Valaši vyloupili Polárku a slaví třetí výhru v řadě

Jan Tajzler • 21.10.2024

Vsetínský tým na prahu nového týdne cestoval do nedalekého Frýdku-Místku. Na pomezí Moravy a Slezska se dostal do vedení díky využité přesilové hře. Rysi však dlouho odolávali náporu Valachů a v prostředním dějství srovnali krok. Závěrečná pasáž ale patřila hostům a ti si trpělivě dokráčeli za třetím triumfem v řadě, díky tomu tak drží kontakt s vedoucím Zlínem.

Maxa liga - 14.kolo po 21.10.18:00
HC Frýdek-Místek
1:4(0:1, 1:0, 0:3)

Branky a nahrávky: 33. Ramik (Š. Havránek) – 13. Jandus (Šmerha, Prokeš), 48. Jandus (Jenáček), 51. Jaroslav Brož (Šmerha), 59. Jandus (Hrňa). Rozhodčí: Cabák, Gebauer – Peluha, Frais. Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1088. Střely na branku: 20:33. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4.

HC Frýdek-Místek: Švančara (Petrík) – Hrbas, Výtisk (C), Haman (A), Š. Havránek, Homola, Zbořil, Andrle – Ramik, Macháček, Kozlík – Matiaško, R. Veselý, Kucsera – Svačina (A), Haas, Cedzo – Pindel, Ćmiel, Konečný – Šilar.
VHK ROBE Vsetín: Lukáš (Lipiäinen) – Stříteský, Zahradníček, Ondračka, Staněk, Smetana (A), Jenáček, Teper – Rob (A), Klhůfek, Jonák – Hrňa (C), Prokeš, Jandus – Jaroslav Brož, Dědek, Šmerha – Hořanský, Matějček, Š. Bláha.

Vsetín nastoupil do utkání v Polárce aktivně a velmi rychle si tvořil územní i herní převahu. Slibnou příležitost pro otevření skóre připravil Prokeš Teperovi, vsetínský obránce zamířil, ale Švančara byl připraven nepříjemnou střelu vyrazit. Domácí se do hry dostali až v 8. minutě díky přesilové hře, ale nic kloudného v pásmu oslabených Valachů nevymysleli.

Zelenožlutí v plném počtu hráčů opět začali domácí rysi přehrávat. Odměnou jim navíc byla přesilová hra a také potrestání Havránkova vyloučení. Šmerha nejprve z levého kruhu otřel puk o tyčku domácí svatyně, ale při další kombinaci předával puk od Stříteského na Tomáše Janduse, jenž nechytatelnou ránou z osy hřiště překonal Švančaru. Vsetín měl i další slibné šance, ale po první třetině se musel smířit s nejtěsnějším možným náskokem.

Ve druhé třetině navázali hosté z Valašska na aktivní pohyb. Slezané navíc Valachům umožnili sehrát již třetí početní výhodu v utkání. Blízko k navýšení vsetínského náskoku měl Khůfek, ale střela nejproduktivnějšího hráče soutěže se o třela o tyčku Švančarovy klece. Valaši pak i při plném počtu hráčů nadále podnikali útočné mánévry do pásma soupeře ale druhá trefa se ne a ne dostavit.

Frýdek-Místek byl efektivnější a v čase 32:35 udeřil z ojedinělé akce. Kotouč dobruslil v rohu Havránek a ve slotu uvolnil Michala Ramíka, domácí útočník nabídkou nepohrdl a zavěsil přesně k tyči. Domácí mohli navíc pomýšlet na obrat ve skóre. Během jediného střídání obdržel dvě výzvy na překonání Lukáše Cedzo, ale pohrdl jak nabídkou Haase tak vzápětí i výzvy od Svačiny. Před třetí třetinou tak v Polárce panoval vyrovnaný stav.

Vsetín byl ve třetí třetině odměn za trpělivost a rozhodl o vítězství v Polárce. Ve 48. minutě se podařilo Jenáčkovi dovést puk až na hranu brankoviště domácích, kde se v nepřehledné situaci nejlépe orientoval Tomáš Jandus. Závěr 51. minuty přinesl Valachům potřebné uklidnění a navýšení dvoubrankového náskoku. Šmerha vystihl kombinaci hostů a vyrazil vpřed, při přečíslení si trpělivě počkal na Jaroslava Brože, jenž přihrávku svého spoluhráče přetavil ve třetí trefu Vsetína v utkání.

Vsetínští potvrdili i v Polárce zlepšenou hru v oslabení a Frýdku-Místku nepovolili ani zdramatizování utkání. Domácí pochopitelně v závěru sáhli ke hře bez brankáře, ale zde se hattricku dočkal Tomáš Jandus, jenž se výrazně podepsal pod třetí triumf zelenožlutých v řadě.

Martin Hrnčár (trenér HC Frýdek-Místek): Je to jednoduché, bojovnost zkrátka nestačí. Musíme k tomu přidat i ten hokejovým um a kvalitu. Hlavně pak plnit úkoly, na které jsou hráči před utkáním připravení. Víme, co Vsetín hrál v první třetině. V této sezoně to byl první soupeř, který nás předčil úplně ve všem. Naštěstí jsme ten jejich obrovský tlak dokázali zvládnout. Tady musím dát Vsetínu obrovský kredit. Takovouhle první třetinu proti nám ještě nikdo nevybali. To bylo něco neuvěřitelného. Ale ustáli jsme to, zvládli jsme obranu, gólman pochytal a ve druhé třetině dokonce dokázali vyrovnat hru. Zavřeli jsme soupeře v pásmu a podařilo se klukům i vyrovnat. Máme pak dvě šance na otočení zápasu, jenže je tam laxnost a nedůraz. No a tu třetí třetinu je asi zbytečné vůbec komentovat. Individuální chyby, asi k tomu nemám co více dodat.

Jiří Weintritt (trenér VHK ROBE Vsetín): Myslím si, že jsme tu měli velmi dobrou první třetinu, kdy jsme si vypracovali mnoho příležitostí. Bohužel jsme z toho všeho vytěžili pouze jeden gól. V té druhé jsme si mysleli, že to půjde stejně, jako v té první, ale nebylo tomu tak. Domácí na svém výkonu přidali a po naší velké chybě dokázali i vyrovnat. Pak jsme se klepali o to, aychom neinkasovali druhou branku. Ve třetí části jsme navázali na tu první. Už v šatně jsme klukům říkali, abychom na ledě nelítali a jen si na tu svou šanci počkali. Tohle se nám pak vyplatilo, takže tou trpělivostí jsme vstřelili další tři góly a utkání rozhodlo v náš prospěch.