štědrý, Hradil, Vašiček - Slováček, Daněk, Ptáčník - Štrbík, Tobola, Janeba - Pokorný, Stodůlka, Kohout - Kývala, Brida, Neuwirth.
HC Oceláři Třinec: Němec - Štencel, Jonáš, Běhal, Repe, Blahuta, Kurzok, Valíček, Ohera, Slovák, Chvostek, Faksa, Jaroš, Vrabel, Samek, Ižacký, Franek, Matuš, Malyjurek, Pargáč.

Do střetnutí extraligy staršího dorostu Vsetín – Třinec vstoupili s ofenzivnějším apetitem hráči ve žlutých dresech. Přes pozorné hosty, kteří na Valašsko přijeli hrát ze zabezpečené obrany, se ale k nebezpečnějším střeleckým pokusům nedostávali. Výjimkou byla první útočná řada Vsetín, ani její ofenzivní řádění ze 3. minuty, okořeněné pokusy Slováčka a Daňka, úvodní branku zápasu nepřineslo. Kohna v brance Valachů vylekal snad jen Faksa v minutě 7., jeho prudká střela před obránce ale proletěla těsně mimo domácí klece. 9. minuta přinesla první opravdu vyloženou šanci zápasu. Po zaváhání hostující obrany byl Daněk sám před brankářem Němcem, jeho střelecký pokus ovšem třinecký muž s maskou zneškodnil vyrážečkou.

Z úvodní branky se tak nakonec radovali Oceláři. V čase 12:41 zastavoval domácí obránce vyhozený puk tak nešťastně, že ho sklepl přímo do jízdy rozjetému Vrabelovi. Třinecký hokejista pak dlouhým forhendovým blafákem a přesným zasunutím podél Kohnova betonu prokázal, že si číslo 68, které zdobí jeho dres, zaslouží (0:1). Vsetín mohl o minutu později odpovědět ve vůbec první přesilové hře zápasu. Do jediné šance se v ní dostal Gajdoš, jeho střelu zastavila Němcova výstroj. V 17. minutě, po pěkné kombinaci prvního útoku, pálil agilní Daněk, jeho pokus dokázal Němec vytáhnout na tyčku. Samý závěr třetiny pak přinesl ještě několik domácích příležitostí, Slováčkova teč ovšem nezamířila do branky, tísněný Tobola z blízka nezakončil a unikající Janeba minul. První dějství tak těsně vyhráli Oceláři.

Prostřední dvacetiminutovka začala nepovedenou vsetínskou přesilovkou. Valaši si i nadále udržovali zřetelnou územní převahu, Třinec naopak ještě více zpevnil svou obrannou ulitu. V minutě 27. našel Kohut prudkou křížnou přihrávkou Stodůlku, jeho ránu po ledě ale bravurním zákrokem betonem zastavil přemisťující se Němec. O dvě minuty později se do zakončení dostal Štrbám, jeho bekhend z úhlu ale zamířil mimo. Hned z protiútoku zahrozili po delší době i Oceláři. Samkův pokus zblízka zastavila Kohnova pohotová lapačka a dorážka Pargáče sice síť trefila, pohříchu z vnější strany.

Ani v dalších minutách se obraz hry nezměnil. Třinec, opírající se o skvělého Němce, pozorně bránil a soustředěnou hrou odrážel nápor Valachů. Ve 32. minutě, po závaru v hostující obranném pásmu, pálil Žák, jeho střelu ale obrana zblokovala. O pár sekund později byl tváří v tvář Němcovi znovu Daněk – i tentokrát byl vítězem jejich mini souboje muž s maskou. Ve 33. minutě si přesilovku zahrál i Třinec, ale nebýt trestu svítícího na časomíře, pravděpodobně by si tohoto faktu nikdo nevšiml. Až v samém závěru třetiny si hostující hráči znovu vyzkoušeli hru dopředu. Vsetínský Kohn tudíž musel předvést hned několik nelehkých zákroků, přičemž nejvíc práce měl se dvěma pokusy Franka. Asi toto třinecké vzedmutí tedy branku nepřineslo, po dvou třetinách tak na ukazateli skóre stále svítil stav 0:1.

V úvodu závěrečného dějství se domácí útočná snaha začala proměňovat v křeč. Třinec takřka bezchybně bránil a domácí se marně pokoušeli prokousat do střelecké pozice. V 46. minutě navíc mohli Oceláři zasadit hřebíček do vsetínské rakve. Franek se dostal do brejku, jeho přízemní pokus k tyči ale dokázal zneškodnit Kohnův beton. A jak praví klasik: nedáš? Dostaneš. Ani ne minutu po hostující tutovce totiž přišlo vyrovnání. Ve skrumáži před brankou dokázal klečící Slováček přistrčit touš Daňkovi a ten bez problémů zakončil do odkryté části branky. Daňkovi se tak konečně povedlo protrhnout střeleckou smůlu, naopak Oceláři po 107 minutách inkasovali (1:1).

Třinec se následně pustit do dobývání ztraceného náskoku, příliš šancí si ale nevypracoval. V té největší se ocitl Chvostek, svou kličkovanou ovšem zakončil do hrudi vsetínského brankáře. Důležitý okamžik přinesla 54. minuta. Pokorného blafák zastavil natažený Němcův beton, domácí snahy o dorážku pak ukončil hostující hráč, který se zřetelným úmyslem vychýlil branku z jejího postavení. Jeho čin pozorný sudí nepřehlédl a domácí tento prohřešek dokázali potrestat. Po situaci, která výrazně zaváněla zakázaným uvolněním, se ke střele od modré dostal Gajdoš a jeho pokus usměrnil Tobola nechytatelně pod víko třinecké svatyně (2:1).

Hostující celek se pustil do snahy o vyrovnání, Frankův faul v minutě 57. ovšem jejich snahu značně přibrzdil. O minutu a čtvrt později ale na trestnou lavici zamířil Pelc, v posledním minutě tak hosté hráli přesilovku. Tu v samém závěru znásobila power-play, domácí ale pustili Oceláře pouze k několika střelám zdálky a ty zneutralizoval Kohn. Vsetín tak slaví první domácí výhru v sezóně, Třinci se, přes kvalitní hru v defenzívě, nepovedlo navázat na vítězství ze zlínské půdy.