Vsetín potvrdil první místo a porazil Opavu!

David Žůrek, Filip Bazala • 12.10.2011

Souboj prvního s druhým nabídlo dnešní kolo na Lapači. Domácí do utkání vstoupili aktivně a první třetinu jasně vládli. To potvrdili také dvěma brankami do sítě Opavy. V další třetině přišla řada vyloučení a hosté se také prosadili. Vsetín obrat nedovolil a vždy dokázal rychle odpovědět. Ve třetí třetině korunoval výhru bombou od modré Jiří Farda. Valaši zvítězili 5:2

2. liga - 10.kolo st 12.10.17:30
Hokejový klub Opava
5:2(2:0, 2:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 16. Vaněk (Korčák, Vítek), 18. Zúbek (Hruška P., Hoďa), 21. Rufer (Zúbek), 26. Rufer (Spitzer), 56. Farda (Vaněk, Korčák) - 26. Chalupa (Vítek J.), 34. Pavelek (Kocián). Rozhodčí: R. Volf - A. Kika, P. Matěj. Vyloučení: 6:11, navíc Hoďa (VSE) 5+KO, Chalupa (OPA) 5+KO Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 1105. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:2, 5:2.
VHK ROBE Vsetín: Hromada - Spitzer, Hoďa (35. - 40.Mečiar)(41. Šimek), Farda, Tesařík, Žabčík, Hrčka - Zúbek, Rufer, Hruška P. - Korčák, Vaněk, Vítek - Kubo, Sprušil, Semjonov.
Hokejový klub Opava: Šafránek - Tichý, Jurčík, Kukol, Tůma, Vrábel, Kysela, Faksa - Pavelek, Polok, Kocián - Černý, Měch, Grofek - Vítek J., Mlýnek, Chalupa - Wolf, Koschatzký, Džemla.

Do tohoto utkání vstoupili znatelně aktivněji domácí. Bylo jasně znát, že se snaží opavské hráče převálcovat a získat si co nejrychleji vedení. V první větší šanci byl v průběhu první minuty Jiří Korčák, ale nepodařilo se mu neposedný kotouč trefit. Do další šance se dostali domácí ve třetí minutě, ale Šafránek stihl semknout betony včas a Vaňkova střela do brány neprošla. Opavští úvodní nápor domácích ustáli bez újmy a ve čtvrté minutě výrazně zvýšili aktivitu své hry.

I přes zvýšený tlak Opavských domácí nepolevili ve svém herním tempu, což se projevilo těsně před koncem páté minuty. Petr Hruška správně vystihl rozehrávku hostů, a přihrál Ruferovi, jež se vydal směrem k opavské bráně. Tam chtěl ještě přihrávat zpět Hruškovi, ale tato přihrávka byla sražená obráncem hostí. Sražení bylo ovšem tak nešťastné, že málem skončilo v opavské bráně.

První vyloučení utkání přišlo v čase 6:27. Byl vyloučen opavský Chalupa za podražení. O minutu a třicet osm vteřin později šel za katr další z opavských hráčů, tentokrát Bednárek za držení a Vsetínským se nabídla možnost přesilové hry 5 na 3. Již po deseti vteřinách mohli jít domácí do vedení, když David Vítek nahrával před bránu osamocenému Korčákovi. Jeho střelu ovšem krásným zákrokem vytěsnil Šafránek a skóre se neměnilo. V desáté minutě se vydal na steč se Šafránkem František Zúbek, ale i z tohoto souboje vyšel vítězně Šafránek.

Následně se iniciativy ujali hosté a opavský Jakub Vítek z rohu přihrával před bránu na Chalupu, jehož tutovku vytěsnil nad bránu v těžkém zákroku výborně chytající Hromada. Další krásnou šanci chystal v průběhu třinácté minut Petr Hruška, když zasáhl hostům do rozehrávky a krásným pasem mezi bruslemi přihrál Ruferovi a ten o pár centimetrlů přestřelil bránu.

V 16. minutě se domácím vyplatila zvýšená aktivita při forcheckingu. David Vítek zachytil opavskou rozehrávku na útočné modré čáře, odtud přihrál na pravý kruh Korčákovi, který zahlédl ještě lépe postaveného Daniela Vaňka a ten přesně vsítil kotouč do poloodkryté brány. Opavští se snažili na tuto branku velmi rychle odpovědět, ale byl to Šafránek, kdo po druhé tahal kotouč z brány. Tentokrát v 18. minutě pálil od modré Hoďa jehož střelu tečoval Petr Hruška pouze do tyčky, od které se puk odrazil k úplně volnému Františku Zúbkovi a ten zavěsil kotouč do prázdné brány.

Opavští si vytvořili ještě šanci v průběhu 20. minuty, ale jejich teč mířila mimo tři tyče. Na úplném konci třetiny přišlo první vyloučení domácích. David Hoďa dostal 2 minuty za krosček.

Do druhé třetiny nastupovali vsetínští pouze se 4 hráči, ale byli to paradoxně oni, komu se začátek třetiny vydařil lépe. V druhé půli 21. minuty se kotouče ve středním pásmu ujal Zúbek a okamžitě se vydal vstříc Šafránkovi. Na vzdálené tyči si všiml velmi dobře rozjetého Rufera. Krásným pasem mu nabídl možnost vsítit puk, a Adam Rufer se této nabídky ujal se ctí a domácí rázem vedli o 3 branky.

Stav 3:0 byl rázem znát i na psychice hostujícího mužstva. V 23. minutě byl vyloučen hostující Tichý za hrubost. Domácím se nabídla další možnost odskočit soupeři ještě o kousek dál. Vsetínští ihned zamkli soupeře v jeho obranném pásmu, ale nedařilo se jim nic kloudného vymyslet. Až po minutě a půl přesilové hry pálil Hoďa z mezikruží. Proti této střele vytasil Šafránek opravdu nádherný zákrok kdy v dokonalém rozkleku kotouč schoval v lapačce.

V 26. minutě se z gólu radovali i hosté. Vsetínští silně propadli a před Hromadou se ocitli Vítek a Chalupa. Proti dvojnásobné přesile neměl Hromada žádnou šanci a Petr Chalupa pohodlně zasunul kotouč do brány. Hosté se ale ze snížení vedení domácích radovali pouhých 53 vteřin. Zbyněk Spitzer poslal dlouhý pas až na útočnou modrou Adamu Ruferovi, který okamžitě vyrazil vstříc opavské bráně. Šafránek si poměrně hodně vyjel a tak si jej Adam Rufer položil na zem a následně jej kličkou objel a zasunul kotouč do brány až za jeho zády.

Následně měli domácí k dispozici další přesilovku, ale tu nesehráli vůbec dobře. Naopak v 31. minutě to byli právě domácí, kdo se musel urputně bránit dvojnásobné přesile, když byli najednou vyloučeni Daniel Tesařík a Jiří Farda za držení respektive za vysokou hůl. Opavští zavětřili šanci upravit skóre ve svůj prospěch a zamkli domácí v obranné třetině. Vytvořili se několik nádherných šancí, ale ty buď skončili na pozorném a skvěle chytajícím Hromadovi a nebo se hostům nedařilo puk usměrnit mezi tři tyče.

V 33. minutě došlo za Hromadovou brankou ke střetu mezi Davidem Hoďou a Petrem Wolfem, po němž druhý jmenovaný zůstal ležet na ledě. Rozhodčí tento střet posoudil velmi přísně a udělil Hoďovi trest 5 + do konce utkání. Tento verdikt se ovšem nelíbil domácím fanouškům, kteří na adresu hlavního rozhodčího sborově pokřikovali a pískali. Hosté této přesilovky využili a již po 23 vteřinách dostali krásnou kombinací Hromadu až na led a následně jej Zdeněk Pavelek překonal.

Hosté povzbuzeni vstřelenou brankou zvýšili aktivitu a Hromada měl plné ruce práce. Nejdříve musel lapačkou chytat tvrdou střelu z mezikruží, následně měl co dělat aby sklidnil neposedný kotouč nahozený ladným obloučkem od modré. Domácí silně rozhořčeni vyloučením svého beka popustili uzdu nervům a po jednom z tvrdých zákroků zůstal v Hromadově brankovišti ležet opavský Tomáš Měch.

Hosté ze zbytku přesilové hry již branku nevytěžili a to i díky skvěle hrajícímu Adamu Ruferovi, který obětavě lehl do dělovky z Mlýnkovy hole, za což jej publikum odměnilo obrovským potleskem. Do konce druhého dějství se ještě do šance dostal domácí David Vítek, ale ani na dvakrát Šafránka nepřekonal.

Do třetí třetiny šli domácí s jasným cílem – neinkasovat a dotáhnout utkání do vítězného konce. K tomu jim dopomohlo i vyloučení opavského Jurčíka. Nicméně přesilová hra se jim naprosto vůbec nevydařila a po chybné rozehrávce musel situaci zachraňovat Hromada svou pohotovou lapačkou. Po této přesilové hře se hra přesouvala z jedné strany hřiště na druhou a bylo to spíše takové nahánění kotouče.

Ve 46. minutě dostali domácí možnost si zahrát další přesilovou hru, když byl vyloučen Kysela za nedovolené bránění. Když si k němu o necelou minutu později přisedl Tichý za hákování, měli domácí možnost vzít opavským poslední šanci na návrat do zápasu. Jenomže ani hra se dvěma muži navíc nepřinesla žádnou větší šanci. Až chvíli před návratem druhého vyloučeného se do vyložené šance dostal velmi aktivně hrající Petr Hruška, ale v pádu nedokázal usměrnit kotouč a ten prosvištěl pouze brankovištěm.

V 52. minutě se dostali hosté do přečíslení a v následném závaru před bránou měli několik gólových příležitostí, které ale zmařil dnes opravdu velmi dobře chytající Petr Hromada, který svou bránu bránil nohama i rukama a některé střely snad vytěsnil i pohledem. V 55. minutě byl při samostatném úniku faulován Petr Hruška a rozhodčí nařídil trestné střílení. Jeho exekuce se ujal sám faulovaný Hruška, ale nepodařilo se mu kotouč zasunout mezi Šafránkovi betony.

Těsně před koncem 55. minuty byl Michal Hrčka tvrdě faulován Chalupou, který od sudího dostal 5+ do konce utkání. Tak jako hosté tak i domácí bleskurychle využili ve velmi krátkém čase přesilovou hru a zvýšili skóre na 5:2. Konkrétně to byl Jiří Farda, který po přihrávce od Daniela Vaňka tvrdou ranou nekompromisně prostřelil Šafránka. Do konce třetiny si již domácí hru pohlídali a k další korekci skóre již nedošlo a z utkání si vsetínští zaslouženě odnesli 3 body.

Viktor Hlobil (trenér Vsetína): „Z naší strany šlo o důležité utkání, hrálo se o průběžné první místo v tabulce. Úvodní třetinu jsme odehráli velmi dobře, soupeře jsme k ničemu nepustili a šli do vedení 2:0. Ve druhé části jsme přidali třetí gól, ale místo toho, abychom hru zklidnili, jsme byli často vylučováni. Myslím si, že zákrok Davida Hodi určitě nebyl na trest 5 minut + do konce utkání. Naše hra byla narušována vylučováními, takže jsme se nemohli dostat do tempa. Nicméně jsme to zvládli, během onoho pětiminutového oslabení jsme inkasovali pouze jednou. A ve třetí dvacetiminutovce jsme přidali ještě jednu branku a rozhodli. Myslím, že jsme dnes předvedli jeden z našich lepších výkonů.“

Michal Piskoř (trenér HC Slezan Opava): „Gratuluju, gratuluju Vsetínu k vítězství. My jsme si ten zápas, dá se říct, prohráli v první třetině, protože jsme byli moc pasivní a nechali jsme Vsetín hrát. Ti nás jasně přestříleli a vedli 2:0. Potom jsme tu hru vyrovnali, ale bohužel jsme měli některé vyložené šance, které jsme nedali a nebyli jsme schopni přiblížit se Vsetínu víc jak na dva góly, tak Vsetín zaslouženě vyhrál.“