Vsetín první mečbol nevyužil, série se vrací na Lapač

Jan Tajzler • 26.03.2021

Páté utkání čtvrtfinálové série mezi Vrchlabím a Vsetínem bylo na programu v pátečním podvečeru pod vrcholky Krkonoš. Domácí hokejisté začali s odvracením konce sezony dobře a v první třetině se ujali dvoubrankového vedení. Vsetín i potřetí v sérii dokázal manko čítající dvě trefy smazat, ale to bylo z jeho strany vše. Utkání, které doprovázely i sporné brankové situace zvládli domácí hokejisté lépe a vybojovali si prodloužení série, která pokračuje nedělním zápasem na vsetínském Lapači. Zápas bude živě přenášet ČT Sport.

CHANCE LIGA - ČF5 pá 26.3.17:30
HC Stadion Vrchlabí
6:2(2:1, 2:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 6. T. Zeman (Koffer, Hrádek), 11. Chrtek (Kynčl, T. Zeman), 26. Mrňa (Urban), 35. Niko(Urban, Mrňa), 57. Chalupa, 57. Heřman (Koffer) – 15. Klímek (Štach, Gorčík), 24. Smetana. Rozhodčí: Souček, Hucl – Flegl, Maštalíř. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 0:0. Střely na branku: 33:36. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 6:2.

HC Stadion Vrchlabí: Soukup – Linhart (A), Hrádek, Kajínek, Niko, Kynčl, Jirků (C), Blažej – Heřman, Rohlík, Nouza (A) – Machač, Matýs, Chalupa – Hozák, Urban, Mrňa – Koffer, Chrtek, T. Zeman.
VHK ROBE Vsetín: Málek – Ondračka, Smetana, Hryciow, Š. Jenáček, Kudělka (C), Štach (A), Bartko – Hořanský, Babka, Gorčík – Berger, R. Vlach, A. Zeman – R. Půček, Kucharczyk (A), Klímek – Březina, Pechanec, Vítek.

První třetina pátého duelu čtvrtfinálové série nabídla atraktivní hokejovou podívanou. Nejprve mohl skóre otevřít Vsetín, když si Zeman narazil s Vlachem, aby se dostal do zakončení z bezprostřední blízkosti, které však stačil brankář Soukup zlikvidovat. Pak se rodily šance na straně domácího celku. Do přečíslení dva na jednoho ujížděl Koffer s Chrtkem, druhý jmenovaný však branku minul. V čase 5:30 nastala sporná situace. Koffer postupoval do vsetínského pásma s úmyslem vystřelit, brankář Málek neudržel balanc a nešťastně upadl, Koffer pak s pukem objel branku a předložil jej Tomáši Zemanovi, jehož střela zamířila do tyče vsetínské branky a následně se odrazila do druhé tyče. Hlavní rozhodčí však uviděl puk za brankovou čárou. Protesty Valachů byly marné. V Chance lize bohužel není možnost jako v extralize zkontrolovat tyto situace s asistencí videa, a Vrchlabí se tak dostalo do vedení.

Uznaná branka se Vsetínem zacloumala a Vrchlabí nakopla. V další šanci byl po hrubé chybě vsetínské obrany Heřman, branku však přestřelil. Domácí se následně dostali do dvoubrankového náskoku, když od modré čáry napřáhl kapitán Jirků a jeho střelu tečoval za Málkova záda Tomáš Kynčl. Do tříbrankového trháku mohlo domácí hráče dostat další přečíslení dva na jednoho, které vedl Machač, přihrál Chalupovi, kterého však skvěle vychytal Málek.

Vsetín poté zařadil vyšší rychlost a postupně si vypracoval herní převahu. Vynutil si možnost přesilové hry, ve které se po pohledné kombinaci druhé útočné formace dostal do tutové příležitosti Berger, zde byl ještě Soukup úspěšný, stejně tak i při slibné střele Pechance. Valaši však přesilovou hru přeci jen využili, Štach vyzval ke střele Daniela Klímka a vsetínský junior přesnou střelou z voleje oslavil svou čtvrtou trefu v sérii. Vsetín tlačil ještě před první sirénou na vyrovnání, znovu měl možnost přesilové hry, ve které měl slibnou palebnou pozici Kucharczyk, trefil však pouze připraveného Soukupa. Po první třetině tak domácí drželi jednobrankový náskok.

Vsetín měl hned na startu prostředního dějství další přesilovou hru, ale úspěšný nebyl a při návratu na led se dostal do samostatného úniku Niko, branku však minul. Následně se Valachům podařilo dosáhnout na vyrovnávací branku, když se střelou z ostrého úhlu prosadil obránce Ondřej Smetana, brankář Soukup ve snaze zakročit posunul branku, ale dle rozhodčích bylo vše v pořádku. Následně mohl Vrchlabí vrátit náskok Heřman, ale znovu neměl přesně seřízená mířidla. Vrchlabí se však přeci jen dostalo znovu do vedení. Urban našel přihrávkou Pavla Mrňu, tomu střela sedla parádně, když zamířila přesně ke vsetínské tyči - 3:2. Následně Vrchlabí mohlo odskočit, když se čtvrté domácí formaci podařilo rozebrat vsetínskou obranu, ale zakončující Chrtek střílel mimo branku Vsetína.

Valaši mohli vyrovnat po slibných příležitostech Březiny a Bergera, ale nebylo jim přáno. Vrchlabí pak dostalo možnost přesilové hry a znovu byl u zrodu branky Urban, jenž tentokrát vybídl Jána Nika a střela vrchlabského obránce skončila za zády vsetínského brankáře. V závěru druhé třetiny se Valaši pokoušeli o kontaktní branku, ale spolehlivý Soukup za svá záda už žádnou střelu nepustil. Po čtyřiceti minutách tak domácí drželi vedení 4:2.

Start třetí třetiny nabídl další spornou situaci v utkání. Štach uvolnil povedenou přihrávkou Kucharczyka, jehož střelu Soukup neudržel, následně se strhla obrovská mela v brankovišti Vrchlabí a puk doputoval za brankovou čáru. Hlavní rozhodčí mezitím signalizoval trest pro domácí a nakonec i uznal branku, jenže po poradě se svými kolegy vstřelenou branku Vsetína odvolal, domácí hráči reklamovali přerušení hry, které nastalo dřív než puk přejel brankovou čáru. V přesilové hře mohl kontaktní branku obstarat Vlach, když mu puk zpoza branky předložil Berger, ale vsetínský útočník minul.

Vsetín byl s ubývajícím časem nucen otevřít hru. Vrchlabí toho po chybách hostů využilo a odskočilo na rozdíl tří branek po úniku Davida Chalupy, jenž překonal Málka povedenou kličkou do bekhendu. Vsetín nebyl bezzubý, tvořil si slibné příležitosti, ale nebylo mu přáno zápas zdramatizovat. Přesto to Valaši chtěli ještě zkusit i ve hře bez brankáře, Málek putoval na střídačku už v čase 56:25, ale poslední naděje Vsacanů uťal trefou do prázdné branky Martin Heřman, když vyhrál bruslařský souboj s Bartkem a pečetil na konečných - 6:2.

Václav Baďouček (HC Stadion Vrchlabí): Dva dny jsme se bavili, že naše sezóna zdaleka neskončila. Jsem rád, že to kluci přijali za své a podali výborný týmový výkon v dnešním utkání. Už se všichni těšíme na nedělní televizní utkání a na rozhodující sedmý zápas v úterý u nás.

Roman Stantien (VHK ROBE Vsetín): Neměli jsme dobrý vstup do utkání. Bylo to z naší strany pomalé a měkké. Mysleli jsme si, že to půjde samo. Od 12. minuty první třetiny jsme se zlepšili, měli jsme lepší pohyb i důraz a to se nám vrátilo při smazání dvoubrankového manka. Soupeř pak ale znovu odskočil o dvě branky. My jsme byli nuceni otevřít hru ve snaze vyrovnat a pak to našemu hráči přeskočilo puk na modré a soupeř šel do brejku, po kterém prakticky rozhodl utkání. Zbytek zápasu už se jen dohrával.